Nový počítačový vírus Petya/NotPetya zasiahol svet

Ransomware NotPetya. FOTO: Twitter

Počítačový vírus požaduje za obnovenie súborov v zasiahnutom počítači 300 dolárov vo forme bitcoinov.

Napriek pôvodným predpokladom, že by malo ísť o softvér, ktorý zdieľa významné množstvo kódu so starším typom vírusu Petya, hovoria najnovšie zistenia o tom, že ide o úplne nový typ, ktorý predbežne nesie meno NotPetya.

Odborníci ho prirovnávajú k vírusu WannaCry, ktorý pred vyše mesiacom zasiahol vyše 300 tisíc počítačov vo viac ako 150 krajinách na celom svete.

Európsku spoluprácu v kybernetickej bezpečnosti rozhýbal hackerský útok

„Vydieračský počítačový vírus“ WannaCry prinútil členské štáty a európske agentúry k prvej celoeurópskej spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Aktualizujte systém

Škodlivý softvér údajne preberá kontrolu nad počítačom a od majiteľa požaduje 300 dolárov za to, aby boli jeho údaje a súbory navrátené. Vzhľadom na to, že protiopatrenia už zablokovali adresu, kam mali majitelia dotknutých počítačov posielať potvrdenie o zaplatení, je nepravdepodobné, že zaplatenie “výkupného” prinavráti napadnuté súbory.

Ransomware NotPetya, teda druh škodlivého softwaru, ktorý zabraňuje prístupu k infikovanému počítaču, sa podľa analytikov šíri pomocou hackerských nástrojov EternalBlue a DoublePulsar. Tie vyvinula americká Agentúra pre národnú bezpečnosť (NSA) a na verejnosť prenikli prostredníctvom hackerskej skupiny The Shadow Brokers.

Vírus zneužíva zraniteľnosť v systéme Microsoft Windows a rýchlo sa rozšíril najmä v sieťach so zastaraným bezpečnostným softvérom. Spoločnosť už oznámila, že dieru v systéme opravila ešte v poslednej aktualizácii v marci, preto ostávajú napadnuté neaktualizované systémy.

Väčšina dnešných antivírusových spoločností tvrdí, že ich softvér bol aktualizovaný, aby vírus Petya dokázal zablokovať. Ďalším spôsobom ochrany má byť práve posledná aktualizácia operačného systému Windows.

Európa sa pripravuje na kybernetickú vojnu

Členské krajiny sa postupne pripravujú na kybernetickú vojnu. Inštitúcie EÚ sú o niečo pomalšie.

Vyše 2 000 dotknutých spoločností

Od včera zasiahol NotPetya už vyše 2 tisíc systémov na celom svete, ich počet však od rána stále rastie.

Medzi dotknuté spoločnosti patrí americký Merck, jedna z najväčších farmaceutických firiem na svete, rovnako britský mediálny koncern WPP, či dánska spoločnosť AP Moller- Maersk, ktorá operuje aj terminály kontajnerových lodí v Rotterdame, informujú viaceré médiá.

Ruskí giganti oceliarska spoločnosť Evraz, či ropná spoločnosť Rosneft, ktorej väčšinovým vlastníkom je ruská vláda, boli rovnako dotknuté. Pridávajú sa aj mnohé ruské a ukrajinské banky, či medzinárodné letisko v Kyjeve, Boryspil.

Problémy hlási aj potravinárska spoločnosť Mondélez, ktorá pôsobí aj na Slovensku a riadi bývalé čokoládovne Figaro.