Europoslanci: Dáta, ktoré neidentifikujú osoby, môžu byť spracovávané kdekoľvek v Únii

Ilustračný obrázok. [EPA/Julian Stratenschulte]

Poslanci Európskeho parlamentu podporili konečný text o voľnom toku neosobných údajov v celej Únii, ktorý by mal výrazne ovplyvniť pravidlá v digitálnej ekonomike. Nariadenie bolo prijaté s veľkou podporou 520 hlasov za a 81 proti.

Nariadenie, ktoré spravodajkyňa, švédska europoslankyňa Anna Maria Corazza Bildtová (EPP) označila za „piatu slobodu“ Európskej únie, má odstrániť geografické obmedzenia, týkajúce sa uchovávania a spracovania údajov, ktoré nie sú osobného charakteru. Okrem slobody pohybu osôb, tovaru, služieb a kapitálu je to podľa spravodajkyne „zásadná zmena pre digitálnu ekonomiku“.

Corazza Bildtová na stretnutí po utorkovom (2. októbra) hlasovaní uviedla, že vzhľadom na „rýchly rozvoj Spojených štátov a Číny“ bude „prístup k údajom pre spoločnosti a najmä malé a stredné podniky rozhodujúci”.

„Nastal čas, aby sme sa postavili proti protekcionizmu údajov, ktorý ohrozuje naše digitálne hospodárstvo a spoločnosť,” dodala.

Výhoda ako pri dohode s Kanadou aj Južnou Kóreou súčasne

Podľa europoslankyne je odhadovaný rast HDP, ktorý sa vyskytne ako súčasť tejto adopcie, približne 8 miliárd eur ročne, čo je suma, ktorá sa rovná dvom dohodám o voľnom obchode medzi EÚ a Južnou Kóreou, a Kanadou.

Obmedzenia v oblasti lokalizácie údajov zostanú v platnosti v prípade bezpečnostných hrozieb pre členské štáty.

Prijatie návrhu potešilo najmä tvorcov politík v Európskej komisii, ktorí sa vďaka nemu posunú o krok ďalej v plnení svojich priorít stratégie jednotného digitálneho trhu.

Komisár pre jednotný digitálny jednotný trh Andrus Ansip a komisárka pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Mariya Gabrielová v spoločnom vyhlásení rozhodnutie europarlamentu ocenili: „Svojim hlasovaním zaslal Európsky parlament jasný signál všetkým podnikom v Európe: nie je dôležité, kde v Únii uchovávate a spracovávate svoje údaje – požiadavky na lokalizáciu údajov v členských štátoch sú vecou minulosti.”

Komisárka Jourová: O vaše osobné údaje sa starajú iní, mali by ste sa tiež

Európska únia v máji do pravidiel ochrany osobných údajov zavedie zlatý štandard. Krajiny mimo Európy v týchto pravidlách hľadajú inšpiráciu, píše VĚRA JOUROVÁ.

Corazza Bildtová tvrdí, že legislatíva nijako neovplyvňuje súkromie občanov. „Všeobecné nariadenie o ochrane údajov zostane nedotknuté,“ uviedla.

„V prípade, že osobné údaje a údaje, ktoré nie sú osobného charakteru, sú neoddeliteľne prepojené v kombinovanom súbore údajov, voľný tok údajov nebude mať prednosť pred GDPR,” vysvetlila.