Jednotné nabíjačky na telefóny budú v Bruseli opäť témou

Ilustračný obrázok [Shutterstock]

Európski regulátori chcú zistiť, či je potrebné zaviesť jednotnú nabíjačku mobilných telefónov, keďže výrobcovia telefónov zatiaľ tento cieľ nedosiahli, informovala komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Európska komisia sa už takmer desaťročie usiluje o jednotnú nabíjačku pre mobilné telefóny. Medzi jej dôvody nepatrí len komfort spotrebiteľov, ktorí sa sťažujú, že telefóny iPhone a Androidy majú rozdielne nabíjačky, ale aj 51 tisíc ton elektrického odpadu ročne, ktorý tvoria práve staré nabíjačky.

Staré memorandum, nová iniciatíva

Štrnásť spoločností vrátane firiem Apple, Samsung, Huawei a Nokia podpísalo v roku 2009 dobrovoľné memorandum o porozumení a dohodlo sa na harmonizácii nabíjačiek pre nové modely smartfónov, ktoré vstúpia na trh v roku 2011.

V rokoch 2013 a 2014 podpísali niektoré spoločnosti nové vyhlásenia, keďže memorandu skončila platnosť v roku 2012.

Na pulty EÚ sa dostanú univerzálne nabíjačky na mobily

Univerzálne nabíjačky na mobilné telefóny, ktoré je možné pripojiť na počítač by sa mali dostať do predajní už v nasledujúcich týždňoch, uviedla Európska komisia.

Európska exekutíva uviedla, že nie je so súčasným stavom spokojná.

„Vzhľadom na neuspokojivý pokrok v tomto dobrovoľnom prístupe začne čoskoro Komisia štúdiu hodnotenia vplyvu s cieľom zhodnotiť náklady a prínosy rôznych ďalších možností,“ uviedla Vestagerová 1. augusta v reakcii na otázku od europoslanca.

Podobné štúdie pomáhajú Komisii rozhodnúť sa, či je potrebné konať a analyzovať vplyv rôznych možností.

Za túto záležitosť je zodpovedná Vestagerovej kolegyňa, Elzbieta Bienkowska, poľská politička, ktorá sa venuje otázkam vnútorného trhu.