Macronov plán digitálnej dane čelí odmietaniu členských krajín

Najkontroverznejšou časťou návrhu je núdzová daň pre digitálne spoločnosti s celosvetovým ročným obratom nad 750 miliónov eur, ako sú Facebook, Google, Twitter, Airbnb a Uber. [:D/Flickr]

Ministri financií diskutovali o digitálnej dani, ktorú presadzuje Emmanuel Macron. Opatrenie by sa zameralo najmä na americké technologické giganty, ako sú Google či Facebook. Viacerí ministri sa obávajú straty investícií a zhoršených vzťahov s Washingtonom.

Ministri financií z 28 členských štátov Európskej únie diskutovali o kontroverznom návrhu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona počas dvojdňového zasadnutia Rady EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti v bulharskej Sofii.

Zaoberali sa najmä daňovými otázkami a politikou. Témou diskusie sa stalo aj možné zdanenie digitálnej ekonomiky a návrhy opatrení, ktoré v marci zverejnila Európska komisia.

Únia je na štarte ďalšieho behu na dlhú trať: Komisia predstavila „digitálnu daň“

Súčasťou návrhu Európskej komisie je aj dočasná daň z príjmov z digitálnych aktivít, ktorá by každoročne mohla zvýšiť príjmy rozpočtov členských krajín o 5 miliárd eur. Komisia uisťuje, že jej plán nie je namierený proti konkrétnej spoločnosti alebo krajine. 

Technologickí giganti

Digitálna daň, ktorú presadzuje Macron, by sa zamerala najmä na americké nadnárodné spoločnosti. Tie zvyknú presúvať svoje zisky z jednej európskej krajiny do druhej tak, aby platili nižšie daňové sadzby.

Najkontroverznejšou časťou návrhu je núdzová daň pre digitálne spoločnosti s celosvetovým ročným obratom nad 750 miliónov eur, ako sú Facebook, Google, Twitter, Airbnb a Uber.

Členské štáty by túto daň zaviedli bez spolupráce so Spojenými štátmi či inými krajinami z OECD.

Investície a vzťahy s Washingtonom

Mnohí ministri sa obávajú toho, že podobné opatrenie by odohnalo investície v oblasti špičkových technológií a zároveň by mohlo vyprovokovať amerického prezidenta Donalda Trumpa k nepredvídateľnej reakcii. Obchodná vojna medzi Úniou a Spojenými štátmi je stále živou hrozbou.

„Nešliapeme úplne na brzdový pedál, ale nechceme samostatné riešenie, ktoré nebude fungovať,“ povedal luxemburský minister financií Pierre Gramegna.

Pomýlená logika zdaňovania digitálnej ekonomiky

Návrh Európskej komisie na zdaňovanie digitálnej ekonomiky pripraví niektoré členské štáty o značnú časť daňových príjmov, poškodí inovatívne spoločnosti a môže vyostriť obchodné spory so Spojenými štátmi, píše švédsky europoslanec Gunnar Hökmark.

„Budem trvať na tom, aby sme s Američanmi vyjednávali rýchlo a konštruktívne. V opačnom prípade by to mohlo viesť k vystupňovaniu konfliktu so Spojenými štátmi. Už teraz sa hovorí o obchodnej vojne,“ dodal.

„Prejavy sily“

Luxembursko, ktoré je sídlom Amazonu, ani Írsko, v ktorom sa nachádza európska centrála Facebooku či Applu, by neboli radi, ak by sa títo technologickí giganti rozhodli svoje riaditeľstvá presťahovať do inej krajiny.

Apple začne Írsku vyplácať miliardy eur na daňových nedoplatkoch. Tamojšia vláda s tým stále nesúhlasí

Peniaze budú podľa írskej vlády uložené na špeciálnom účte až do skončenia súdneho procesu. V prípade priaznivého rozsudku sa môžu americkej spoločnosti vrátiť. 

Ich vlažná reakcia a mlčanlivosť Nemecka nahnevali francúzskeho ministra financií Bruna Le Mairea. Ten sa spýtal ostatných ministrov, či bude Európa „silná alebo nie“.

„Jedna vec, ktorú som sa počas svojho týždňa v Spojených štátoch s prezidentom Macronom naučil, je, že Američania rešpektujú iba prejavy sily,“ povedal Le Maire na rokovaní za zatvorenými dverami.

„V záujme všetkých Európanov“

„Nejedná sa o daň zameranú na amerických technologických gigantov. Nie je to ani daň namierená proti Spojeným štátom. Tiež nejde o protekcionistický prístup. Je to niečo, čo je v záujme všetkých Európanov. Nech žijú kdekoľvek,“ uviedol komisár pre hospodárske záležitosti Európskej Únie Pierre Moscovici.

Únia je pripravená uvaliť trojpercentnú daň z obratu na veľké technologické spoločnosti

Veľké digitálne spoločnosti so značnými príjmami v Európskej únii, ako sú Google a Facebook, by mohli čeliť trojpercentnej dani z obratu. Navrhla to Európska komisia.

Macron verí, že toto opatrenie by sa mohlo stať významným a populárnym úspechom Bruselu ešte pred budúcoročnými európskymi voľbami, v ktorých by sa mohlo dariť proti-európskym populistom. Francúzsko by preto chcelo do konca roka dosiahnuť dohodu.

Podpora Nemecka

Kľúčové je presvedčiť všetky krajiny, keďže daňové reformy Únie si vyžadujú jednomyseľnosť. Podpora Berlína je preto mimoriadne dôležitá.

Minister financií Olaf Scholz bol počas vášnivej debaty mlčanlivý, hoci predtým vyhlásil, že Nemecko princíp digitálnej dane zastáva.

Zdaniť Facebook je „veľkou morálnou otázkou“, povedal Scholz na spoločnej tlačovej konferencii s Le Maireom po zasadnutí.

„Neexistuje žiadna krajina, ktorá by mohla akceptovať to, čo sa dnes deje. Veľké spoločnosti nie sú (zdanené),“ povedal Scholz.

Na európskej alebo národnej úrovni?

„Zavedenie tzv. digitálnej dane sa na európskej úrovni tak skoro neuskutoční. Dosiahnuť konsenzus v daňových otázkach na európskej úrovni nie je práve tá najjednoduchšia vec na svete,“ povedal pred začiatkom rokovania slovenský minister financií Peter Kažimír.

„Radi by sme to zaviedli na národnej úrovni, a to plne v súlade s odporúčaniami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD),“ dodal šéf rezortu financií.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj doteraz koordinovala najdôležitejšie reformy dane z príjmu právnických osôb na celom svete.