Internet vecí: Stane sa nálepka ochranou pred kybernetickým útokom?

kybernetický útok, internet veci, IoT

(zdroj: Marco Verch/Flickr)

Európska komisia už nejakú dobu pripravuje systém, ktorý by hodnotil výrobky podľa ich odolnosti voči kybernetickým útokom. „Myslím si, že je to nápad, o ktorom je treba zapochybovať,“ povedal včera pre EurActiv.com šéf spoločného orgánu telekomunikačných regulátorov (BEREC) Sébastien Soriano.

Európska únia hľadá spôsob, ako oceniť dodržiavanie prísnych bezpečnostných štandardov v časoch, keď jej občania dostatočne nedôverujú pripojeným zariadeniam a zároveň sa do popredia dostáva snaha o rozvoj internetu vecí (Internet of Things/IoT).

Nové štítkovanie by sa mohlo týkať inteligentných chladničiek, ktoré majiteľov samy upozornia na chýbajúce potraviny, áut s automatickými brzdami či zábavných systémov.

Už na jeseň poradcovia vtedajšieho eurokomisára pre digitálnu ekonomiku Günthera Oettingera hovorili o pripravovanom štítkovaní, ktoré by bolo podobne odstupňované ako v prípade elektronických zariadení. Zákazníci by sa tam mohli riadiť nielen cenou a kvalitou, ale aj tým, ako ich spotrebič odoláva hackerom.

Čítajte viac: Aj auto sa musí ubrániť kybernetickým útokom

Soriano, ktorý zároveň predsedá francúzskemu telekomunikačnému regulátorovi ARCEP, tvrdí, že takáto schéma nahráva veľkým hráčom. „Musíte sa ubezpečiť, že to nevytvorí bariéry pre vstup do odvetvia a má to skutočne zmysel,“ uviedol.

Na konferencii o internete vecí v Bruseli nabádal ostatných regulátorov na miernejší prístup, keďže odvetvie očakáva príchod veľkého množstva nových firiem.

„Jedným z prístupov by mohlo byť to, že vlastne nemáme čo robiť. Hovoríme tu o medzinárodnom a inovatívnom prostredí, takže by sme sa jednoducho stiahli domov,“ skonštatoval predseda BEREC.

Soriano sa tiež ohradil voči predstave Európskej komisie, že internet vecí bude výhradne záležitosťou 5G sietí: „Je priskoro, aby si sme vybrali štandard, ktorý následne zmrazí celý trh.“ Podobne skepticky ale vníma tiež septembrový návrh Komisie, aby sa Orgán európskych regulátorov v oblasti elektronickej komunikácie zmenil na plnohodnotnú agentúru.

Čítajte viac: Telekomunikační regulátori nechcú stratiť kompetencie na úkor Bruselu