Obce sú opäť bližšie k bezplatnému wifi: Komisia otvorila prihlášky do programu WiFi4EU

Ilustračný snímok [EPA/FELIPE TRUEBA]

Európska komisia chce podporiť obce pri inštalácií bezplatného internetu na verejných miestach. Pre Slovensko by zatiaľ mala vyčleniť minimálne 1,125 milióna eur. Slovenská vláda pripája vlastný program Wifi pre Teba (WiFi4SK)

Európska komisia spustila v utorok webový portál WiFi4EU, ktorý podporuje iniciatívu na bezplatné pripojenie internetu na verejných priestranstvách, ako sú parky, námestia, verejné budovy, knižnice, zdravotné strediská či múzeá.

EÚ zo svojho rozpočtu do roku 2020 vyčlenila sumu 120 miliónov eur na financovanie vybudovania bezplatných verejných bezdrôtových „internetových bodov“ (hotspotov) v 8000 obciach vo všetkých členských štátoch, ako aj v Nórsku a na Islande.

Exekutíva EÚ pripomenula, že obce dostali „pozvánku“, aby najneskôr do polovice mája zaregistrovali detaily svojej prihlášky ešte pred zverejnením prvej výzvy na predkladanie projektov, aby sa mohli uchádzať o finančné prostriedky EÚ.

„Kto prv príde, ten prv berie“

Program WiFi4EU ponúka obciam, ktoré sa chcú zapojiť, 15 tisíc eur na zriadenie wi-fi hotspotov vo verejných priestoroch. Program má za cieľ prepojiť „do roku 2020 každú európsku dedinu a každé mesto bezplatným bezdrôtovým prístupom k internetu okolo hlavných centier verejného života“.

Podľa návrhu EK financie z rozpočtu EÚ budú prerozdelené „geograficky vyváženým spôsobom“ po celej Únii. Komisia už pri spustení iniciatívy upozornila na zásadu „kto prv príde, ten prv berie“.

https://twitter.com/EU_Commission/status/976052755910492161

Podmienkou financovania je, aby „domáca strana“, čiže lokálne samosprávy, dokázala pokryť prevádzkové náklady bezplatných wi-fi „hotspotov“ aspoň počas obdobia troch rokov.

Pripojenie musí byť ľahko prístupné, bezplatné a riadne zabezpečené, bez používania reklamy a osobných údajov. Brusel tiež odporučil, aby bol okrem jazyku daného členského štátu prístup na internet poskytovaný aj v ďalších európskych jazykoch.

Iniciatíva sa teší aj podpore Európskeho parlamentu, ktorý ešte vlani v septembri schválil potrebné finančné prostriedky.

Smerom k jednotnému trhu

Eurokomisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Marija Gabrielovová pred novinármi zdôraznila, že „vďaka programu WiFi4EU dostanú obce možnosť priblížiť internetové prepojenie občanom a umožniť im plne využívať nekonečné možnosti digitalizácie“. „Ide o konkrétny krok smerom k realizácii digitálneho jednotného trhu,“ spresnila komisárka.

Registrácia obcí sa začala v utorok 20. marca, samosprávy získajú informácie na portáli www.WiFi4EU.eu. V polovici mája bude spustená prvá výzva a zaregistrované obce budú môcť požiadať o prvú dávku 1000 poukážok WiFi4EU.

Počas prvej fázy sa prihliadne na zaistenie zemepisnej rovnováhy a eurokomisia oznámi 1000 obcí, ktoré získali finančné prostriedky. Každá zúčastnená krajina dostane najmenej 15 poukážok – pre 15 obcí. V nadchádzajúcich dvoch rokoch budú spustené ďalšie štyri výzvy na zapojenie sa do programu WiFi4EU.

Pre Slovensko by teda mala Komisia vyčleniť minimálne 1,125 milióna eur pre 75 rôznych subjektov.

Slovenská nadstavba

Ešte pred spustením európskej iniciatívy prišla s vlastným projektom pre bezplatné wifi v obciach aj slovenská vláda. Európska podpora sa podľa Úradu podpredsedu vlády pre informatizciu a investície ujde len niekoľkým desiatkam obcí.

Úrad preto predstavil vlastný projekt Wifi pre Teba, v rámci ktorého sa o nenávratný príspevok 15 tisíc eur budú okrem obcí a miest môcť uchádzať aj štátne podniky, vrátene nemocníc či železníc.

Slovenská nadstavba európskej iniciatívy chce bezplatné wifi pre stovky subjektov

Kým Komisia hovorí o príspevkoch pre 8 tisíc subjektov po celej Únii, podľa Petra Pellegriniho má šancu maximálne dvadsať obcí zo Slovenska.

O aký rozpočet v slovenskej výzve pôjde ešte nie je jasné. Podľa Petra Pellegriniho, ktorý je ešte stále podpredsedom vlády Róberta Fica v demisii, je prioritou zabezpečiť všetkým občanom možnosť prístupu k internetu bez ohľadu na to, z akej oblasti či sociálnej skupiny pochádzajú a či si to môžu dovoliť vo svojej domácnosti.

„Peniaze vyčlenené z OPII budú určené na technické vybavenie, ako sú WiFi routre či antény,“ uvádza v správe pre médiá komunikačný odbor ÚPVII.