Nová legislatíva pre kryptomeny: Únia chce vlastnými pravidlami nastaviť celosvetové štandardy

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Podľa nových pravidiel by sa mali Bitcoiny, ale aj ďalšie digitálne meny v Únii začať považovať za peňažné nástroje. Legálny obchod s kryptomenami by sa tak mal zásadne stransparentniť. EÚ zároveň v blockchainovom a kryptoburzovom sektore očakáva viac inovácii.

Európska únia by sa opäť mohla stať lídrom v nastavovaní celosvetových štandardov, tentokrát v oblasti kryptomien a obchodovania s nimi. Nová legislatíva o kryptomenách, ktorú by mal Brusel predstaviť už na jeseň, má v prvom rade priniesť do tohto sektora transparentnosť a právne záruky.

Valdis Dombrovskis, podpredseda eurokomisie a eurokomisár zodpovedný za finančnú politiku (jeho agendu pravdepodobne už čoskoro preberie nová írska eurokomisárka Mairead McGuinness, pozn. red.) uviedol, že hlavnou prekážkou v rozvoji trhu s kryptomentami v EÚ je nedostatok právnej istoty.

„Pre Európu je to dobrá šanca, aby posilnila svoje medzinárodné postavenie a stala sa globálnym tvorcom noriem, pričom sa európske spoločnosti môžu stať lídrami nových technológii v oblasti digitálneho financovania,“ dodal Dombrovskis

Začiatkom roka 2020 existovalo na svete viac ako 5 100 kryptomien. Ich celková trhová hodnota v súčasnosti presahuje 210 miliárd eur.

Úniu stále viac zaujíma technológia blockchainu, otvára monitorovacie stredisko

Do roku 2020 využije Európska komisia 340 miliónov eur na projekty, ktoré by mohli čerpať z blokových technológií.

Nové pravidlá s prísnym dohľadom

Zatiaľ čo niektoré kryptomeny v súčasnosti spadajú pod existujúce pravidlá EÚ, mnohé ich dokážu obchádzať. V dôsledku fragmentácie vnútroštátnych pravidiel na jednotnom trhu čelia potom používatelia kryptomien zásadným rizikám. Európska komisia preto na jeseň príde s úpravou existujúcich pravidiel pre kryptomeny. Cieli na dobre formulovanú a adresnú reguláciu s prísnym dohľadom.

Na novej legislatíve pre kryptomeny pracuje eurokomisia už vyše roka. V decembri otvorila verejné konzultácie, čo podnietilo k zapojeniu aj najväčšie technologické firmy na svete, vrátane Google a PayPal.

Ich výsledkom bola štúdia, ktorá naznačila najdôležitejšie priority budúcej legislatívy. Medzi ne Komisia zaradila nutnosť definovať všetky typy kryptomien, vrátane tzv. stablecoinov, akou je aj digitálna Libra firmy Facebook, a bezpečnostných tokenov.

Kryptomeny chce zahrnúť aj do smernice o trhoch s finančnými nástrojmi. Nastaviť by sa mal aj režim pre platformy, založené na technológii blockchain.

Únia skúma plány Facebooku na digitálnu menu

Podľa slovenského ekonóma Juraja Karpiša by mohol regulátor skutočne zásadným spôsobom plány amerického digitálneho giganta obmedziť.

Jedným z najdôležitejších aspektov právnych predpisov bude aj vytvorenie jednotného trhu pre kryptomeny. To umožní, aby sa tieto nové formy peňažných nástrojov mohli predávať naprieč hranicami EÚ.

Podľa predsedu bruselskej Federácie blockchainu Bruna Schneider-Le Saoua bude kľúčové, aby sa kryptografické formy peňazí začali v Európe uznávať ako finančné nástroje. To by podľa neho umožnilo zahrnutie takéhoto druhu obchodovania medzi zákonné nástroje Európskej únie, ktoré v súčasnosti riadia obchodné odvetvia.

Slovensko už zdaňuje digitálne platformy, chystá sa na internetových gigantov aj kryptomeny

Digitálne platformy, ktoré na Slovensku ponúkajú svoje služby, sa od 1. januára musia kvôli odvodom registrovať aj u nás. Ministerstvo ale sľubuje aj kroky voči internetovým gigantom ako Google či Facebook a progresívnejšie sa obzerá aj po možnostiach zdaňovania kryptomien ako Bitcoin.

Pri kryptomenách sa na transfer peňazí nevyžaduje prítomnosť tretej strany. Kryptomena sa k príjemcovi dostane priamo od odosielateľa vďaka kryptografii, ktorá zaručuje bezpečnosť celého procesu, ale aj absolútnu anonymitu zainteresovaných strán.

Bitcoin je v súčasnosti najpopulárnejšou a najhodnotnejšou kryptomenou na svete, no popularita rastie aj kryptomenám Ethereum, Dash, Tether, či EOS.

Podľa nedávnej štúdie platformy Crystal prebehlo v rokoch 2013 až 2019 najviac operácii v kryptomenáh v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve a v Hong Kongu. Z krajín EÚ s nimi najviac obchodovali Malťania a Fíni.