Kontroverzná legislatíva o copyrighte europarlamentom neprešla

Europoslanci návrh opäť prerokujú v septembri. [Twiter / @DSMeu]

Europoslanci minulý týždeň (5. júla) tesnou väčšinou poslali kontroverznú novelu legislatívy o copyrighte späť na prepracovanie. Len traja slovenskí europoslanci hlasovali za jej pôvodné znenie.

Reforma predpisov z roku 2001 je síce nutná, no navrhované zmeny mali podľa niektorých odporcov transformovať dokonca podobu internetu a jeho používanie tak, ako ho poznáme dnes.

Poslanci Európskeho parlamentu však vo väčšine (318 oproti 278 hlasom) návrh v súčasnej podobe odmietli. Navrhovatelia dostali na prepracovanie takmer celé leto. Pred poslancov sa téma autorského práva dostane opäť na septembrovej schôdzi.

Nová podoba predpisu mala priniesť rozsiahle opatrenia, ktoré sa dotýkali online správ, súkromia, kreatívneho priemyslu, či príspevkov do internetových encyklopédií nekomerčného charakteru, ako Wikipédia. Problematické boli najmä dva články – 11 a 13, ktorých kritici označovali sa príliš vágne, no vytvárajúce bezprecedentné požiadavky na kohokoľvek, kto prevádzkuje webovú stránku.

Únia nejde zakazovať meme, ale kvôli autorským právam môže transformovať internet

Europoslanci majú na stole novú smernicu o autorských právach. Kritici hovoria o ohrozovaní tradičného využívania internetu a proti sú aj slovenské organizácie ako Sapie, či europoslankyňa Monika Beňová. Brusel dohady odmieta a pripomína napríklad výnimky, týkajúcej sa paródie.

Traja slovenskí europoslanci boli za

Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu neodsudzujú, že jeho plénum vo štvrtok odmietlo zámer, aby vyjednávači zákonodarného zboru Európskej únie začali rokovať s členskými štátmi o konečnom znení legislatívy upravujúcej predpisy Únie v oblasti autorského práva, známej aj ako smernica o copyrighte.

Poslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP) uviedol, že sloboda na internete musí ísť ruka v ruke so zodpovednosťou. „Na obsahu nemôžu zarábať len tí, ktorí ho šíria, ale najmä tí, ktorí ho vymyslia. Táto téma si však vyžaduje širšiu odbornú diskusiu, preto sme sa pri hlasovaní zdržali,“ konštatoval Štefanec.

V spoločnom vyhlásení toto stanovisko okrem Štefanca podporili Pál Csáky (SMK), Eduard Kukan (nezávislý), Miroslav Mikolášik a Anna Záborská (obaja KDH), všetci z Európskej ľudovej strany EPP.

Europoslanci uviedli, že vítajú iniciatívu Európskej komisie na reguláciu on-line prostredia, ktoré je v poslednej dobe často zneužívané šíriteľmi hoaxov a falošných správ, či platformami obohacujúcimi sa z obsahu chráneného autorským právom. Podľa ich názoru sa však dopady legislatívy budú dotýkať každodenného života a práce občanov, študentov, vzdelávacích a štátnych inštitúcií aj firiem pôsobiacich v on-line podnikaní. Pätica slovenských europoslancov  sa pri hlasovaní napokon zdržala.

Branislav Škripek (OĽaNO) z frakcie reformistov a konzervatívcov (ECR) upozornil, že návrh, ktorý pripravil Výbor EP pre právne záležitosti (JURI), obsahoval viacero kontroverzných ustanovení.

„Už samotná diskusia o smernici naznačovala, že pôjde o vážny právny akt. Závisela by od neho budúcnosť internetu, bez ktorého si dnes už nevieme predstaviť naše životy. Na jednej strane stojí ochrana autorských práv a na druhej strane zase slobodný prístup k informáciám,“ opísal situáciu.

Škripek zároveň pre TASR uviedol, že dostal veľa mailov od občanov, ktorí si neželali pokračovať v rokovaniach o smernici s návrhom nastaveným tak, ako vyšiel z dielne JURI. Ten trval na tom, aby boli nové obmedzenia šírenia obsahu zlučiteľné so zásadami slobody prejavu na internete. Z navrhovaného rámca ochrany autorských by preto malo byť vylúčené napríklad prispievanie do internetových encyklopédií nekomerčného charakteru.

Za návrh zo slovenských europoslancov hlasoval Józef Nagy (Most-Híd, PPE), Monika Smolková (Smer-SD, S&D) a Vladimír Maňka (Smer-SD, S&D)

Poslanci budú o presnom znení mandátu na rokovanie s ministrami členských krajín o smernici o copyrighte rokovať v septembri na plenárnom zasadnutí EP. Členské štáty sa zatiaľ na spoločnom stanovisku k smernici nedohodli.