Eurokomisia si vybrala: Aká bude štandardná nabíjačka pre telefóny a tablety?

Ilustračný obrázok. [TASR/AP Photo/Elisa Day]

Eurokomisia predstavila svoje riešenie nabíjačiek elektrozariadení. Technológia rýchlonabíjania USB-C by sa po novom mala stať štandardným portom pre všetky smartfóny, tablety, fotoaparáty, či slúchadlá a prenosné herné konzoly. Nové elektronické zariadenia sa navyše už spolu s novými nabíjačkami predávať nebudú.

Európska komisia podnikla vo štvrtok (23. septembra) dôležitý krok proti hromadeniu odpadu z elektrických a elektronických zariadení (e-waste) a komplikáciám pre spotrebiteľov, ktoré spôsobuje ponuka trhu rôznych nekompatibilných nabíjačiek.

Vďaka spolupráci s priemyslom  prinieslo podľa eurokomisie posledné desaťročie zníženie počtu nabíjačiek mobilných telefónov z 30 na tri, nepodarilo sa však dosiahnuť komplexné riešenie. Komisia preto predkladá legislatívny návrh s cieľom stanoviť spoločné riešenie nabíjania všetkých vhodných zariadení. Vďaka návrhu EK budú môcť európski spotrebitelia používať jednu nabíjačku pre všetku svoju prenosnú elektroniku.

Rovnaké nabíjačky na mobily aj notebooky? Europoslanci vyzvali Komisiu, aby pripravila zákon

Európska komisia by mala podľa europoslancov zákonom zabezpečiť, aby boli nabíjačky pre pre mobily, notebooky, tablety, elektronické čítačky a podobné zariadenia rovnaké. Jedným ziniciátorov debaty o tejto téme bol aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

Novým návrhom revidovanej smernice o rádiových zariadeniach sa budú harmonizovať nabíjacie porty. Technológia rýchlonabíjania USB-C sa stane štandardným portom pre všetky smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a prenosné herné konzoly.

Harmonizovaná technológia rýchlonabíjania zabráni tomu, aby rôzni výrobcovia obmedzovali rýchlosť nabíjania. Rovnako zabezpečí, aby bola rýchlosť nabíjania rovnaká pri používaní akejkoľvek kompatibilnej nabíjačky.

Predaj zariadení bez nabíjačky

Komisia zároveň navrhla oddeliť predaj nabíjačiek od predaja elektronických zariadení. Zlepšia sa tým podmienky pre spotrebiteľov a zníži sa environmentálna stopa súvisiaca s výrobou a likvidáciou nabíjačiek. Odhaduje sa, že znížením výroby a likvidácie nových nabíjačiek sa množstvo elektroodpadu zníži o takmer tisíc ton ročne.

Jednotné nabíjačky na telefóny budú v Bruseli opäť témou

Európski regulátori chcú zistiť, či je potrebné zaviesť jednotnú nabíjačku mobilných telefónov, keďže výrobcovia telefónov zatiaľ tento cieľ nedosiahli, informovala komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Výkonná podpredsedníčka eurokomisie pre digitalizáciu Margrethe Vestager v tejto súvislosti uviedla, že spotrebiteľom dlho prekážal stav s nekompatibilnými nabíjačkami, ktoré sa im hromadili v zásuvkách.

„Výrobné odvetvie malo dosť času na to, aby prišlo s vlastnými riešeniami. Je načase prijať legislatívne opatrenia pre univerzálnu nabíjačku, čo je dôležitý prínos pre spotrebiteľov a životné prostredie a je to v súlade s našimi zelenými a digitálnymi ambíciami,“ opísala situáciu.

Komisia ďalej presadzuje aj lepšiu informovanosť spotrebiteľov. Výrobcovia budú musieť poskytnúť relevantné informácie o účinnosti nabíjania vrátane informácií o výkone, ktorý si zariadenie vyžaduje, a či podporuje rýchlonabíjanie.

Spolu s ostatnými opatreniami by to pre spotrebiteľov znamenalo, že si nebudú musieť zakaždým kupovať nové nabíjačky a usporia 250 miliónov eur za nákupy nabíjačiek, ktoré nepotrebujú.

Dohoda v nedohľadne

Štvrtkový návrh revidovanej smernice o rádiových zariadeniach musí prejsť legislatívnym postupom cez Európsky parlament a Radu EÚ. Ten však môže trvať roky, navyše sa na predloženom návrhu všetky tri inštitúcie nemusia zhodnúť.

Prechodné obdobie 24 mesiacov od dátumu prijatia smernice poskytne výrobnému odvetviu dosť času na prispôsobenie sa novej situácii.

Komisia dá milióny eur na nabíjačky pre elektromobily. Aj v Bratislave

V krajinách V4 vyrastie nabíjacia infraštruktúra financovaná Úniou.

Podľa údajov európskej exekutívy v roku 2020 bolo v Únii predaných okolo 420 miliónov mobilných telefónov a iných prenosných elektronických zariadení. V priemere spotrebitelia vlastnia približne tri nabíjačky, z ktorých pravidelne používajú dve.

Až 38 percent spotrebiteľov uvádza, že sa aspoň raz ocitli v situácii, keď si nemohli nabiť svoj mobilný telefón, pretože nemali po ruke kompatibilné nabíjačky. Európania ročne zaplatia približne 2,4 miliardy eur na samostatné nabíjačky, ktoré sa nepredávajú spolu s elektronickými zariadeniami a podľa odhadov až 11 tisíc ton elektroodpadu každoročne pripadne len na vyhodené a nepoužívané nabíjačky.