Nepriateľská akcia Únie neostane bez odpovede, reaguje Rusko na sankcie proti hackerom

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Rusko pohrozilo recipročnou reakciou na sankcie, ktoré voči ruským občanom a štátnym organizáciám prijala EÚ. Podľa Únie totiž konkrétni Rusi stoja za kybernetickými útokmi na kritickú infraštruktúru.

„Nepriateľská akcia EÚ nezostane bez odpovede. V diplomacii sa všetko deje zrkadlovo,“ uviedla v piatok (31. júla) podľa tlačovej agentúry TASS ruská diplomacia.

Únia podľa Moskvy volí politiku jednostranného nátlaku a reštrikcií namiesto seriózneho jednania, urovnávania rozporov a zvýšenia vzájomnej dôvery. Moskva tvrdí, že Bruselu niekoľkokrát ponúkala dialóg, ale ten dal podľa ruských diplomatov prednosť sankciám, „cynicky vysvetľovaným ako pokrok v medzinárodnej bezpečnosti a stabilite vo virtuálnom priestore“. Taký prístup podľa Rusov nepovedie k „nastolenie poriadku, založeného na pravidlách“, ale naopak k novým rozporom a chaosu.

Únia prvýkrát uvalila sankcie za počítačové útoky, týkajú sa Ruska a Číny

Štyria Rusi, dvaja Číňania a tri subjekty, ktoré ohrozili počítačové systémy kľúčovej infraštruktúry v rokoch 2015 až 2018, sa ocitli na sankčnom zozname EÚ.

Sankciami zo strany Únie má byť postihnutých celkom šesť osôb a tri subjekty pochádzajúce z Ruska, Severnej Kórei a Číny. Obmedzujúce opatrenia zahŕňajú zákaz cestovania  a zmrazenie majetku. Osoby a subjekty z EÚ im okrem toho nesmú sprístupňovať finančné prostriedky.

Sankcie sa podľa Bruselu okrem iného týkajú štyroch páchateľov nevydareného hackerského útoku proti Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) z minulého roka, z ktorého Holandsko a Británia obvinili ruskú vojenskú rozviedku GRU. OPCW, ktorá sídli v Haagu, v dobe útoku analyzovala vzorky nervovo paralytickej látky novičok, ktorá bola v marci použitá v juhoanglickom Sallisbury pri neúspešnom atentáte na bývalého ruského agenta Sergeja Skripala a jeho dcéru Juliji.

Rusku je pripisovaný aj kybernetický útok pomocou vírusu NotPetya. Ten v lete 2017 ochromil počítačové systémy spoločností po celom svete, vrátane farmaceutickej firmy Merck a jej dcérskej spoločnosti Maersk a spôsobil škody v o výške niekoľko miliárd dolárov.

Únia je stále najväčším investorom v Rusku, no vzťahy podľa Moskvy neustále dramatizuje

Považujú za kľúčových partnerov a spolupráca pokračuje napriek situácii na Ukrajine. Únia ale musí objaviť správnu taktiku voči Moskve, pretože Putin totiž bude Rusko viesť ešte veľmi dlho.

Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí je rozhodnutie o uvalení sankcií politické.

„Opäť urobili všetko bez dôkazov, pod vymyslenou zámienkou o účasti na akýchsi počítačových incidentoch v minulosti. Politická podstata tohto kroku je zjavná,“ tvrdí ruské prehlásenie, o ktorom informovala agentúra.

Európska únia tieto tvrdenia odmieta.