Európu a Latinskú Ameriku prepojí nový podmorský optický kábel

Ilustračný obrázok. [EPA/Miguel Rubiera]

Konzorcium európskych a latinskoamerických investorov, z ktorých najväčšia je Európska komisia, odštartovali projekt vysokokapacitného prepojenia. Úniu bude stáť 26,5 milióna eur a tentokrát vynechá Spojené štáty.

Konzorcium BELLA (Building Europe Link to Latin America), ktorého najvýznamnejším investorom je Európska komisia, včera (13. augusta) spustila projekt rozmiestnenia pomorského optického kábla, spájajúceho Európu a Latinskú Ameriku, pod názvom EllaLink.

Vysokokapacitné fiber prepojenie dvoch kontinentov má za cieľ podporiť obchodnú, vedeckú ale aj kultúrnu spoluprácu v modernej, digitálnej ére. Hoci nejde o prvý kábel medzi kontinentami, v tomto prípade by do projektu nemali byť zapojené napríklad Spojené štáty.

Nová „digitálna diaľnica“ naprieč Atlantikom, do ktorej Únia investuje 26,5 miliónov eur, vytvorí možnosť pripojenia v rýchlosti 100 Gbps. K dispozícii a plne funkčná by mala byť už v roku 2020.

https://twitter.com/DSMeu/status/1029020892930756609

Veľa muziky za málo peňazí

Nový projekt BELLA spája do konzorcia jedenásť európskych a juhoamerických výskumných a vzdelávacích organizácií z Brazílie, Čile, Kolumbie, Ekvádoru, Francúzska, Nemecka, Talianska, Portugalska a Španielska.

Podmorský optický kábel EllaLink, ktorý sa vďaka nemu vybuduje, rozšíri kapacitu, zníži latenciu a zabezpečí dôležitý nástrojo na rozvoj dátovej ekonomiky medzi oboma kontinentami.

Európska komisia pripomína, že BELLA bude podporovať lepšie prepojenie medzi latinskoamerickými sieťami pre výskum a vzdelávanie a rovnako bude financovať časti káblov medzi krajinami v regióne.

Odborníci tvrdia, že rozpočet, ktorý na položenie optického kábla Únia vyčlenila, je neporovnateľný s ďalšími možnosťami, ktoré prepojenie umožní. Časť z rozpočtu, 10 miliónov eur, Únia poskytne prostredníctvom programu Horizon 2020. Menšiu, no dôležitú suma 8,5 miliónov eur poskytne Riaditeľstvo pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky (DG GROW) v rámci programu Copernicus.

Latinskoamerickí investori z konzorcia BELLA prispievajú peňažnými a nepeňažnými zdrojmi. Celková suma mobilizovaných zdrojov je spolu viac ako 53 miliónov eur.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1028950800498868224

Digitálna diaľnica, ako toto prepojenie charakterizuje Brusel, prepojí v prvej fáze Portugalsko s Brazíliou. Plánom však je pokračovať v prepájaní krajín Únie aj štátov Latinskej Ameriky ďalej do vnútrozemia.

Plán položiť kábel medzi Portugalskom a Brazíliou bez ďalšieho napojenia na sever, pôvodne pod názvom EulaLink, vznikol ešte v roku 2015. Nový EllaLink teraz počíta so zastávkami na Kapverdách a Kanárskych ostrovoch, kde by sa mal prepojiť aj na iné podmorské káble, vedúce pozdĺž afrického východného pobrežia.

Doteraz jediný kábel, ktorý dva kontinenty prepájal, slúžil najmä na telefonické pripojenie a jeho kapacita bola limitovaná, vzhľadom na súčasné technológie. Atlantis 2, vyše 12 tisíc kilometrové prepojenie, ústi v Argentíne, Brazílii, na Kapverdách, v Senegale, na Kanárskych ostrovoch, s európskym výstupom v portugalskej Sesimbre.

Na rozdiel od Atlantisu nebude EllaLink ďalej napájaný na sieť Spojených štátov. V minulosti sa totiž objavili špekulácie o tom, že štyri brazílske odbočky Atlantisu na USA, boli zdrojom špionážnych aktivít.