Vlastný virtuálny priestor pre obrovské množstvá dát by mohla mať EÚ už v prvej polovici budúceho roka. Európskym firmám, vedcom, ale aj obyvateľom chce projekt zaistiť európske štandardy ochrany dát a stať sa rámcom pre európsku digitálnu nezávislosť od Číny, či Spojených štátov.
V utorok (15. septembra) oficiálne založilo 22 nemeckých a francúzskych firiem organizáciu, ktorá bude stáť za projektom cloudovej infraštruktúry v EÚ, Gaia-X. Ide o ďalší krok v snahe zabezpečiť v digitálnej oblasti pre Európsku úniu suverenitu, tentokrát v odvetví, v ktorom dominujú americké korporáty. Zároveň tak EÚ reaguje na obavy z toho, že ak by v európskej cloudovej infraštruktúre prevažovali firmy zo Spojených štátov, mohlo by to ohroziť európske normy ochrany dát.
Cieľom projektu Gaia-X je vytvoriť cloudové prostredie, v ktorom je možné zdieľať a uchovávať dáta z EÚ podľa európskych štandardov ochrany údajov. Zároveň plánuje poskytnúť priemyslu a občanom väčšiu dôveru pri spracovaní ich osobných aj neosobných dát.
Iniciatíva Gaia-X sa pravdepodobne stane neoddeliteľnou súčasťou širšej dátovej stratégie EÚ, ktorú Európska komisia predstavila vo februári. Podľa nej sa v Únii vytvorí deväť spoločných dátových priestorov, konkrétne priemyselný, dopravný, finančný, energetický, poľnohospodársky, a priestory pre zdravie, verejnú správu, zručnosti a klímu (EU Green Deal).
V praxi tak už od budúceho roka budú môcť firmy využívať porovnávací nástroj so zoznamom produktov od spoločností ako Orange Business Services, OVHcloud, Outscale, Scaleway, SAP a mnohých ďalších. Ambíciou Gaia-X je však rozšíriť výber, ktorý majú podniky k dispozícii, a to podporou európskych poskytovateľov služieb. Zároveň chcú ponechať otvorené dvere medzinárodným lídrom na trhu, akým je napríklad spoločnosť Microsoft.
Dlhodobým zámerom je dosiahnuť, aby bol európsky dátový ekosystém ústretovejší k podnikaniu, čo najmä malým firmám umožní škálovanie. Vo svojej podstate nechce vytvoriť priamu konkurenciu spoločnostiam ako Google či Amazon, ale skôr prepojiť existujúce európske riešenia. V Európe však v súčasnosti neexistuje žiadna pozoruhodná cloudová platforma, vyhľadávač ani operačný systém, a namiesto toho sa spolieha na poskytovateľov infraštruktúry a platforiem zo zámoria.
O projekte európskeho cloudu hovorila vo svojom prejave o stave Únie aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Podľa nej by dátová ekonomika mala byť „silným motorom pre inovácie a nové pracovné miesta, a preto musíme pre Európu tieto dáta zabezpečiť a sprístupniť“.
Ako na fungujúci európsky cloud?
Na to, aby sa Gaia-X stal úspešným a fungujúcim celoeurópskym nástrojom, bude podľa Marca-Alexandra Breita, vedúceho pracovnej skupiny pre umelú inteligenciu na nemeckom ministerstve hospodárstva, ktorý sa na prípravách projektu podieľa, potrebné zaistiť tri zásadné elementy.
Po prvé, projekt bude musieť firmám v EÚ ponúkať prístupný spôsob migrácie dát medzi interoperabilnými platformami. Po druhé, bude potrebné podporiť konkurencieschopnosť, a to prostredníctvom väčšej kontroly spoločností, ktoré spravujú určité toky dát. Do tretice bude dôležité, aby sa vďaka budovaniu širšieho ekosystému firiem s liberálnym, ale dostatočne bezpečným protokolom na spracovanie dát, mohli rozširovať aj malé a stredné podniky.
Hoci sa firmy zo Spojených štátov a Číny môžu do Gaia-X zapojiť, Breit pre portál EURACTIV.com potvrdil, že členmi predstavenstva sa môžu stať iba európski zástupcovia. V tejto fáze je v projekte zapojených 22 firiem z Nemecka a Francúzska, medzi nimi aj BMW, Deutsche Telekom, Atos, Orange, Siemens a Bosch.
Spoločnosti nateraz pracujú na vývoji aplikácii, navrhnutých v rámci pôsobnosti Gaia-X, a to naprieč sektormi. Očakáva sa, že systém bude v komerčnej prevádzke v priebehu prvej polovice roku 2021. Nemecko a Francúzsko ale dúfajú, že prototyp platformy bude v prevádzke už do konca tohto roka.
Od prvého oznámenia o vytvorení projektu Gaia-X v októbri 2019 k iniciatíve prispelo viac ako 170 výskumníkov a vývojárov zo 150 spoločností, výskumných ústavov, združení a inštitúcií. Ročný rozpočet pre Gaia-X je nateraz 1,5 milióna eur, čo vzhľadom na dôležitosť projektu odborníci nepovažujú za dostatočné.
Gaia-X však nie je jediným projektom v Európskej únii, ktorý sa bude snažiť prispieť k dosiahnutiu cieľa eurokomisie ponechať európske dáta v Európe a na cloudoch európskych firiem. Tento týždeň ohlásili spoluprácu T-Systems, dcérska spoločnosť Deutsche Telekom, a francúzska spoločnosť OVHcloud. Cieľom partnerstva je vyvinúť verejnú cloudovú platformu pre nasadenie na európskych trhoch.