Pomohol Facebook Trumpovej kampani? Europarlament chce odpoveď

Európsky parlament chce, aby šéf Facebooku, Mark Zuckerberg, vysvetlil okolnosti prípadu firmy Cambridge Analytica [Lisa Hornak/EPA]

Európsky parlament pozval šéfa Facebooku, Marka Zuckerberga, aby sa prišiel vyjadriť k informácii, že firma Cambridge Analytica pozbierala údaje o 50 miliónoch používateľov, ktoré využila na prezidentskú kampaň Donalda Trumpa.

„Pozvali sme Marka Zuckerberga do Európskeho parlamentu,“ povedal jeho predseda, Antonio Tajani. „Facebook musí pred zástupcami 500 miliónov Európanov objasniť, či sú ich osobné údaje zneužité na manipuláciu demokracie.“

Zasahovanie do volieb na celom svete

Nedávno vyšlo najavo, že britská spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie od 50 miliónov užívateľov Facebooku. Politici na oboch stranách Atlantiku si preto žiadajú okamžité odpovede.

Nemecký súd tvrdí, že Facebook neoprávnene využíva dáta o aktivitách vlastných používateľov

Facebook čelí v Nemecku viacerým obvineniam. Organizácie a úrady mu vyčítajú nedostatočne bezpečné predvolené nastavenia, využívanie dát na aktiváciu online reklamy, či prístup k údajom tretích strán v čase, keď má používateľ stránku Facebooku otvorenú.

Cambridge Analytica už suspendovala svojho výkonného riaditeľa, Alexandra Nixa. Britská stanica, Channel 4 News, zverejnila nahrávky, na ktorých sa chváli, že jeho dátová spoločnosť zohrala výnimočnú rolu v prezidentskej kampani Donalda Trumpa v roku 2016. Pre súčasného prezidenta vtedy robili rôzne analýzy, výskumy či digitálne a televízne kampane.

Na zázname tvrdí, že dokáže zachytiť politikov v kompromitujúcej situácií s úplatkami alebo sexuálnymi pracovníčkami, a prostredníctvom tretích spoločností tajne pôsobiť vo voľbách po celom svete.

„Podľa názoru predstavenstva spoločnosti nereprezentujú nedávne komentáre pána Nixa, ktoré tajne zaznamenala stanica Channel 4 a ďalšie obvinenia, hodnoty alebo postupy firmy. Jeho suspendovanie odzrkadľuje vážnosť, s akou vnímame toto porušenie,“ uviedla spoločnosť.

Cambridge Analytica odmietla aj obvinenie z používania údajov z Facebooku pre Trumpovu kampaň.

Urážky a e-maily, ktoré sa vymažú samé

V nahrávkach Nix pourážal predstaviteľov Spojených štátov v Spravodajskom výbore Snemovne.

„Sú to politici, nie technicky zmýšľajúci ľudia. Nechápu, ako to funguje,“ povedal reportérovi, ktorý ho tajne natáčal.

Takisto načrtol používanie tajného systému e-mailovej komunikácie, ktorá automaticky vymaže e-maily dve hodiny po ich prečítaní. „Neexistujú žiadne dôkazy, neexistuje žiadny dokument, nič nezostane.“

Aplikácia na profilovanie osobnosti

Bývalý zamestnanec spoločnosti Cambridge Analytica tvrdí, že dokázal zostaviť psychologické profily pre 50 miliónov užívateľov Facebooku pomocou aplikácie o prognóze osobnosti. Stiahlo si ju 270 000 ľudí, no bola schopná získať dáta aj od ich priateľov – čo bolo podľa vtedajších pravidiel Facebooku možné.

Cieľom bolo vytvoriť softvér na predpovedanie a ovplyvňovanie rozhodnutia voliča pri hlasovaní.

Spoločnosť obvinila akademika, ktorý aplikáciu vyvinul, psychológa Aleksandra Kogana z University of Cambridge, že zneužil údaje, ktoré sa podľa spoločnosti nikdy nepoužili na Trumpovu kampaň a boli vždy vymazané.

Channel 4 News vysielal rozhovor s porazenou prezidentskou kandidátkou, Hillary Clintonovou, natočený ešte v októbri minulého roka, v ktorom uviedla, že čelila „masívnej propagandistickej snahe“.

„Druhá strana zvolila nový typ kampane, ktorá ovplyvnila myšlienkové procesy voličov,“ povedala.

Tlak na Facebook

Tento škandál zintenzívnil tlak, ktorému už aj tak populárna sociálna sieť čelí. Facebook bol kritizovaný za to, že počas americkej kampane umožnil šírenie falošných správ. Cena akcií Facebooku už klesla o ďalších 2,6 percenta po nedávnom prepade o 6,8 percenta.

„Celá spoločnosť je pobúrená tým, že sme boli oklamaní. Sme odhodlaní začať dôraznejšie presadzovať našu politiku ochrany osobných informácií a urobíme všetky potrebné kroky, aby sme zaistili, že sa tak stane,“ uviedla firma.

Facebook uviedol, že jej vedúci pracovníci „pracujú nepretržite, aby získali všetky informácie“. Sociálna sieť tvrdí, že dáta boli stiahnuté bez jej vedomia a spustila vlastné vyšetrovanie spoločnosti Cambridge Analytica.

Facebook rozširuje vyšetrovanie údajného ruského vplyvu v brexitovej kampani

Predchádzajúca analýza ruského zapojenia v kampani pred referendom odhalila len reklamu za 97 centov, podľa britských poslancov však bola zameraná príliš úzko.

Na základe žiadosti britskej komisárky pre informácie, Elizabeth Denhamovej, ktorá sa zaoberá oboma spoločnosťami, bol Facebook nútený svoje vyšetrovanie prerušiť.

Kancelária Denhamovej uviedla, že ešte nedostala súdny príkaz na vyhľadávanie a preskúmanie serverov spoločnosti Cambridge Analytica. Očakáva ho však v stredu.

Žiadajú vysvetlenie

Aj americkí zákonodarcovia už vyzvali Zuckerberga, aby vystúpil v Kongrese spolu s výkonnými riaditeľmi spoločností Twitter a Google.

Úradníci z amerických štátoch Massachusetts a New York oznámili, že poslali spoločnosti Facebook žiadosť o vysvetlenie okolností, ktoré súvisia s prípadom.

„Spotrebitelia majú právo vedieť, ako sa používajú ich údaje – a spoločnosti ako Facebook majú zodpovednosť ochraňovať osobné informácie svojich používateľov,“ uviedol vo vyhlásení generálny prokurátor New Yorku, Eric Schneiderman.

Trinásť amerických spotrebiteľských organizácií a organizácií na ochranu súkromia medzitým poslalo Federálnej obchodnej komisii list s požiadavkou na opätovné otvorenie monitorovania Facebooku. Tvrdia, že vyhlásenia tejto firmy zatiaľ „naznačujú, že došlo k jasnému porušeniu“ súdneho zmieru z roku 2011.