Google dostal od Európskej komisie rekordnú pokutu, vyše 4 miliardy eur

Najnovšia pokuta by nemala spoločnosťou Google, či jej materskou firmou Alphabet, príliš otriasť. [EPA-EFE/MAURITZ ANTIN]

Internetový gigant je údajne zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android pre mobily. Pre Google ide už o druhý prípad návrhu rekordnej pokuty. Aj v tomto prípade sa ale spoločnosť odvolá.

Európska komisia informovala, že pokuta predstavuje presne 4,34 miliardy eur. Od roku 2011 mala spoločnosť Google nezákonne požadovať od výrobcov zariadení Android, ako aj od operátorov mobilných sietí, určité výrobné nastavenia, vďaka ktorým si technologický gigant upevnili svoje dominantné postavenie vo všeobecnom vyhľadávaní na internete.

Expert na IT: Európa nemá nezávislý počítačový priemysel, čo ohrozuje jej kybernetickú bezpečnosť

Ak si zakúpite sieťové zariadenie za päťdesiat eur, zabudnite na to, že si kupujete aj desaťročnú záruku na bezpečnosť, hovorí rakúsky sowtwérový expert CHRISTOF DALLERMASSL.

Podľa komisárky, zodpovednej za súťažnú politiku, Margrethe Vestagerovej išlo o tri typy obmedzení, a to predinštalovanie aplikácie Chrome a vyhľadávania Google Search; platby výrobcom a operátorom len v prípade, že tieto aplikácie boli v zariadeniach prednastavené; a zabránenie výrobcom predať jediný smartfón s alternatívnou verziou systému Android, ktorý nebol schválený spoločnosťou Google.

„Tieto praktiky upreli konkurentom možnosť inovovať a konkurovať na základe kvality ich služieb. Európski spotrebitelia tak prišli o výhody efektívnej hospodárskej súťaže v takej dôležitej sfére, akou je mobilný internet,“ uviedla eurokomisárka. Google podľa nej jednoznačne porušil antitrustové pravidlá Európskej únie.

„Android rozširuje možnosti voľby, nie naopak. Živý ekosystém, rýchle tempo inovácií a klesajúce ceny sú typickými znakmi silného konkurenčného prostredia. Proti rozhodnutiu Európskej komisie sa preto odvoláme,“ povedala Alžbeta Houzarová, komunikačná manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko.

Dominantné postavenie nemožno zneužívať

Podľa Európskej komisie spoločnosť Google rýchlo pochopila, že prechod od osobných počítačov k mobilnému internetu, ktorý sa začal v polovici minulej dekády, bude pre Google Search predstavovať zásadnú zmenu. Vypracovala preto stratégiu na predvídanie dôsledkov tejto zmeny a na zaistenie toho, aby používatelia naďalej používali jej vyhľadávač na svojich mobilných zariadeniach, tvrdí Komisia.

V roku 2005 spoločnosť Google kúpila pôvodného vývojára mobilného operačného systému Android a od vtedy ho sama rozvíja. Android dnes využíva zhruba 80 percent smart zariadení na celom svete.

Eurokomisia vo svojom rozhodnutí dospela k záveru, že Google má dominantné postavenie na trhoch všeobecných služieb vyhľadávania na internete, licencovaných operačných systémov pre inteligentné mobilné zariadenia a obchodov s aplikáciami pre mobilný operačný systém Android.

Hoci dominantné postavenie na trhu nie je v zmysle antitrustových pravidiel Únie nezákonné, spoločnosti sú však zodpovedné za to, aby ju nezneužívali na obmedzovanie hospodárskej súťaže

Spoločnosť Google tvrdí, že Brusel „vôbec nezohľadňuje fakt, akú širokú možnosť voľby Android ponúka“ výrobcom, operátorom, ale aj vývojárom a spotrebiteľom. Na trhu je totiž vďaka tomuto operačnému systému viac ako 24 tisíc rôznych zariadení.

„Dnešné rozhodnutie Androidu tlieska, no zároveň odmieta obchodný model, ktorý umožňuje jeho existenciu. Sme presvedčení, že Android možnosť voľby rozšíril a nie obmedzil,” uviedla v stanovisku pre médiá spoločnosť.

Obmedzenie pre vývojárov?

Signatári otvoreného listu vývojárov z Developers Alliance, vrátane slovenského zástupcu InLoop, argumentujú, že pokiaľ bude obmedzená konzistencia jednotlivých zariadení s Androidom, rozhodnutie Komisie môže poškodiť či dokonca existenčne ohroziť ich podnikanie.

