Francúzi idú zdaňovať bohaté digitálne firmy, Trump nariadil prešetrenie a hrozí odvetnými tarifami

Spoločnosť Amazon „tlieska Trumpovi“ za to, že „signalizuje všetkým americkým obchodným partnerom, že americká vláda nebude súhlasiť s daňovou a obchodnou politikou, ktorá diskriminuje americké podniky“. [EPA-EFE/Kevin Dietsch]

Paríž chce zásadne zdaniť veľké digitálne spoločnosti. Americký prezident už nariadil prešetrenie francúzskych plánov, čo by mohlo signalizovať aj prípravy na odvetné tarify alebo obchodné obmedzenia. Technologickí giganti nateraz Trumpovi tlieskajú.

Oznámenie o prešetrení, ktoré si má posvietiť na nekalé, či diskriminačné praktiky novej digitálnej legislatívy vo Francúzsku, je vnímané ako varovanie orgánov Spojených štátov pred hlasovaním. O návrhu zákona sa má vo francúzskom parlamente hlasovať dnes (11. júla).

Podľa neho sa na všetky digitálne spoločnosti s príjmom nad 750 miliónov eur, z čoho aspoň 25 miliónov má byť generovaných vo Francúzsku, uvalí v krajine samostatná daň. Očakáva sa, že poslanci novú legislatívu v Paríži príjmu.

Sadzba dane by bola stanovená na 3 percentá a mohla by zasiahnuť niektoré z najväčších amerických technologických spoločností, vrátane firiem ako Amazon, Facebook a Google. Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire začiatkom roka uviedol, že poplatok by mohol do francúzskeho rozpočtu priniesť až 500 miliónov eur ročne.

Znepokojené Spojené štáty

Po vyhlásení vyšetrovania americký obchodný zástupca Robert Lighthizer povedal, že „Spojené štáty sú veľmi znepokojené tým, že daň z digitálnych služieb, ktorá by mala prejsť francúzskym senátom, sa nespravodlivo zameriava na americké spoločnosti“.

Americký prezident „nariadil, aby sme preskúmali účinky tohto právneho predpisu a určili, či je diskriminačný alebo neprimeraný, a či zaťažuje alebo obmedzuje americký obchod,“ dodal.

Americkí senátori: Digitálna daň EÚ diskriminuje naše spoločnosti

Zavedenie digitálnej dane, ktorú v novembri predstavila Európska komisia, otvorene podporuje 19 členských štátov. Ostatné krajiny chcú diskusiu o zlučiteľnosti dane z digitálnych služieb s medzinárodnými dohodami. 

Počas prešetrovania budú mať Spojené štáty až jeden rok na to, aby zistili, či sú francúzske aktivity v oblasti digitálnych daní nečestnou obchodnou politikou. V stredu (11. júla) tento proces podporil aj šéf finančného výboru amerického senátu, republikán Chuck Grassley a senátor Ron Wyden, zástupca demokratov vo výbore.

V spoločnom vyhlásení uviedli: „Daň z digitálnych služieb, ktorú Francúzsko a iné európske krajiny presadzujú, je jasne protekcionistická a nespravodlivo sa zameriava na americké spoločnosti spôsobom, ktorý bude mať vplyv na americké pracovné miesta a poškodí amerických pracovníkov.“

Grassley a Wyden dodali, že jednostranné opatrenia Francúzska nie sú správnym spôsobom, ako digitálne zdaňovanie riešiť. Krajiny by skôr mali „sústreďovať svoju energiu na multilaterálny proces,“ dodali s odkazom na medzinárodné rozhovory o digitálnej dani, ktorá v súčasnosti prebieha na úrovni OECD.

Technologickí giganti podporili oznámenie o americkom vyšetrovaní. Spoločnosť Amazon dokonca vydala vyhlásenie, podľa ktorého „tlieska Trumpovi“ za to, že „zaujal rozhodný postoj voči Francúzsku“, a že takto „signalizuje všetkým americkým obchodným partnerom, že americká vláda nebude súhlasiť s daňovou a obchodnou politikou, ktorá diskriminuje americké podniky“.

USA: Plány EÚ nás môžu diskriminovať

Americká vláda sa ešte minulý rok ohradila voči európskym plánom v oblasti digitálneho zdaňovania a uviedla, že jednoznačne diskriminujú americké spoločnosti.

Spoločný európsky návrh zaviesť celoúnijnú digitálnu daň bol v poslednej fáze zmietnutý zo stola krajinami ako Írsko, Švédsko, Fínsko a Dánsko.

Europoslanci drvivou väčšinou podporili zavedenie digitálnej dane

Europoslanci navrhujú rozšíriť zoznam digitálnych služieb, ktoré majú podliahať dočasnej dani navrhovanej Európskou komisiu. Zdaňovaniu by podľa ich návrhu čelilo viac technologických firiem a platili by aj vyššiu sadzbu. 

Návrhy boli odložené, čo popudilo niektoré členské krajiny, aby išli vlastnou cestou. Spojené kráľovstvo, Španielsko, Rakúsko a Francúzsko následne oznámili plány na zavedenie nového poplatku pre digitálnych gigantov.

Napriek odporu členských štátov by sa však digitálne daňové plány mohli na európsku úroveň vrátiť. „Ak nenájdeme spôsob, ako zvýšiť (digitálne) dane, bude to obrovský problém,“ povedala Margrethe Vestagerová, komisárka EÚ pre antitrustovú politiku, ktorá by mala v novej Komisii opäť pôsobiť francúzskemu rozhlasu v apríli.

Hoci Európsky parlament zohráva v daňových záležitostiach len konzultačnú úlohu, tlak zo strany priamo voleného orgánu EÚ by mohol mať takisto vplyv na budúci mandát Únie.

V nezáväznom hlasovaní minulý rok Parlament podporil uplatňovanie päťpercentnej sadzby dane na digitálne spoločnosti. Drvivá väčšina poslancov tiež hlasovala za to, aby boli do plánov zahrnuté aj online vysielacie platformy a služby.