Komisia si posvieti na internet vecí: Hlasoví asistenti či hodinky môžu zbierať viac dát, ako by sme chceli

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Európska komisia začala rozsiahle protimonopolné vyšetrovanie, týkajúce sa technológií internetu vecí, ako sú hlasoví asistenti či prepojené mobilné zariadenia. Tie dáta často zbierajú a ďalej speňažujú, no štátne ani európske orgány nevedia, ako presne.

Vyšetrovanie eurokomisie sa zameria na spotrebiteľské produkty, ktoré technológie internetu vecí (IoT) využívajú.  Bude sa tiež snažiť odhaliť podrobnosti o tom, ako zariadenia zhromažďujú a speňažujú dáta, ktoré pri použití medzi sebou zdieľajú a vymieňajú.

Eurokomisárka Margrethe Vestager poznamenala, že v rámci prešetrovania sa preskúmajú aj hlasoví asistenti Siri od spoločností Apple, Alexa od Amazonu a aj Google Assistant.

„Jedným z kľúčových problémov sú dáta. Hlasová asistencia a inteligentné zariadenia môžu zhromažďovať obrovské množstvo údajov o našich zvykoch,“ uviedla Vestager. „Existuje preto riziko, že v snahe upevniť si svoje postavenie na trhu, môžu spoločnosti dáta, ktoré prostredníctvom takýchto zariadení zhromažďujú, zneužiť.“

„Mohli by dokonca zneužiť informácie o tom, ako pristupujeme k službám a následne vstúpiť na trh týchto služieb a dominovať v nich,“ dodala.

Európska komisia predstavila novú priemyselnú stratégiu

Nová stratégia má pomôcť k dosiahnutiu troch priorít: zachovaniu globálnej konkurencieschopnosti európskeho priemyslu, zabezpečeniu klimatickej neutrality do roku 2050 a formovaniu digitálnej budúcnosti Európy.

Eurokomisia si posvieti aj na inteligentné domáce spotrebiče a prenosné technológie, ktoré sa dajú nosiť ako doplnok, či súčasť šatstva. Zistiť chce, či údaje zozbierané v rámci ich použitia, ponúkajú spoločnostiam na trhu nespravodlivé výhody.

„Problém je v tom, že hospodárska súťaž na digitálnom trhu sa môže stať veľmi krehkou v okamihu, kedy spoločnosti zneužijú svoju moc,“ poznamenala Vestager a dodala, že takéto situácie môžu viesť k monopolizácii trhu, kedy jedna spoločnosť dosiahne vysoké zisky a trhový podiel, čím naruší konkurenčné prostredie pre ostatné firmy.

„Videli sme, že sa to dialo aj v minulosti. Ak nebudeme konať včas, existuje vážne riziko, že k tomu dôjde opäť, tentokrát s IoT,“ uviedla dánska eurokomisárka.

Šéf Slovensko.Digital: Nemáme veľký potenciál na čerpanie eurofondov v sci-fi oblastiach, ktoré nastavil Brusel

Ultramoderné koncepty začneme tlačiť všade len preto, aby sme za ne schovali kľúčové, no stále chýbajúce a nedokončené riešenia v informatizácii, myslí si GABRIEL LACHMANN.

K sektorovému vyšetrovaniu na úrovni eurokomisie dochádza vtedy, keď Komisia usúdi, že v dôsledku nekalých praktík, ktoré by mohli porušiť pravidlá hospodárskej súťaže, môže dochádzať k narušeniu európskeho trhu.

V rámci vyšetrovania sa Komisia bude snažiť získať spätnú väzbu od 400 spoločností v celej Európe, Ázii a Amerike, aby pochopila, čo robia firmy s dátami, ktoré pri používaní výrobkov spotrebitelia zanechávajú. Kľúčovou otázkou, ktorou by sa mala Komisia zaoberať, je aj miera prepojenia týchto zariadení, najmä pri zachovaní podmienok pre nových účastníkov trhu.

Nový konkurenčný nástroj

Začiatkom tohto roka Komisia oznámila, že do konca roku 2020 predstaví nový nástroj hospodárskej súťaže „vhodný pre digitálny vek“. Nástroj má byť navrhnutý tak, aby zmierňoval štrukturálne riziká trhu a zasahoval v situáciách, kedy mu hrozí „prevrat“.

Komisia predpokladá, že nástroj by mohol ukladať požiadavku o nápravné opatrenia v prípade nerovnováhy hospodárskej súťaže. Nebude sa ale zaoberať porušeniami a ani stanovovať pokuty.

Členské štáty Únie schválili prepojenie mobilných sledovacích aplikácií

Aplikácie, ktoré sledujú infikovaných a rozširovanie koronavírusu v Európe, budú fungovať aj po prekročení vnútorných hraníc EÚ. Ochrana osobných údajov bude zabezpečená šifrovaním a obmedzené je aj využívanie geolokalizačných údajov.

Zatiaľ čo generálne riaditeľstvo Komisie pre hospodársku súťaž predkladá nový nástroj na všeobecné účely, jeho uplatňovania bude pravdepodobne najzreteľnejšie v oblasti platforiem. Digitálne trhy majú totiž podľa neho mnoho nových charakteristík, ako sú „extrémne úspory pri škálovaní, silný efekt sieťovania, nulová cena a závislosť od dát“. To všetko by chcela Komisia riešiť.

Vestager ešte v máji informovala, že tento nástroj by sa mal nachádzať v balíku reforiem EÚ, ktoré sa budú snažiť regulovať online ekosystém.