Moscovici k digitálnej dani: Technologický priemysel musí byť „súčasťou riešenia“

Eurokomísár Pierre Moscovici na Svetovom ekonomickom fóre. [EPA-EFE/GIAN EHRENZELLER]

Komisár pre daňovú politiku Pierre Moscovici je pripravený predstaviť novú legislatívu o zdaňovaní digitálnych spoločností už budúci mesiac, uviedol na konferencii technologického priemyslu.

Loď už vyplávala

„Viem, že niektorí z vás budú dvíhať obočie. Je to však realita,“ uviedol Moscovici na konferencii o malých a stredných podnikoch, ktorú zorganizovala bruselská lobistická skupina DigitalEurope.

Medzi poslucháčmi prejavu komisára zodpovedného za daňové záležitosti boli zastúpené aj viaceré spoločnosti, ktorých sa nová legislatíva pravdepodobne dotkne. Ďalšími rečníkmi boli práve zástupcovia nadnárodných firiem ako Google, Microsoft a Intel.

„Digitálne daň už nie je otázkou, ktorá začína slovom „ak“ – táto loď už vyplávala,“ dodal Moscovici. Oficiálne oznámenie Európskej komisie o tomto návrhu je totiž naplánované na 21. marca.

Moscovici: Digitálne spoločnosti musia platiť spravodlivý podiel daní

Členské štáty podľa eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti, dané a clá PIERRA MOSCOVICIHO hazardujú s dôveryhodnosťou čierneho zoznamu daňových rajov. Aj napriek varovaniam z OECD je pripravený predstaviť návrhy digitálnej dane.

Neprimeraná daň

Francúzsky komisár, ktorý je členom francúzskej Sociialistickej strany, povedal účastníkom konferencie, že existuje „veľký nesúlad medzi miestom, kde sa digitálne zisky tvoria a kde sú zdanené, ak vôbec zdanené sú.“

Pripomenul, že kým príjmy technologických gigantov vzrástli, zdaňovanie ich ziskov sa tomu neprispôsobilo. Priemerný ročný rast ich príjmov je na úrovni štrnástich percent, zatiaľ čo ostatné nadnárodné firmy navyšujú svoje ročne príjmy v priemere o 0,2 percenta, či v prípade telekomunikačných a IT firiem o tri percentá, uviedol Moscovici.

Digitálne spoločnosti platia priemernú sadzbu dane z príjmov právnických osôb vo výške 9 percent v celej Únii. Eefektívna daňová sadzba tradičných firiem je pritom na úrovni 21 percent, upresnil francúzsky politik.

Bez toho, aby konkretizoval názov firmy, uviedol, že hoci „jedna spoločnosť zaoberajúca sa sociálnymi médiami tu vytvorí viac ako polovicu svojich príjmov z medzinárodného obchodu,“ v EÚ zaplatí len päť percent zo svojich celkových daní.

Podľa údajov, ktoré poskytla spoločnosť Facebook americkým úradom, pochádzala viac ako polovica jej celkových príjmov v roku 2015 z podnikania mimo Spojených štátov.

Obavy európskych vlád

Moscovici hovoril aj o svojom záväzku spolupracovať s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na hľadaní medzinárodneho riešenia tohto problému. Je si však vedomý, že tieto tieto rokovania budú budú trvať dlho. Trval na tom, že marcový návrh, ktorý opísal ako „jednoduché a provizórne opatrenie na európskej úrovni“, je potrebný na upokojenie rastúcich obáv členských štátov ohľadom zdaňovania medzinárodných technologických spoločností.

Tieto obavy sú „momentálne zdieľané na najvyššej politickej úrovni v mnohých európskych vládach,“ povedal Moscovici.

Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko už minulý rok žiadali o novú legislatívu, pričom ich podporili aj iné členské štáty.

Niekoľko krajín, na čele s Írskom a Luxemburskom, sa však postavili proti plánom komisára. Akákoľvek zákonná zmena daňovej legislatívy Európskej únie musí byť jednomyseľne odsúhlasená všetkými členskými štátmi.

Davos o probléme daňových únikov: Svet potrebuje nové pravidlá, nie ďalšiu „talkshow“

Bez celosvetovej spolupráce je reforma globálneho daňového systému nemožná. Do čela za spravodlivé zdaňovanie sa musí postaviť Európska únia. 

Buďte súčasťou riešenia

Moscovici vyzval účastníkov konferencie, aby „sa stali súčasťou riešenia.“ Ešte predtým ako sa oficiálne oznámi nová legislatíva, chce v najbližších týždňoch celú vec prekonzultovať aj s podnikateľmi. „Nevidíme žiadny dôvod na to, aby sme proti sebe postavili členské štáty a digitálne spoločnosti. Majú rovnaké záujmy.“

„Niektorí z vás spochybňujú, či je možné vyčleniť digitálnu ekonomiku do samostatnej kategórie. Iní sú presvedčení, že Európa by nemala postupovať bez svojich medzinárodných partnerov,“ dodal.

Na minulotýždňovom podujatí organizovanom bruselským portálom EURACTIV uviedol, že už 7. marca bude v Bruseli za okrúhlym stolom o návrhu diskutovať so skupinou rôznych technologických spoločností. Stretnutie ešte nie je uverejnené v jeho oficiálnom programe.

V januári sa už však na Svetovom ekonomickom fóre stihol stretnúť s výkonným riaditeľom spoločnosti Google a začiatkom tohto mesiaca aj s predstaviteľom Amazonu.

Ako zdaniť digitálne spoločnosti?

Úradníci Komisie, ktorí legislatívu pripravujú, uvažujú o tom, ako určiť miesto, kde digitálne spoločnosti vytvárajú zisk a ako zdaniť zisky pochádzajúce z „nových foriem tvorby pridanej hodnoty, ako sú napríklad príspevky užívateľov“, povedal Moscovici.

Obrovské technologické spoločnosti sa naďalej obávajú jeho legislatívnych návrhov zameraných na digitálny sektor.

Generálna riaditeľka DigitalEurope Cecilia Bonefeld-Dahlová v nedávnom rozhovore pre EURACTIV kritizovala návrhy legislatívy, podľa ktorých by EÚ mohla zdaňovať spoločnosti na základe hodnoty vytvorenej s pomocou údajov od ich používateľov.

Digitálne spoločnosti: Rozpočet Únie by mal rátať s dvojnásobnými investíciami do technológii

Bruselská asociácia DigitalEurope pripravuje svoj vlastný návrh, v ktorom uvádza, koľko peňazí by malo byť vyčlenených na investície do technologického sektora ako súčasť budúceho rozpočtu Európskej únie.

„Nevidím spôsob, ako by sa to dalo urobiť a nie som si istá, či je to správne riešenie. Poskytovanie údajov je niečo, čo robíte, aby ste dostali službu, takže podľa mňa je veľmi komplikované k tomu pristupovať práve týmto spôsobom,“ povedala Bonefeld-Dahlová.