Plánovaný európsky cloud zatiaľ stojí len na nemeckých a francúzskych firmách

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Vlastný virtuálny priestor pre obrovské množstvá dát by mohla mať EÚ už v prvej polovici budúceho roka. Európskym firmám, vedcom, ale aj obyvateľom chce projekt zaistiť európske štandardy ochrany dát a stať sa rámcom pre európsku digitálnu nezávislosť od Číny, či Spojených štátov.

V utorok (15. septembra) oficiálne založilo 22 nemeckých a francúzskych firiem organizáciu, ktorá bude stáť za projektom cloudovej infraštruktúry v EÚ, Gaia-X. Ide o ďalší krok v snahe zabezpečiť v digitálnej oblasti pre Európsku úniu suverenitu, tentokrát v odvetví, v ktorom dominujú americké korporáty. Zároveň tak EÚ reaguje na obavy z toho, že ak by v európskej cloudovej infraštruktúre prevažovali firmy zo Spojených štátov, mohlo by to ohroziť európske normy ochrany dát.

Cieľom projektu Gaia-X je vytvoriť cloudové prostredie, v ktorom je možné zdieľať a uchovávať dáta z EÚ podľa európskych štandardov ochrany údajov. Zároveň plánuje poskytnúť priemyslu a občanom väčšiu dôveru pri spracovaní ich osobných aj neosobných dát.

Iniciatíva Gaia-X sa pravdepodobne stane neoddeliteľnou súčasťou širšej dátovej stratégie EÚ, ktorú Európska komisia predstavila vo februári. Podľa nej sa v Únii vytvorí deväť spoločných dátových priestorov, konkrétne priemyselný, dopravný, finančný, energetický, poľnohospodársky, a priestory pre zdravie, verejnú správu, zručnosti a klímu (EU Green Deal).

V praxi tak už od budúceho roka budú môcť firmy využívať porovnávací nástroj so zoznamom produktov od spoločností ako Orange Business Services, OVHcloud, Outscale, Scaleway, SAP a mnohých ďalších. Ambíciou Gaia-X je však rozšíriť výber, ktorý majú podniky k dispozícii, a to podporou európskych poskytovateľov služieb. Zároveň chcú ponechať otvorené dvere medzinárodným lídrom na trhu, akým je napríklad spoločnosť Microsoft.

Únia má novú stratégiu pre dáta a umelú inteligenciu

Eurokomisia chce, aby každý občan, zamestnanec a firma v EÚ mali spravodlivé šance na využívanie výhod digitalizácie.

Európska komisia v stredu (19. februára) predstavila stratégiu v oblasti digitálnej transformácie a umelej inteligencie. Ide o stratégiu, ktorá funguje …

Dlhodobým zámerom je dosiahnuť, aby bol európsky dátový ekosystém ústretovejší k podnikaniu, čo najmä malým firmám umožní škálovanie. Vo svojej podstate nechce vytvoriť priamu konkurenciu spoločnostiam ako Google či Amazon, ale skôr prepojiť existujúce európske riešenia. V Európe však v súčasnosti neexistuje žiadna pozoruhodná cloudová platforma, vyhľadávač ani operačný systém, a namiesto toho sa spolieha na poskytovateľov infraštruktúry a platforiem zo zámoria.

O projekte európskeho cloudu hovorila vo svojom prejave o stave Únie aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Podľa nej by dátová ekonomika mala byť „silným motorom pre inovácie a nové pracovné miesta, a preto musíme pre Európu tieto dáta zabezpečiť a sprístupniť“.

Ako na fungujúci európsky cloud?

Na to, aby sa Gaia-X stal úspešným a fungujúcim celoeurópskym nástrojom, bude podľa Marca-Alexandra Breita, vedúceho pracovnej skupiny pre umelú inteligenciu na nemeckom ministerstve hospodárstva, ktorý sa na prípravách projektu podieľa, potrebné zaistiť tri zásadné elementy.

Po prvé, projekt bude musieť firmám v EÚ ponúkať prístupný spôsob migrácie dát medzi interoperabilnými platformami. Po druhé, bude potrebné podporiť konkurencieschopnosť, a to prostredníctvom väčšej kontroly spoločností, ktoré spravujú určité toky dát. Do tretice bude dôležité, aby sa vďaka budovaniu širšieho ekosystému firiem s liberálnym, ale dostatočne bezpečným protokolom na spracovanie dát, mohli rozširovať aj malé a stredné podniky.

Únia hlási problém: Európske firmy ukladajú svoje dáta na americké cloudy

Významné európske firmy svoje megadáta ukladajú do couldových služieb amerických spoločností. Americká legislatíva o cloudoch z roku 2018 pritom spravodajskej službe umožňuje vo výnimočných prípadoch prístup k týmto dátam.

Hoci sa firmy zo Spojených štátov a Číny môžu do Gaia-X zapojiť, Breit pre portál EURACTIV.com potvrdil, že členmi predstavenstva sa môžu stať iba európski zástupcovia. V tejto fáze je v projekte zapojených 22 firiem z Nemecka a Francúzska, medzi nimi aj BMW, Deutsche Telekom, Atos, Orange, Siemens a Bosch.

Spoločnosti nateraz pracujú na vývoji aplikácii, navrhnutých v rámci pôsobnosti Gaia-X, a to naprieč sektormi. Očakáva sa, že systém bude v komerčnej prevádzke v priebehu prvej polovice roku 2021. Nemecko a Francúzsko ale dúfajú, že prototyp platformy bude v prevádzke už do konca tohto roka.

Od prvého oznámenia o vytvorení projektu Gaia-X v októbri 2019 k iniciatíve prispelo viac ako 170 výskumníkov a vývojárov zo 150 spoločností, výskumných ústavov, združení a inštitúcií. Ročný rozpočet pre Gaia-X je nateraz 1,5 milióna eur, čo vzhľadom na dôležitosť projektu odborníci nepovažujú za dostatočné.

Európsky cloud pre otvorenú vedu sprevádzajú veľké očakávania

Ohlásené investície do vedeckej infraštruktúry sľubujú vedcom dostupné prostredie na uchovávanie, zdieľanie a opätovné využívanie ich dát naprieč disciplínami a krajinami.

Gaia-X však nie je jediným projektom v Európskej únii, ktorý sa bude snažiť prispieť k dosiahnutiu cieľa eurokomisie ponechať európske dáta v Európe a na cloudoch európskych firiem. Tento týždeň ohlásili spoluprácu T-Systems, dcérska spoločnosť Deutsche Telekom, a francúzska spoločnosť OVHcloud. Cieľom partnerstva je vyvinúť verejnú cloudovú platformu pre nasadenie na európskych trhoch.