Jednotný trh aj obrana. Francúzska komisárka je silná v Bruseli, v Paríži ju vyšetrujú

Sylvie Goulard. [EPA-EFE/Bertrand Guay]

Sylvie Goulard bude mať v novej Európskej komisii silné kompetencie v regulácii európskeho trhu vrátane digitálnej ekonomiky a obranného priemyslu. Oslabuje ju len neukončená aféra fiktívnych asistentov v Európskom parlamente.

Sylvie Goulard, ktorá bola v utorok dezignovaná za členku Európskej komisie zodpovednú za vnútorný trh, v ten istý deň vypovedala v kauze fiktívnych pracovných miest.

Informoval o tom spravodajský server Le Point.

Rozpačitá nominácia

Vypočúvanie sa konalo v sídle Ústredného úradu pre boj proti korupcii a finančným a daňovým trestným činom (OCLCIFF) v Nanterre v departemente Hauts-de-Seine, región Ile-de-France, uviedol pre Le Point informovaný zdroj.

Za klímu zodpovedá Timmermans, estónska energokomisárka má riešiť aj zemný plyn

Klimatickú politiku v novej Európskej komisii dostal do vienka holandský podpredseda. Eurokomisári pre energetiku a životné prostredie sú z pobaltských krajín. Dopravu má na starosti Rumunka.

Le Point dodal, že nominácia Sylvie Goulard (Renew) Parížom do Európskej komisie vyvolala na francúzskej politickej scéne rozpaky a nevôľu najmä vzhľadom na aféru, do ktorej je zapletená. Týka sa údajného zneužitia peňazí určených pre asistentov poslancov Európskeho parlamentu za francúzsku stranu Demokratické hnutie (MoDem).

V kauze sú vyšetrovaní aj šéf MoDem Francois Bayrou a jeho „pravá ruka“ Marielle de Sarnez.

Uzavreté pre Parlament

Goulardová, ktorá bola europoslankyňou v rokoch 2009-17, bola kvôli tejto afére v roku 2017 odvolaná z funkcie ministerky obrany. Tento post vo vláde prezidenta Emmanuela Macrona zastávala len mesiac.

Le Point začiatkom septembra napísal, že Goulard vrátila do pokladne Európskeho parlamentu 45 tisíc eur. Táto suma podľa periodika zodpovedá mzdám a ďalším platovým náležitostiam vyplateným v čase od 1. júla 2014 do 28. februára 2015 Stéphanovi Thérouovi, poslaneckému asistentovi Goulard.

Európsky parlament túto kauzu uzavrel 30. augusta, pričom nespresnil výšku vrátenej sumy. Uviedol, že vyšetrovaním prípadu sa zistili „administratívne nezrovnalosti, ktoré neboli systematické ani zámerné“. Informoval, že došlo k vráteniu peňazí.

Súťaž o vplyv s Vestager

Goulard (54), ktorá plynule ovláda angličtinu, nemčinu a taliančinu, má za sebou výrazné európske úspechy. Bola členkou právnického tímu francúzskeho ministerstva zahraničných vecí, ktorý sa v roku 1989 zaoberal znovuzjednotením Nemecka, a neskôr slúžila ako politická poradkyňa bývalého predsedu Európskej komisie Romana Prodiho.

Regióny bude mať na starosti Portugalčanka Ferreira, pribudnú jej dva nové fondy

Portugalčanka Elisa Ferreira, ktorá v novej eurokomisii bude zodpovedať za regionálnu politiku, má vytvoriť nový klimatický fond na podporu tranformácie chudobných regiónov. Na starosti bude mať aj rokovania o vytvorení fondu na podporu konvergencie a konkurencieschopnosti.

Ak prejde spolu s ostatnými nominantmi vypočúvaním a schválením v Európskom parlamente, v novej Európskej komisii bude zastávať silnú pozíciu.

Nebude síce jej podpredsedníčkou, ani nebude ovládať európsku politiku hospodárskej súťaže (DG COMPET), ktorá zostane vo vienku Dánky Margrethe Vestager, po novom navyše podpredsedníčke Komisie pre „digitálny vek“. Lenže Goulard bude ako komisárka pre jednotný trh riadiť generálne riaditeľstvá pre digitálnu ekonomiku (DG CNECT) a jednotný trh a priemysel (DG GROW). K tomu jej francúzska vláda vyrokovala vznik nového generálneho riaditeľstva pre obranný priemysel a vesmír.