Inteligentné mestá na Slovensku: Zbierať odpadky nestačí

RDF

Regionálne diskusné fórum, zdroj: EurActiv.sk

Čisté životné prostredie, efektívna doprava, invoatívne využitie informačných technológií, kvalitnejší život obyvateľov. To ponúkajú inteligentné mestá. Ako sa takýmito smart cities môžu stať aj slovenské mestá? Čo je pre to potrebné spraviť?

To boli hlavné otázky v rámci Regionálneho diskusného fóra Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu, ktoré sa dnes konalo v priestoroch Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/digitalne-technologie-aj-transparentnost-otazky-odpovede-o-smart-cities/

Šefčovič: Všetky mestá chcú byť inteligentné

Pri podpore a budovaní smart cities je potrebné počúvať starostov a samotné mestá, myslí si podpredsda Európskej komisie pre enegetickú úniu Maroš Šefčovič. „Je evidentné, že bez miest sa veci riešiť nedajú. Každý primátor chce svoje mesto spraviť inteligentné,” povedal. Upozornil na spoluprácu viac než 7400 miest v rámci takzvaného Globálneho konventu starostov.

Koncept inteligentných miest je podľa neho veľmi dôležitý, lebo vytvára úplne nové podmienky pre život občanov v mestách a týka sa aj rozvoja ekonomiky, keďže v mestách sa nachádzajú mnohé podniky.

„Nie je to niečo abstraktné, lebo koncept inteligentných miest znamená, že budeme míňať menej energie, mať zdravšie ovzdušie, budeme lepšie využívať vodné hospodárstvo, recyklovať viac odpadu, dávať väčší dôraz na kvalitne fungujúcu inteligentnú dopravu a budeme oveľa transparentnejší pri správe veci verejných, aby ľudia naozaj vedeli, ako sa ich prostriedky z daní využívajú,” zhodnotil pre TASR.

Eurokomisár tiež pripomenul rôzne spôsoby financovania, ktoré môžu mestá využiť. Okrem klasických eurofondov sa mestá „musia naučiť využívať finančné nástroje a PPP platformy,” povedal. Za jeden z nástrojov vhodných na podporu smart cities označil aj Európsky fond pre strategické investície (EFSI).

https://euractiv.sk/rozhovory/investicna-politika/hudak-naucme-sa-narabat-s-peniazmi-ktore-treba-splacat/

Smolková: Nestačí len zbierať odpadky

Aj podľa europoslankyňe Moniky Smolkovej poskytuje Európska únia mestám dostatok možností financovania. „Mnohkrát je však v mysli starostov a primátorov, že stačí len pokosiť trávnik či pozbierať odpadky,” upozornila.

Veľa spôsobov, ako mesto spraviť inteligentným, už podľa nej existuje, treba ich však aplikovať. Spomenula napríklad využívanie digitálnych technológií v turizme.

„Myslím si, že budúci rok, keď budú voľby do samosprávnych orgánov, tak uspejú práve tí kandidáti na primátorov a starostov, ktorí pôjdu s dobou a povedia, ako budú rozvíjať mestá a obce na ceste tej inteligencie,” dodala.

Štefanec: Kľúčom sú nové technológie

„Smart cities sú budúcnosť Únie. Základným prepokladom využitia tohto konceptu je rozvoj nových technológií,“ povedal poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. Digitalizácia a výmena informácii robí mestá inteligentnejšími, preto považuje za jednu zo základných bariér takzvané geoblokovanie – obmedzovanie prenosnosti online služieb.

Rozdiely v rozvinutosti miest sa podľa europoslanca podarí znížiť najmä podporu infraštrktúry, inovácií, ako aj ľudského kapitálu.

Príkladom sú podľa neho mestá ako Amsterdam, Helsinki, či Barcelona. Na Slovensku vidí ešte značné rezervy.

„Myslím si, že máme pomerne slušnú infraštruktúru a pomerne dobrú dostupnosť internetu, najmä v mestách, ale čo nám chýba, je niekedy väčšia odvaha využívať nové technológie, väčší inovačný potenciál a lepšia výchova a vzdelávanie ľudí pre využívanie týchto technológií. Samozrejme, je to aj lepšie využívanie európskych prostriedkov, ktoré sú na to určené, zo strany samosprávy aj národnej vlády,” konštatoval pre TASR.

Košice chystajú stratégiu

Svoju smart city stratégiu začne čoskoro pripravovať aj mesto Košice, a to v spolupráci s Technickou univerzitou, ktorá toto disksné fórum hostila, oznámila námestníčka košického primátora Renáta Lenártová.

Cieľom tejto stratégie bude nielen modernizacia mobility a čistota životného prostredia v meste, ale aj prilákanie nových investícií, dodala.