Poslanci Európskeho parlamentu podporili konečný text o voľnom toku neosobných údajov v celej Únii, ktorý by mal výrazne ovplyvniť pravidlá v digitálnej ekonomike. Nariadenie bolo prijaté s veľkou podporou 520 hlasov za a 81 proti.
Nariadenie, ktoré spravodajkyňa, švédska europoslankyňa Anna Maria Corazza Bildtová (EPP) označila za „piatu slobodu“ Európskej únie, má odstrániť geografické obmedzenia, týkajúce sa uchovávania a spracovania údajov, ktoré nie sú osobného charakteru. Okrem slobody pohybu osôb, tovaru, služieb a kapitálu je to podľa spravodajkyne „zásadná zmena pre digitálnu ekonomiku“.
Corazza Bildtová na stretnutí po utorkovom (2. októbra) hlasovaní uviedla, že vzhľadom na „rýchly rozvoj Spojených štátov a Číny“ bude „prístup k údajom pre spoločnosti a najmä malé a stredné podniky rozhodujúci”.
„Nastal čas, aby sme sa postavili proti protekcionizmu údajov, ktorý ohrozuje naše digitálne hospodárstvo a spoločnosť,” dodala.
Only if data flows freely can Europe get the best from technologies like #AI.
Discussing free movement of data in #EPlenary tonight. The #FFoD regulation does for non-personal data what #GDPR has done for personal data: free movement across EU.
➡️ https://t.co/3GfybeIkYa pic.twitter.com/mtaXmPe50p
— Andrus Ansip (@Ansip_EU) October 3, 2018
Výhoda ako pri dohode s Kanadou aj Južnou Kóreou súčasne
Podľa europoslankyne je odhadovaný rast HDP, ktorý sa vyskytne ako súčasť tejto adopcie, približne 8 miliárd eur ročne, čo je suma, ktorá sa rovná dvom dohodám o voľnom obchode medzi EÚ a Južnou Kóreou, a Kanadou.
Obmedzenia v oblasti lokalizácie údajov zostanú v platnosti v prípade bezpečnostných hrozieb pre členské štáty.
Prijatie návrhu potešilo najmä tvorcov politík v Európskej komisii, ktorí sa vďaka nemu posunú o krok ďalej v plnení svojich priorít stratégie jednotného digitálneho trhu.
Komisár pre jednotný digitálny jednotný trh Andrus Ansip a komisárka pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Mariya Gabrielová v spoločnom vyhlásení rozhodnutie europarlamentu ocenili: „Svojim hlasovaním zaslal Európsky parlament jasný signál všetkým podnikom v Európe: nie je dôležité, kde v Únii uchovávate a spracovávate svoje údaje – požiadavky na lokalizáciu údajov v členských štátoch sú vecou minulosti.”
Corazza Bildtová tvrdí, že legislatíva nijako neovplyvňuje súkromie občanov. „Všeobecné nariadenie o ochrane údajov zostane nedotknuté,“ uviedla.
„V prípade, že osobné údaje a údaje, ktoré nie sú osobného charakteru, sú neoddeliteľne prepojené v kombinovanom súbore údajov, voľný tok údajov nebude mať prednosť pred GDPR,” vysvetlila.