Huawei sľubuje pre 5G v Únii technológiu „vyrobenú v Európe“

Ilustračný obrázok. [EFE-EPA/Jens Schlueter]

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei v utorok (4. februára) oznámil, že plánuje v Európe založiť výrobné centrá. Ide o snahu čeliť tlaku zo strany Spojených štátov, ktoré žiadajú, aby sa Európania čínskej technológii vyhli.

„Spoločnosť Huawei je Európe oddanejšia ako kedykoľvek predtým,“ uviedol počas čínskej novoročnej recepcie v Bruseli najvyšší predstaviteľ spoločnosti pre Európu Abraham Liu. Huawei oslavoval pri tejto príležitosti aj 20. výročie vstupu na európsky trh.

„Rozhodli sme sa, že chceme zriadiť výrobné závody v Európe – aby sme mohli vyrábať skutočné 5G pre Európu a v Európe.“

Huawei a V4: Slovenskí politici sa témy nechytajú, jasnejšie záujmy má Praha, Budapešť aj Varšava

Kým Slovensko čaká na spoločný postup Únie, zvyšná trojica Vyšehradu má dôvody na vyhradenejšie postoje: Maďari majú najväčšie logistické centrum spoločnosti mimo Číny, Česi Zemana, ale aj svetovo uznávaných kyberšpecialistov a Poliaci najmä silné partnerstvo s Washingtonom.

Oznámenie prichádza len niekoľko dní po tom, čo EÚ odporučila členským štátom zakázať telekomunikačným operátorom využívanie kritickej technológie na budovanie 5G v súvislosti s možným bezpečnostným rizikom.

Plán EÚ, ktorý úzko odzrkadľoval pravidlá stanovené Veľkou Britániou, pričom spoločnosti Huawei umožňoval zohrať len obmedzenú úlohu, však úplne nevylúčil čínsku firmu z budovania komunikačnej siete novej generácie, určenej na takmer okamžitý prenos dát.

Tieto usmernenia boli výsledkom mesiacov európskej agónie, pričom Únia hľadala spôsob, ako balansovať obrovskú dominanciu spoločnosti Huawei v odvetví 5G s bezpečnostnými obavami, ktoré zdôrazňuje najmä Washington.

Liu vo svojom prejave uznal, že technologický svet „je stále viac prepletený s geopolitickými otázkami, obchodnými rokovaniami a diplomatickým dialógom medzi národmi“. Rovnako vyzval Európu, Spojené štáty a Čínu, aby „v politickej diskusii investovali viac do spolupráce a spoločných pravidiel“. Celkovo sedemkrát zopakoval slovo „dôvera“.

Slovenská 5G sieť by mala byť dostupná najneskôr v roku 2025

Aukcia frekvencií pre 5G siete bude najväčšou elektronickou súťažou operátorov za tejto vlády a pravdepodobne prebehne ešte koncom tohto roka. Operátori budú následne musieť 5G sieť sprevádzkovať do piatich rokov.

Konečné rozhodnutie na členských štátoch

Hlavnou hostkou recepcie bola bývalá podpredsedníčka Európskej komisie Viviane Reding. Vo svojom vystúpení zdôrazňovala najmä nedávno ohlásený „5G panel nástrojov“, ktorý predstavila eurokomisia a ktorý nechal pootvorené dvere pre rôznych dodávateľov, napriek silnému americkému tlaku.

V Európe ostane konečné rozhodnutie o zákaze technológie Huawei na členských štátoch. Kompromisné odporúčanie Európskej komisie im však dáva priestor na to, aby mohli odolať požiadavkám z Washingtonu.

Budovanie čínskych výrobných centier a tovární v Európe by malo pomôcť presvedčiť krajiny EÚ, aby sa tvrdé opatrenia voči spoločnosti Huawei nepresadzovali. Najviac pohľadov sa sústreďuje na Berlín, ktorý nateraz oddialil svoje rozhodnutie o možnom zákaze.

Čínsky veľvyslanec: Snažíme sa nájsť najlepší spôsob, ako využiť centrálnu polohu Slovenska

Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku LIN LIN hovorí o európskych perspektívach spoločnosti Huawei, o nedostatočnej aktivite Slovenska pri vlastnej propagácii, ale aj o nedávnom komentári o Hongkongu, ktorý vyšiel ako platený príspevok v slovenskom týždenníku a spôsobil nemalý rozruch.

Podľa spoločnosti, Huawei v súčasnosti zamestnáva vyše 13 tisíc osôb, prevádzkuje dve regionálne centrá a 23 výskumných stredísk v 12 krajinách EÚ.

Huawei je jedným z popredných svetových dodávateľov sieťových technológií a jedným z mála firiem – spolu s európskymi telekomunikačnými spoločnosťami Nokia a Ericsson – schopnými vybudovať 5G siete. Práve pre dve európske spoločnosti sa tento týždeň rozhodli vo Francúzsku.

Spojené štáty považujú Huawei za potenciálnu hrozbu pre kybernetickú bezpečnosť a obávajú sa, že by firma uľahčila kybernetickú špionáž čínskou vládou, s ktorou má údajne blízke vzťahy.