SAPIE, Slovenská aliancia zastupujúca digitálne a inovatívne spoločnosti u nás tvrdí, že bude v tomto prípade „kľúčové brať do úvahy nielen postavenie Androidu, ale tiež preferencie a bežnú prax medzi vývojármi aplikácií“. Aliancia pripomína, že veľké množstvo z nich sa orientuje na vývoj práve na Androide, ako otvorenej platforme, namiesto využívania uzatvoreného systému iOS.

„Ak európska politika a regulácia neúmyselne zbrzdí či zastaví ďalší vývoj a inovácie operačných systémov, ako je Android, môže tým ohroziť nielen ceny smartfónov pre spotrebiteľov, ale hlavne tempo rastu a vývoja inovatívnej ekonomiky EÚ,“ vysvetlila Adela Zábražná, výkonná riaditeľka SAPIE.

Slovenský start-upový ekosystém sa od „hurá efektu“ významne posunul

Najpálčivejším problémom aj tých najlepších spoločností je u nás nedostatok pracovníkov, a to, že aj kvalitní ľudia stále preferujú stabilitu u etablovaných podnikov, ako inovatívne, hoci rýchlo rastúce firmy, hovorí riaditeľka asociácie, ktorá inovatívne spoločnosti na Slovensku zastrešuje.

Európska exekutíva požaduje, aby spoločnosť Google ukončila protiprávne konanie do 90 dní od jeho prijatia. Spoločnosť môže napríklad zaviesť spravodlivý a objektívny systém, ktorý by však zároveň neobmedzoval slobodu výrobcov vyrábať zariadenia, založené na odnožiach Androidu.

Ak spoločnosť Google rozhodnutie Komisie nedodrží, mohla by dostať pokutu až do výšky 5 percent priemerného denného svetového obratu svojej materskej spoločnosti Alphabet.

V prípade Google-u ide o druhú pokutu za posledný rok, pričom tá najnovšia je takmer dvojnásobná v porovnaní s predchádzajúcou rekordnou pokutou.

Ani najnovšia rekordná pokuta by však nemala spoločnosťou Google, či jej materskou firmou Alphabet príliš otriasť. Uvádzaná pokuta totiž dosahuje zhruba dvojtýždňový objem tržieb spoločnosti Alphabet.

Google sa voči rekordnej pokute od Komisie odvolal

Americká spoločnosť Google podala odvolanie voči pokute vo výške 2,42 miliardy eur. Ide o najvyššiu pokutu uloženú za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže.

Nejde o ojedinelý prípad

Internetová spoločnosť Google si ešte v júni minulého roka vyslúžila dovtedy najvyššiu pokutu vo svojom odvetví, a to vo výške 2,42 miliardy eur za zneužitie dominantného postavenia.

Vo svojom vyhľadávači firma systematicky zvýhodňovala svoj vlastný produkt Google Shopping (Nákupy), čím podľa Komisie nezákonne vytlačila z trhu konkurenčnú spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD). Google sa vtedy proti rozhodnutiu odvolal.

Rekordná pokuta pre Intel zostáva v platnosti

Americký výrobca hardwaru neuspel s odvolaním voči pokute 1,06 miliardy eur, ktorú mu v roku 2009 za nekalé obchodné praktiky uložila Európska komisia.

Podobný prípad sa udial aj pri spoločnosti Intel. Najväčší svetový výrobca počítačových procesorov porušil európske nariadenie tým, že zneužil dominantné postavenie na trhu s procesormi x86. Ostatným výrobcom mal navyše poskytovať skryté zľavy, ktoré viedli k takmer úplnému ovládnutiu trhu s procesormi. Zaviedol tiež priame platby pre svojich odberateľov za ukončenie alebo oddialenie výroby produktov s čipmi, opäť od konkurenčného AMD.

Americká IT firma podala v máji 2009 voči trestu od EK odvolanie. No v roku 2014 Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu potvrdil, že dovtedy najvyššia pokuta v histórii pre jediný podnik bola udelená správne.

Komisia v súčasnosti vyšetruje aj obmedzenia, ktorými spoločnosť Google niektorým webovým stránkam tretích strán bránila v zobrazovaní reklám spojených s vyhľadávaním realizovaným cez vyhľadávače konkurentov Google. V predbežnom závere Komisia tvrdí, že aj v tomto prípade Google zneužil svoje dominantné postavenie.