Európska digitálna regulácia má prvé víťazstvo: TikTok stiahol návykovú funkcionalitu

Ilustračný obrázok [amrothman/Pixabay]

Komisia ukončila prvý veľký prípad vynucovania zákona o digitálnych službách v snahe ochrániť deti pred návykovým dizajnom. Verí, že tým vyšle signál pre celý sektor.

Európska komisia si vynútila od sociálnej siete TikTok trvalé stiahnutie jej programu odmien pre používateľov. Nesmie spustiť ani podobné programy, ktoré by hrozili, že sa pre používateľov –  predovšetkým deti – stane návykový.

Ak by TikTok tieto vlastné záväzky porušil, automaticky by tak porušil aj nový európsky zákon o digitálnych službách (DSA), čím by riskoval by pokuty.

Komisia ešte v apríli 2024 otvorila vyšetrovanie pre podozrenia, že tieto aktivity TikTok-u porušujú zákon o digitálnych službách. TikTok následne „dobrovoľne“ pozastavil uvedenie spornej „odmeňovacej“ funkcionality na TikTok Lite. Toto pozastavenie sa teraz stáva trvalé a právne záväzné.

TikTok Lite je samostatná verzia aplikácie TikTok, určená pre oblasti s pomalším internetovým pripojením. Spustená bola v Španielsku a vo Francúzsku. Európska komisia spozornela po tom, čo aplikácia predstavila program „úloh a odmien“, na základe ktorého mohli používatelia získavať body, ak pozerajú videá a interagujú s obsahom v aplikácii. Inými slovami za to, ak na nej trávili čo najviac času. Odmeny mali podobu kupónov na nákup na platforme Amazon alebo cez PayPal alebo formu digitálneho platidla pre použitie v aplikácii.

Komisia je toho názoru, že tento odmeňovací program vytvára návyk a môže mať negatívne vplyvy na fyzické aj psychické zdravie používateľov, predovšetkým deti a mládež.

Šesť krajín stále nemá inštitúciu zodpovednú za boj s nelegálnym online obsahom

Komisia začala konať proti šiestim krajinám, ktoré si neplnia povinnosti vyplývajúce z Aktu o digitálnych službách (DSA): neurčili inštitúciu zodpovednú za kontrolu nelegálneho obsahu alebo jej nedali dostatočné kompetencie. Slovensko už problém vyriešilo.

Podľa európskej legislatívy (DSA) majú platformy ako TikTok povinnosť pred spusteným nových funkcionalít urobiť zhodnotenie rizík a predložiť ho útvarom Komisie, prípadne prijať opatrenia, ktoré tieto riziká neutralizujú. Toto TikTok pred spustením programu odmien na TikTok Lite neurobil.

TikTok definitívne potvrdil, že natrvalo zastaví program odmien na TikTok Lite, ako aj to, že sa nepokúsi spustiť iný podobný program. Komisia v reakcii na toto oznámenie formálne ukončila vyšetrovanie, ktoré proti sociálnej sieti v tejto veci viedla. Ide tak o prvý uzatvorený prípad, odkedy prelomová legislatíva regulácie nelegálneho a škodlivého digitálneho obsahu vstúpila 17. februára do platnosti.

„TikTok víta, že sme dospeli k priateľskému riešeniu,“ uviedla spoločnosť v reakcii pre Euractiv.

„Dnešné rozhodnutie vysiela jasný signál pre celý priemysel sociálnych sietí,“ komentovala rozhodnutie výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestager.

Návykový dizajn a systematické riziko

Adiktívny, teda návykový dizajn sociálnych sietí je aj v hľadáčiku Európskeho parlamentu. V decembri minulého roku prijalo plénum uznesenie s výzvou na zníženie návykového efektu sociálnych sietí. „Efekt králičej nory“ (rabbit hole effect) popisuje situáciu, v ktorej algoritmy sociálnych sietí ponúkajú používateľovi taký obsah, aby ho na sociálnej sieti udržali čo možno najdlhšie.

Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tento problém spomenula spolu s kyberšikanou vo svojom júlovom prejave pred europoslancami.

Stále trvá vyšetrovanie, ktoré eurokomsia voči TikTok-u spustila vo februári, len dva dni po vstupe legislatívy do platnosti. Tiež sa týka ochrany detských používateľov a tém, ako návykový dizajn, overovanie veku, nastavenia súkromia a iné.

Podľa zákona o digitálnych službách všetky sociálne siete, ktoré majú viac ako 45 miliónov používateľov, predstavujú pre spoločnosť „systematické riziko“, a preto sa musia podrobiť špeciálnym pravidlám moderovania obsahu a rôznym povinnostiam týkajúcich sa transparentnosti a manažmentu rizík.

Partner témy

O téme Elektronická komunikácia môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.