Desiatka popredných európskych režisérov na čele so Španielom Pedrom Almodovarom žiada od eurokomisie prísnejšiu reguláciu platforiem ako Netflix a Amazon.
Skupina na čele so španielskym režisérom Pedrom Almodovarom a dvojnásobným držiteľom najprestížnejšieho ocenenia z Cannes, Lucom Dardenneom, požiadala v liste, ktorí zverejnili v utorok (16. júna), o stretnutie s komisárom EÚ pre vnútorný trh Thierrym Bretonom.
Skupina, do ktorej patrí aj oceňovaný rumunský filmár Cristian Mungiu varovala, že ak európska kultúra nebude chránená pred „neeurópskymi digitálnymi gigantmi“, starý kontinent sa stane iba „kolóniu“ Spojených štátov a Číny.
„Amerika pochopila tieto kultúrne a ekonomické záujmy, keď ako súčasť Marshallovho plánu (po druhej svetovej vojne – pozn. red.) požadovala od ostatných krajín, aby vysielali jej filmy,“ uviedli režiséri vo svojej výzve Bretonovi.
Dnes podľa nich platformy ako Google, Amazon, Facebook, Apple a Netflix (ktoré sú známe pod skratkou GAFAN) „vyrástli na tisíckrát silnejšie“.
Zákazy vychádzania a ďalšie obmedzenia počas pandémie im podľa režisérov „umožnili stať sa bohatšími ako kedykoľvek predtým, a to na rozdiel od ostatných krajín, v ktorých za zábavný a kultúrny priemysel zrútil,“ píšu. Zároveň prízvukujú, že spoločnosti, ktoré sa aktívne vyhýbali zdaňovaniu, tak „len minimálne prispeli k financovaniu nemocníc, vzdelávania a celého zásadného aparátu európskej demokracie“.
Režiséri vyzvali EÚ, aby bola odvážna a nebála sa regulácie, a to aj „primeranými sankciami, vzhľadom na to, čo je v hre“. Podľa nich by Únia mala obmedziť moc digitálnych gigantov, ktoré nútia filmárov hľadať „úzke cestičky, ktoré stanovia platformy a ich analýzy veľkých dát“.
List ďalej pripomína, že rozhodnutie Európy z roku 1990 podporiť myšlienku „kultúrnej výnimky“ zavedením ochrany a kvót za 30 rokov zreprodukovalo už 183 krajín.
Juhokórejský film „Parazit“, ktorý získal v tomto roku Oscara za najlepší film, ako aj Zlatú palmu z festivalu v Cannes, je živým dôkazom toho, ako takáto politika funguje a obohacuje svet.
Brusel v súčasnosti skúma, ako môže tech gigantov lepšie regulovať. Začiatkom júna spustila eurokomisia konzultácie o budúcej regulácii digitálnych platforiem a jej výsledky, ako aj návrh vlajkovej lode digitálnej legislatívy, tzv. Digital Service Act, by mala predstaviť ešte tento rok.