Europarlamentný výbor: Teroristický obsah by mal z internetu zmiznúť do hodiny po nahlásení

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Výbor pre spravodlivosť v Európskom parlamente podporil návrh na obmedzenie šírenia online obsahu s teroristickou tematikou. Povinnosťou platforiem by už čoskoro mohlo byť odstraňovanie takýchto motívov do jednej hodiny od jeho nahlásenia, pričom pokuta za neriešenie by mohla dosiahnuť až štyri percentá z celosvetového obratu.

Rozhodnutie nasledovalo po kritike britského konzervatívneho poslanca Európskeho parlamentu, Daniela Daltona, hlavného spravodajcu v spise, ktorý sa vyjadril k nedávnym pripomienkam Európskej komisie, podľa ktorých sa europoslanci pri prijímaní opatrení stiahli.

Eurokomisár pre bezpečnostnú úniu Julian King nedávno povedal, že má „isté ťažkosti s pochopením motivácie kolegov v Európskom parlamente, ktorí sa snažia oddialiť“ plány na reguláciu online teroristického obsahu.

„Nikto tu nie je na špagátiku veľkých technologických gigantov,“ povedal Dalton v pondelok (8. apríla) v reakcii na obvinenia, že Parlament odložil svoje hlasovanie kvôli opozícii veľkých internetových spoločností.

Eurokomisári predstavili plán boja s dezinformáciami, financovanie stále považujú za nedostatočné

Návrh akčného plánu obsahuje zriadenie systému rýchleho varovania aj apely na zvýšenie financovania, mediálnu gramotnosť a zodpovedný prístup od technologických gigantov.

Podľa Daltona si Komisia myslí, že každý, kto chce preskúmať jej plány „plytvá časom“ a že spis bol v tlači predmetom „očividnej antikampane“.

Výzva pre malé spoločnosti?

Rozhodnutie prišlo napriek tlaku koalície obchodných združení, ktorá pred hlasovaním napísala Výboru pre spravodlivosť list. V ňom ich vyzvala, aby odmietli jednohodinový časový rámec.

„Táto extrémne krátka lehota spojená s náročnými sankciami by viedla k nadmernému odstraňovaniu zákonného obsahu, ktorý bude mať negatívny vplyv na slobodu prejavu a súvisiace základné práva európskych používateľov,“ uvádza sa v liste.

Združenia tiež varujú, že malé a stredné podniky by „nemuseli byť schopné dodržať“ limity napríklad mimo pracovnej doby.

Polícia v Európe odhalila viac terorizmu, väčšina mala etnicko-nacionalistický motív

V roku 2017 zomrelo na následky teroristických útokov v Európskej únii 68 osôb. Zaznamenaných bolo 205 útokov alebo pokusov o teroristický útok spolu v deviatich krajinách bloku.

Europoslanci z frakcie Zelených sa pokúšali hodinovú lehotu zrušiť, nakoniec však neuspeli.

Text podporovaný poslancami Európskeho parlamentu napokon uvádza, že príslušný orgán, ktorý má vydať príkaz na stiahnutie obsahu, by mal kontaktovať spoločnosť, ktorá predtým nikdy neporušila pravidlá a poskytnúť jej informácie o procedúrach a termínoch, a to najmenej 12 hodín pred vydaním prvej požiadavky na odstránenie obsahu, ktorý hosťujú.

Nariadenie bude od poskytovateľov hostingu požadovať aby násilný obsah stiahli alebo k nemu zakázali prístup do jednej hodiny od času, keď bol ohlásený.

Ak by poskytovatelia služieb porušili nariadenie, mohli by čeliť pokutám až do výšky štyroch percent svojho celosvetového obratu. Podľa plánov, ktoré schválil Parlament, však nebudú platformy povinné monitorovať informácie, ktoré na ne ich používatelia zanechávajú alebo uchovávajú, a zároveň nemusia aktívne monitorovať ilegálne aktivity.

Obsah šírený na vzdelávacie, novinárske alebo výskumné účely by ale mal byť chránený, zhodli sa europoslanci.

Europoslanci schválili kontroverznú reformu autorských práv na internete

Väčšinu poslancov europarlamentu nepresvedčili desaťtisíce demonštrantov, ani petícia, ktorú podpísalo viac ako päť miliónov Európanov. Dnešné schválenie legislatívy, ktorá ovplyvní sektor, zamestnávajúci viac ľudí ako automobilový a telekomunikačný priemysel dokopy, je podľa jej odporcov čiernym dňom pre európsky digitálny trh.

Éra samoregulácie platforiem končí

Vláda Spojeného kráľovstva predložila nový plán na prijatie represívnych opatrení proti internetovým stránkam, ktoré by nedokázali riadiť šírenie „online škôd“, vrátane teroristického obsahu. Briti chcú zriadiť nový, nezávislý regulačný orgán, ktorý má zabezpečiť, aby spoločnosti plnili svoje záväzky.

Britská premiérka Theresa Mayová vo vyhlásení uviedla, že „online spoločnosti musia prevziať zodpovednosť za svoje platformy a pomôcť obnoviť dôveru verejnosti v túto technológiu“.

Digitálny tajomník britskej vlády Jeremy Wright dodal, že „éra samoregulácie pre online spoločnosti sa končí“.

Proti obmedzeniam internetu v Rusku protestovali tisíce demonštrantov

Nové pravidla, o ktorých bude v druhom čítaní rokovať Horná komora parlamentu už v marci, by mohli umožniť ruským zákonodarcom blokovať prístup k zahraničným webom. Rovnako majú „umožniť“ internetu v Rusku fungovať aj po „odpojení“ zo strany zahraničných mocností.

V Únii sa bude po rozhodnutí Výboru pre spravodlivosť hlasovať o budúcom nariadení Komisie proti online teroristickému obsahu hlasovať na budúci týždeň v Európskom parlamente. Po eurovoľbách bude nový parlament zodpovedný za rokovania o schválených plánoch s Radou ministrov.