Novinári o copyrighte: Internetové platformy sa na nás priživujú, nová legislatíva musí prejsť

Ilustračný obrázok. [EC-AS/Myat Thu]

Vedúce osobnosti novinárskej obce z viac ako 20 krajín sa v utorok (27. augusta) pripojili k podpore kontroverznej mediálnej reformy, ktorá núti internetových gigantov platiť za spravodajské materiály.

Zákonodarcovia Európskeho parlamentu sa v septembri vrátia k diskusií o legislatíve, ktorej prvý návrh bol po prudkej debate minulý mesiac zamietnutý.

Takzvaná legislatíva o autorských a súvisiacich právach sa zameriava na to, aby výrobcovia tvorivého obsahu v digitálnom svete – či už správ, fotografií, hudby alebo filmu – boli za svoju prácu spravodlivo odmeňovaní.

Týmto plánom významne odporovali veľké spoločnosti, ako Google či Facebook, ale aj mnohí zástancovia internetovej slobody.

Novinári: Platformy si berú naše ovocie

V otvorenom liste, podpísanom viac ako stovkou popredných novinárov najvýznamnejších spravodajských médií, sa uvádza, že doterajšie „zasahovanie do oprávnených príjmov médií“ bolo „morálne a demokraticky neospravedlniteľné“.

„Stali sme sa cieľom (nespravodlivosti) a naše reportáže stoja stále viac a viac,“ píše sa v liste, ktorého autorom je zahraničný korešpondent agentúry AFP Sammy Ketz. Jeho celé znenie publikovali vo viacerých európskych novinách, vrátane francúzskeho Le Monde.

Únia nejde zakazovať meme, ale kvôli autorským právam môže transformovať internet

Europoslanci majú na stole novú smernicu o autorských právach. Kritici hovoria o ohrozovaní tradičného využívania internetu a proti sú aj slovenské organizácie ako Sapie, či europoslankyňa Monika Beňová. Brusel dohady odmieta a pripomína napríklad výnimky, týkajúcej sa paródie.

„Napriek tomu, že (médiá) platia za obsah a posielajú novinárov prinášať dôveryhodné, dôkladné a rozmanité spravodajstvo, pri ktorom častokrát riskujú svoj život, nie sú tými, ktorí z ich práce profitujú. Profitujúcimi sú internetové platformy, ktoré pomáhajú samy sebe bez toho, aby na to vynaložili jediný cent,“ konštatujú podpísaní novinári.

„Je to, akoby niekto cudzí prišiel a nehanebne uchmatol plody vašej práce.“

Kontroverzná legislatíva o copyrighte europarlamentom neprešla

Europoslanci tesnou väčšinou poslali kontroverznú novelu legislatívy o copyrighte späť na prepracovanie. Len traja slovenskí europoslanci hlasovali za jej pôvodné znenie.

Dva kontroverzné články

Skupina novinárov teraz vyzýva Európsky parlament, aby „pre zachovanie demokracie a jedného z jej najvýraznejších symbolov – žurnalistiku – v masívnom množstve hlasoval za (autorské) práva“.

Veľké vydavateľstvá, vrátane AFP, intenzívne presadzovali reformu – známu ako článok 11. Považujú ju za naliehavý krok pri riešení situácie bezplatných online správ. Tie podľa nich zničili príjmy pre tradičné mediálne spoločnosti.

Podľa kritikov však jedenásty článok pripravovanej legislatívy utlmí voľnosť internetu. Článok označujú za „daň za odkaz“. Čo ale presne pojem „odkaz“ znamenal, nebolo v starej podobe legislatívy špecifikované. Odporcovia článku tvrdili, že by teoreticky mohlo ísť aj o prelinkovanie najkratších všeobecných úryvkov či titulkov typu: Merkelová sa stretla s Macronom.

Odpor v europarlamente, ale aj medzi verejnosťou narastal aj voči druhému kontroverznému článku 13.  Na jeho základe by on-line platformy niesli právnu zodpovednosť za uverejnené materiály, chránené autorskými právami, ktoré používatelia na internete zdieľajú. V praxi mali platformy „monitorovať“ svojich používateľov tak, aby sa zamedzilo šíreniu textov, obrázkov, či hudby, ktorých autor nebol za svoje dielo kompenzovaný.

Otázne boli nielen systémy a spôsob, akým by sa napríklad na obrovských sieťach ako Facebook takému šíreniu dalo zo strany prevádzkovateľa zabrániť. Pod paľbou kritiky ostala aj kontrola spotrebiteľov, nakoľko platformy by museli zisťovať, či má používateľ vysporiadané licencie, alebo či si dielo, ktoré zdieľa, právoplatne zakúpil.

Český europoslanec: Reformu autorského práva potrebujeme, no je správne, že sme rozhodnutie odložili

Súčasná úprava autorského práva sa zastavila pri káblovom a satelitnom vysielaní a na dobu internetu nie je pripravená. Prijatie reformy je preto zásadné, hovorí europoslanec PAVEL SVOBODA.

Hudobná legenda Paul McCartney, ako aj významné hudobné značky a filmové štúdiá lobovali u politikov a naliehali na to, aby sa stretli a spoločne podporili zmeny.

Oponenti však tvrdia, že reforma autorskej legislatívy povedie k všeobecnej cenzúre prostredníctvom technologických platforiem, ktoré sa stali online centrom kreativity, najmä YouTube.

Podpísaní novinári v otvorenom liste tvrdia, že ide o „lož“: „Voľný prístup na internet bude pretrvávať, pretože internetoví giganti, ktorí teraz využívajú bezplatný redakčný obsah, môžu uhradiť poplatky médiám bez toho, aby o zaplatenie požiadali spotrebiteľov.“