Konšpiračné teórie presvedčili mnohých, útokov na 5G vysielače môže pribúdať

„5G zabíja," myľne sa domnieva demonštrant na aprílovovm proteste v Berlíne. [EFE-EPA/Omer Messinger]

Konšpirácie o tom, že práve 5G sieť rozširuje nový koronavírus, napriek nezmyselnosti presvedčili mnohých. Prenosové veže pre 5G siete už horeli v Holandsku, Belgicku, Taliansku, Írsku aj na Cypre. Experti varujú, že násilie sa môže ešte stupňovať.

V Holandsku podľa portálu Politico podpálili odporcovia 5G sietí už 16 stožiarov. Spojené kráľovstvo hlási takmer 70 podobných útokov, ale aj prípady vyhrážok fyzickým násilím priamo pracovníkom telekomunikácii. Problémy hlási aj Belgicko, Cyprus, Írsko, či Taliansko, Konšpiračné teórie o tom, že práve stožiare na prenos 5G sietí, ktoré postupne pribúdajú po celej Európe, stoja za šírením nového koronavírusu, sa šíria napriek zjavnej nezmyselnosti.

Kto za rozširovaním týchto konšpiračných teórii stojí nie je úplne jasné. Magazín New York Times ešte pred rokom napríklad opísal množstvo hoaxov, ktoré šírili ruské zdroje, vrátane médií ako Russia Today a poukazovali na prepojenosť sietí piatej generácie s rakovinou, krvácaním z nosa, či dokonca poruchami učenia. S pandémiou zaujali nové naratívy.

V súčasnosti sú populárne názory, že 5G sieť buď priamo rozširuje koronavírus alebo minimálne pôsobí ako jej urýchľovač, brániaci liečbe. Mnohým sa pozdáva jednoduchosť vysvetlenia šírenia nákazy COVID-19 v čase, keď pribúda aj nová 5G infraštruktúra. Európske aj medzinárodné inštitúcie ale zdvíhajú varovný prst a odporúčajú sledovať fakty.

Slovenskí operátori začínajú súťažiť o frekvencie na 5G siete

Do 25. mája majú záujemcovia predložiť svoje ponuky na zakúpenie frekvencií. Dovtedy musia tiež uhradiť peňažné zábezpeky, ktoré dosahujú milióny eur. Jediným hodnotiacim kritériom v aukcii bude výška ponuky.

S odstraňovaním konšpiračného obsahu začal na webe Google, Facebook, Twitter aj YouTube, avšak najmä v súvislosti s nepravdami o šírení koronavírusu. Konšpiračné videá a správy o 5G sieťach však poväčšine ostávajú na internete a sociálne siete im zatiaľ zvýšenú pozornosť nevenujú.

Šíriť koronavírus cez sieť sa nedá

Podľa nedávnej správy americkej FBI, ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a Národného protiteroristického centra budú útoky na komunikačnú infraštruktúru na celom svete nielenže pokračovať, ale ešte sa aj zintenzívnia. „Tieto hrozby sa pravdepodobne budú s pokračujúcim šírením choroby rozširovať, pričom narastie aj počet výziev k násiliu voči zamestnancom telekomunikácii,“ tvrdí správa.

Vyššiu mieru vystavenia útokom a väčšie množstvo potenciálnych vstupných miest pre útočníkov v súvislosti s výstavbou novej infraštruktúry 5G sietí očakávala aj Európska únia, a to ešte minulý rok. Keďže sa opredpokladá, že siete 5G budú kostrou mnohých dôležitých IT aplikácií, správa Eurokomisie z októbra 2019 prízvukuje, že ohrozenie dostupnosti a integrity sietí sa stane „hlavným bezpečnostným problémom“. Fyzické útoky na vysielače namiesto kybernetických útokov sú ale prekvapivým typom agresie aj pre EÚ.

Brusel trvá na tom, že napredovanie a úspech v digitálnej oblasti bude závisieť aj od toho, ako rýchlo dokáže Únia vystavať infraštruktúru pre 5G siete a zásadne tak vylepšiť perspektívy Jednotného digitálneho trhu. Odmietanie, či obmedzovanie tejto výstavby podľa európskej exekutívy „sťažuje niektorým zainteresovaným stranám úplné rozvinutie sietí 5G“.

Francúzsko má pravdu, deti by počas pandémie nemali používať telefóny celé hodiny

Pokiaľ ide o testovane žiarenia mobilných telefónov, Spojené štáty by mali nasledovať francúzsky príklad, píše americká expertka. Tvrdí, že stále nevieme, aké bezpečné sú zariadenia a siete, keďže testovanie vplyvu na deti nebolo nikdy realizované.

Vplyv vĺn 5G sietí zatiaľ v skutočnosti nepreukázala žiadna štúdia. Podobne, ako v prípade 2G, 3G, či 4G sietí sa aj 5G sieť šíri prostredníctvom rádiových vĺn. Tie sa nachádzajú na nízkofrekvenčnom konci spektra a podobne ako viditeľné svetlo či teplo produkujú iba neionizujúce žiarenie. Rádiové vlny preto nemôžu poškodiť DNA vo vnútri buniek tak, ako to dokážu napríklad vysokofrekvenčné röntgenové či gama lúče, vysvetľuje organizácia American Cancer Society.

Navyše, 5G aj budúce 6G siete využívajú omnoho menšie antény ako tri predchádzajúce generácie, čo znamená jednak nižšie vystavenie vlnám, ale zároveň aj lepšie služby, či rýchlejšie prepojenie.

Hoci 5G siete využívajú vyššiu frekvenciu ako ich predchodcovia, Maximálne hladiny elektromagnetického žiarenia merané britským regulačným úradom, známym ako Ofcom, boli asi 66-krát nižšie, ako sú bezpečnostné limity stanovené medzinárodnými smernicami.

Na základe vedeckých odporúčaní sa EÚ rozhodla nastaviť limity v Únii ešte 50-krát nižšie, ako stanovujú spomínané celosvetové odporúčania. Hoci Brusel môže členským krajinám tieto nastavenia iba odporúčať, Európsky kódex elektronických komunikácií 27 krajín vyzýva, aby zabezpečili jednotné uplatňovanie.

„5G siete nebudú mať negatívny vplyv na ľudské zdravie,“ prízvukuje Európska komisia.