Paríž vybral do Európskej komisie muža, tiež mu hrozí konflikt záujmov

Thierry Breton otvára podujatie Európsky finančný týždeň vo Frankfurte v roku 2011. [EPA-EFE/Frank Rumpenhorst]

Eurokomisárom pre jednotný trh sa má stať bývalý francúzsky minister hospodárstva Thierry Breton. Momentálne šéfuje IT firme Atos, ktorá poberá európske dotácie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron navrhuje ako kandidáta Francúzska na člena Európskej komisie bývalého ministra hospodárstva a financií Thierryho Bretona.

Informoval o tom vo štvrtok (24. októbra) Elyzejský palác. Ten spresnil, že Macron predostrel svoj návrh novej šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyen, ktorá ho odobrila.

Nový francúzsky kandidát, ktorý doteraz pracoval ako šéf veľkých firiem, však čelí riziku konfliktu záujmov, ktoré bude musieť odstrániť. Pre podozrenia z konfliktu záujmov Európsky parlament odmietol pôvodnú nominantku Francúzska Sylvie Goulard.

Nomináciou muža Francúzsko oslabuje zastúpenie žien v novej Európskej komisii, čo bola jedna z priorít von der Leyen. V pôvodnom zložení bolo v kolégiu 13 žien a 14 mužov.

Politický veterán a podnikateľ

Ak Breton prejde vypočúvaním a poslanci Európskeho parlamentu ho schvália, bude mať na starosti jednotný trh, priemysel, digitalizáciu a obranný priemysel.

Elyzejský palác podľa denníka Le Parisien tvrdí, že široký rozsah portfólia, ktoré mala mať pôvodne na starosti Goulard, zostal nezmenený. Breton by tak mal priamo riadiť tri generálne riaditeľstvá – DG GROW (jednotný trh a priemysel), DG CNCT (digitalizácia) a úplne nové generálne riaditeľstvo pre obranný priemysel a vesmír.

EURACTIV Podcast | Kto kryje šéfke Komisie chrbát? Híringy eurokomisárov, časť druhá

Editori EURACTIV.sk sledovali híringy vybraných eurokomisárov, aby ste vy nemuseli. Tento týždeň sa pred europoslancov postavili viacerí podpredsedovia Európskej komisie a členovia s dôležitými portfóliami.

Vo vyhlásení Elyzejský palác konštatuje, že Breton „má solídne zručnosti vo všetkých oblastiach pokrytých portfóliom, najmä v priemysle a špičkových technológiách“ a „má povesť muža činu“. Macron ho vybral aj preto, že „že presvedčeným Európanom, ktorý viedol viacero francúzsko-nemeckých projektov“.

V rokoch 2005 až 2007 bol Breton ministrom hospodárstva, financií a priemyslu vo vláde pravicového prezidenta Jacquesa Chiraca. Potom podľa svojho životopisu rok učil na Harvard Business School. Od roku 2008 vedie Breton medzinárodnú spoločnosť Atos podnikajúcu v oblasti informačných technológií a poradenstva, ktorá má dve sídla – vo Francúzsku a Nemecku. Ako riaditeľ zdvojnásobil obrat spoločnosti, aktívnej aj v obrannom priemysle, na viac ako 12 miliárd eur a zvýšil počet zamestnancov na 122 tisíc. V posledných prezidentských voľbách Breton podporil Macrona.

So svojou novou šéfkou a bývalou ministerkou obrany von der Leyen sa Breton pozná. Podľa denníka Le Monde s ňou pracoval na zriadení Európskeho obranného fondu. Je dokonca jedným z otcov tejto myšlienky.

Goulard europarlamentom neprešla

Ak europoslanci Bretonovu kandidatúru schvália, funkcie sa spolu s ostatnými eurokomisármi ujme 1. decembra – o mesiac neskôr, než bolo plánované.

Dôvodom je však aj odmietnutie pôvodných nominantov Maďarska a Rumunska. V Európskom parlamente musia noví kandidáti prejsť novými vypočúvaniami rovnako ako Breton.

Za stopkou pre francúzsku eurokomisárku vidí Macron „politickú hru“

Europoslanci odmietli zveriť jednotný trh a priemysel do rúk Sylvie Goulard. Paríž teraz musí navrhnúť nového nominanta, rozdelenie portfólií v novej Európskej komisii sa však môže zmeniť.

Pôvodnú kandidátku Francúzska na post v Komisii Sylvie Goulard odmietli po dvoch vypočúvaniach europoslanci z výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) a výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE).

Poslanci, ktorí sa zúčastnili na jej prvom híringu 2. októbra, boli nespokojní najmä s odpoveďami, ktoré dala na otázky spojené s vyšetrovaním svojej osoby v kauze nelegálneho zamestnávania asistentov v čase, keď pôsobila ako europoslankyňa, a s trojročnou konzultačnou činnosťou pre americký think-tank Berggruen Institute.

Kauzu s fiktívnym zamestnávaním asistentov ešte stále vyšetruje Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Konflikt záujmov už raz ošetril

Francúzske médiá pripomínajú, že aj Breton sa nachádza v potenciálnom konflikte záujmov. Atos totiž vo veľkom poberá financie z európskeho rozpočtu. Ako píše týždenník Marianne, len 19. septembra otvorila firma centrum v meste Angers s dotáciou 1,2 milióna eur z Fondu regionálneho rozvoja.

Ako komisár pre digitalizáciu bude mať Breton na starosti vývoj superpočítačov. Jedným z projektov, ktorý má podľa Marianne sľúbenú podporu z európskeho rozpočtu vo výške 486 miliónov eur, je EuroHPC. Bretonov Atos je jeho súčasťou. S ďalšími výdavkami na superpočítače počíta aj návrh európskeho rozpočtu pre roky 2021 až 2027, pričom Atos je podľa francúzskeho týždenníka ich „jediným európskym konštruktérom“.

Komisárka Gabrielová: Európa si nemôže dovoliť nedostatočnú kapacitu superpočítačov

Bez superpočítačov svetovej triedy stúpa naša závislosť od zariadení v tretích krajinách, čím sa obmedzuje európsky inovačný potenciál, píše MARIYA GABRIELOVÁ. 

Ako francúzsky minister hospodárstva si Breton ošetril konflikt záujmov tak, že všetky otázky spojené s jeho bývalými zamestnávateľmi, neriešil on, ale priamo premiér.

Na jeho potenciálny konflikt záujmov v Európskej komisii už stihli poukázať francúzski opoziční politici z radov zelených a krajnej ľavice. Radikálne ľavicový europoslanec Manuel Bompart podľa Le Parisien povedal, že „Macron sa nikdy nepoučí“.

Samotný Breton na svoju nomináciu pre AFP reagoval, že je „poctený dôverou, ktorá je mu zverená“. Podľa vlastných slov „sa už pripravuje na vypočúvanie pred relevantnými výbormi Európskeho parlamentu“.