Práca 4.0 a dopady digitalizácie: Revolúcia je zložitejšia, ako sa zdalo

Práca 4.0 v sebe zahŕňa príležitosti, ako aj riziká. [TASR/AP Photo/Xinhua]

O digitalizácii sa dnes hovorí všade. Je ale faktom, že v najbližších niekoľkých rokoch práve ona zmení pracovný svet aj pracovné návyky. Hoci zmena pre zamestnávateľov predstavuje rad rizík, podľa nedávnej analýzy by mohla priniesť aj niekoľko príležitostí, píše nemecký EURACTIV.

Až 60 percent súčasných pracovných miest môže byť vďaka digitalizácii nahradených počítačmi alebo robotmi, tvrdia štúdie. Zároveň sa ale v digitálnom priemysle vytvára mnoho nových pracovných miest. Ide teda o vývoj, ktorý podľa odborníkov prináša vážnejšie zmeny než priemyselná revolúcia 19. storočia.

Inštitút pre hospodárske a spoločenské vedy (WSI) nadácie Hans-Böckler prednedávnom uskutočnil rozsiahly prieskum a jeho výsledok vykreslil prekvapujúco pozitívny obraz nadchádzajúcich zmien.

Napríklad 38 percent zástupcov zamestnancov vidí „veľký potenciál pre ďalšie zlepšovanie a humanizáciu pracovného sveta”. Väčšina z nich vidí viac možností samostatnej práce.

Štátny tajomník Chovanec: Ak si v roku 2025 kúpim auto, bude elektrické

Úpadku slovenského automobilového priemyslu sa neobávam, hovorí pre EurActiv.sk štátny tajomník na ministerstve hospodárstva RASTISLAV CHOVANEC (Smer-SD).

Lepšie využitie potenciálu

Domáca kancelária a mobilná práca sa považujú za pozitívnu možnosť zlepšovania súladu medzi pracovným a rodinným životom. Hoci už dnes by mohlo z domu pracovať viac ako 40 percent zamestnancov, len 12 percent zamestnancov pravidelne z domu aj pracuje. Tento potenciál by sa mohol v budúcnosti lepšie využiť.

Zároveň ale zamestnávatelia aj zamestnanci vidia celý rad rizík. Flexibilná práca môže v konečnom dôsledku znamenať viac práce. Stála dostupnosť môže viesť k stresu a ovplyvňovať zdravie.

V tejto súvislosti až 78 percent respondentov uviedlo, že digitalizácia zvyšuje ich pracovné zaťaženie, pričom sa obávajú nárastu potrebnej výkonnosti a kontroly správania.

Práca 4.0 preto v sebe zahŕňa príležitosti, ako aj riziká. Smer, v ktorom sa kyvadlo hýbe, závisí podľa analýzy WSI od toho, či sú spoločnosti riadne pripravené na digitalizáciu.

Tri zo štyroch pracovných rád vidia potrebu navyšovania počtu zamestnancov. 70 percent požaduje opatrenia, ktoré by obmedzili intenzitu práce a zabezpečenie zamestnanosti. 69 percent vidí potrebu ponúknuť svojim zamestnancom viac kvalifikačných opatrení.

Šéf predsedníckeho tímu: Poliaci viedli V4 v rušnom období

Dnes sa končí poľské predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine. Ako ho hodnotí jeden z jeho hlavných koordinátorov na ministerstve zahraničných vecí, JAN PARYS?

Zamestnanci vs. zamestnávatelia

Spoliehanie sa na iniciatívy spoločností by sa mohlo ukázať ako naivné. Podnikateľské združenia, ako nemecká Zamestnávateľská konfederácia [BDA], majú iný plán: „Digitalizácia bude tiež znamenať krátkodobú zmenu podľa situácie. Zamestnanosť preto bude musieť dodržiavať požiadavky kolísavých úrovní objednávky viac ako predtým. Jedným z prostriedkov je uľahčenie flexibility pracovného času. Ďalším prostriedkom je podpora dočasnej práce a dočasného zamestnania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Základný príjem je problém, cestou je záruka práce

Digitálna revolúcia musí zmeniť, ako rozmýšľame o práci a jej spoločenských funkciách, hovorí uznávaný nemecký sociológ Henning Meyer.

Takže zatiaľ, čo odbory naliehajú na spoločnosti, aby lepšie riešili potreby pracovníkov, spoločnosti tlačia na zamestnancov, aby sa prispôsobili ich potrebám. Odbory to preto nechcú nechať len v rukách podnikateľov, vysvetľuje autorka WSI štúdie Elke Ahlersová v rozhovore pre EURACTIV Nemecko.

Aj tu má podľa nej zodpovednosť štát. Nevyžadujú sa nové zákony, skôr konzistentná implementácia existujúcich pravidiel, vrátane pracovného času a zákonov o bezpečnosti pri práci.

Ak sa zamestnanci nebudú môcť vyjadriť, existuje riziko, že preberú celého bremeno digitalizácie. Ak sa ale stane práca humánnejšou a lepšou, zamestnanecké rady a odbory si musia pripraviť tvrdé argumenty.

Rezort hospodárstva chce priemysel 4.0, financmajstri dávajú ruky preč

Štvrtá priemyselná revolúcia má dať Slovensku inteligentné siete a elektromobilitu.

Zamestnávatelia sa dobrovoľne nevzdajú príležitosti využívať svoj personál v budúcnosti flexibilnejšie. Súťaž robotov a počítačov nehrá do karát práve odborom. O digitalizácii v súkromnom sektore teda nemožno rokovať iba v sociálnom dialógu. Potrebuje aj politický dizajn.