Facebook sa súdi s Úniou pre narušenie súkromia jeho zamestnancov

Demonštrácia za zdaňovanie digitálnych platforiem pred budovou Rady EÚ. [EFE-EPA/Stephanie Lecocque]

Americký technologický gigant žaluje regulačné orgány Únie. V centre sporu je ich prístup k dokumentom Facebooku, ktoré majú v rámci prebiehajúceho potenciálneho antitrustového správania firmy k dispozícii.

Facebook podal sťažnosť na Európsku úniu na Všeobecnom súde EÚ za narušenie súkromia jeho zamestnancov. Firma tvrdí, že regulátori Únie kládli jej zamestnancom mnoho otázok, ktoré sa netýkali dvoch prebiehajúcich protimonopolných vyšetrovaní. Preto požiadala Všeobecný súd v Luxemburgu, aby zasiahol, píše TASR.

Komisia vyšetruje Apple pre porušenie hospodárskej súťaže

Európska komisia začala vyšetrovať porušenie hospodárskej súťaže firmou Apple.

Kontrolóri hospodárskej súťaže EÚ skúmajú Facebook od minulého roku. Vyšetrovanie je zamerané na postupy týkajúce sa používania údajov z Facebooku a jeho aplikácií a tiež na to, ako spoločnosť prevádzkuje svoj biznis v online prostredí.

Počas prebiehajúceho vyšetrovania EÚ sa Facebook odvolal na to, že Komisia má prístup k tisíckam „irelevantných“ dokumentov, ktoré obsahujú „príliš osobné informácie“.

Zdroj oboznámený s prípadom pre EURACTIV.com povedal, že Komisia požadovala prístup k dokumentom Facebooku s viac ako 2 500 vyhľadávacími reťazcami, vrátane veľmi širokých kritérií kľúčových slov.

„S takýmito kritériami môžu získať stovky až tisíce dokumentov,“ uviedol zdroj. „Mnohé z nich by navyše poskytli osobné a úplne irelevantné informácie.“

Prípravy na najväčšiu európsku legislatívu o digitálnom obsahu a službách sú v plnom prúde

Eurokomisia spustila konzultácie o budúcej regulácii digitálnych platforiem. Ide pri tom o jedny z najdôležitejších pravidiel o online obsahu a zodpovednosti digitálnych služieb. Načasovanie kvôli nepokojom v Spojených štátoch a virtuálnej vojne medzi platformami a politikmi nemôže byť aktuálnejšie.

Od začiatku roka Facebook poskytol Komisii viac ako 300 tisíc dokumentov. Spoločnosť však tvrdí, že tisíce ďalších, ktoré Komisia požaduje, by mohli ohroziť citlivé informácie, ktoré by pre prebiehajúce vyšetrovanie neboli relevantné.

Zdroj dodal, že mnohé z dokumentov, ktoré Komisia požaduje, zahŕňajú aj také informácie, ako sú lekárske záznamy zamestnancov, informácie o starostlivosti o deti a údaje týkajúce sa súkromných investícií a poistenia.

„Dátové miestnosti“

Napriek širokej a citlivej povahe rozsahu pôsobnosti nebol Facebook ochotný zverejniť informácie, ktoré požadovali regulačné orgány EÚ. Firma ich chcela poskytnúť len vo forme takzvanej „dátovej miestnosti“. Má ísť o bezpečné virtuálne prostredie, ktoré obsahuje citlivé alebo dôverné informácie, pričom tretia strana, vstupujúca do priestoru, ich nemôže skopírovať alebo uložiť.

Dva zdroje však potvrdili, že Komisia odmietla možnosť prístupu k dokumentom prostredníctvom tohto formátu a namiesto toho požadovala odovzdanie ich kópií.

Eurokomisia: Online platformy sa zlepšujú v odstraňovaní nelegálneho obsahu

Plaformy avizujú, že nenávistný obsah vedia z internetu až v 90 percentách stiahnuť do 24 hodín. Dobrým výsledkom chcú technologickí giganti eurokomisiu presvedčiť o tom, že na nenávistné prejavy na svojich sieťach dokážu reagovať aj sami, bez tvrdej regulácie.

V dôsledku toho Facebook napadol žiadosti Komisie na Všeobecnom súde EÚ a 15. júla podal sťažnosť, v ktorej tvrdí, že požiadavky Komisie presahujú rámec protimonopolného vyšetrovania sú neprimerané tomu, čo je v jeho rámci potrebné.

„Príliš široké spektrum žiadostí Komisie znamená, že by sme museli prevziať prevažne irelevantné dokumenty, ktoré nemajú s vyšetrovaním Komisie nič spoločné,“ vyhlásil v pondelok (27. júla) Tim Lamb, riaditeľ a zástupca generálneho poradcu pre hospodársku súťaž na Facebooku.

„Domnievame sa, že takéto žiadosti by mali preskúmať súdy EÚ.“

Hovorca Komisie povedal, že exekutíva „bude svoje argumenty pred súdom v prípade obhajovať“ a že „vyšetrovanie potenciálneho protisúťažného správania Facebooku pokračuje“.