Presvedčivá Vestager preplávala híringom bez najmenších problémov

Dezignovaná výkonná podpredsedníčka eurokomisie, Margrethe Vestager. [EPA/Stephanie Lecocq]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: „Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament

Dánska nominantka sa v Európe aj mimo nej preslávila najmä tvrdými pokutami proti technologickým gigantom. Počas svojho híringu bola presvedčivá a okrem radikálnej pravice jej vymenovanie podporili všetky politické frakcie.

Dezignovaná výkonná podpredsedníčka Európskej komisie prišla na svoje vypočúvanie do europarlamentu s veľkým žltým batohom a v teniskách. Takto neformálne a uvoľnene pôsobila aj pri odpovediach.

Margrethe Vestager včera (8. októbra) vypočúvali europoslanci z troch výborov: pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE), pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) a pre hospodárske a menové záležitosti (ECON).

Po prvý krát sa portfólio hospodárskej súťaže bude v komisii Ursuly von der Leyen prepojí s agendou Jednotného digitálneho trhu. Ako napísala na sociálnu sieť česká europoslankyňa a od predsedníčka Európskeho parlamentu Dita Charanzová (ANO/RE), „ak je niekto schopné tieto dve portfóliá udržiavať oddelené, ale zároveň konať, je to práve Vestager“.

Hodnotili Junkcerovu Komisiu, najlepšie je vnímaná Vestagerová

Maroš Šefčovič dostal v nereprezentatívnom prieskume medzi zainteresovanou verejnosťou v Bruseli a členských štátoch hodnotenie na úrovni 30 %, čo stačilo na 9. miesto spomedzi 28 členov Komisie.

V ráno Vestagerovej híringu ju denník Financial Times označil za hlavnú šéfku („chief supremo“) medzi komisármi. Dvadsaťpäť otázok, na ktoré dostali poslanci trojice výborov priestor počas jej vypočúvania, sa týkali najmä súťaže na európskom trhu, podmienkam zdaňovania, pripravovanej legislatíve o digitálnych službách, novej priemyselnej stratégii a plánom v oblasti umelej inteligencie.

Skúsená politička patrí s 30 ročnou praxou „v odbore“ medzi dezignovanými komisármi k tým, ktorý svojim híringom napokon medzi poslancami preplávali bez väčších problémov. Jej vymenovanie už podporili všetky parlamentných skupín okrem radikálne pravicovej frakcie Identita a demokracia.

Vystúpenie Dánky presvedčilo aj slovenských europoslancov, ktorí boli na jej vypočúvaní prítomní. Pozitívne hodnotili najmä jej ambíciu intenzívnejšie pomáhať malým a stredným podnikom.

Zabezpečiť vedúce postavenie Únie v technológiách

Úlohou Vestager v komisii Ursuly von der Leyen bude zabezpečiť, aby sa Európa v plnej miere chopila potenciálu digitálneho veku a posilnila svoje priemyselné a inovačné kapacity. Má ísť totiž o kľúčovú oblasť pri posilňovaní vedúceho postavenia Únie v technológiách a strategickej autonómii.

Rovnako má doviesť eurokomisiu k novej, dlhodobej stratégii pre priemyselnú budúcnosť Európy a novej stratégii pre malé a stredné podniky.

Koordinovať má aj prácu v oblasti digitálneho zdaňovania s cieľom dosiahnuť medzinárodný konsenzus do budúceho roku, a na európskom prístupe k umelej inteligencii Tú chce eurokomisia predstaviť už počas prvých 100 dní v úradoch. Doterajšia komisárka pre hospodársku súťaž má tiež zabezpečiť koordináciu medzi civilnou obranou a vesmírnym priemyslom, čomu sa má intenzívne venovať aj dezignovaná komisárka z Francúzska, Sylvie Goulard.

Francúzska kandidátka do eurokomisie europoslancov zatiaľ nepresvedčila

Sylvie Goulard musela počas svojho vypočúvania čeliť najmä otázkam o minulom pôsobení a konflikte záujmov. O tom, ako bude prakticky napĺňať svoj mandát, hovorila omnoho menej. Odpovedať ešte bude musieť na doplňujúce otázky, ktoré jej dodatočne europoslanci zaslali. 

„Mojou hlavnou prioritou, pokiaľ ide o portfólio „Európa vhodná pre digitálny vek“, je zabezpečiť, aby technologický pokrok a digitálna transformácia slúžili občanom a reagovali na potreby spoločnosti,“ uviedla dánska nominantka v jednej zo svojich písomných odpovedí pre europoslancov. Podľa nej je treba trh v Európe tvarovať tak, aby z neho profitovala spoločnosť, zákazníci aj firmy, a aby „nové technológie pri tom slúžili našim hodnotám“.

Pri otázke českého europoslanca Evžena Tošenovského (ODS/ECR) no to, ako plánuje zabezpečiť geografickú vyváženosť v inovačných projektoch EÚ, najmä z krajín strednej a východnej Európy, Vestagerova hovorila o vytvorení siete inovačných hub-ov.

Posunúť sa chce aj v príprave lepších antitrustových pravidiel, fúzií a štátnej pomoci.

Zlepšovať plánuje tiež zdaňovanie príjmu právnických osôb, v čom ale musia hrať úlohu v prvom rade členské štáty. Podľa Vestager je súčasný systém zastaraný a mnoho nadnárodných spoločností a najmä technologických gigantov vďaka tomu „sotva platí dane“. Dezignovaná eurokomisárka verí, že v zdaňovaní digitálnych spoločností dospejú zainteresovaní k medzinárodnej dohode. „Ak nie, budeme musieť situáciu riešiť sami,“ dodala.

Trumpova kritika nepomohla, Vestagerová si tentokrát posvieti na praktiky Amazonu

Hlavné podozrenie smeruje k zneužívaniu citlivých dát o obchodníkoch, ktorí na predaj využívajú online platformu Amazonu. Viac ako polovica produktov predaných prostredníctvom Amazonu pochádza od nezávislých maloobchodníkov.

Aktualizovať chce v tejto oblasti pravidlá zodpovednosti a bezpečnosti v prípade digitálnych platforiem, služieb a výrobkov, ako aj zaobchádzanie s pracovníkmi platforiem.

„Jednou z vecí, ktoré som sa naučila pri dohľade nad kapitalizmom je, že vy Google nevyhľadávate, Google vyhľadáva vás. To vytvára nielen dobrú predstavu o tom, čo chcete kúpiť, ale aj o tom, čo si myslíte. V tejto oblasti ešte musíme urobiť veľa,“ tvrdí.

Potreba novej priemyselnej stratégie

Za kľúčovú úlohu v najbližších piatich rokoch na pozícii komisárky považuje Margrethe Vestager vypracovanie dlhodobej stratégie pre priemyselnú budúcnosť Európy.

„Konkurencia na trhu je dôležitá, ale nestačí. Nová stratégia pre priemyselnú budúcnosť Európy musí byť pre každého, založená na otvorenosti a rozmanitosti a spravodlivej hospodárskej súťaži,“ vysvetlila.

Budúci dokument by mal podľa nej zároveň výrazne podporovať malé a stredné podniky, ktoré tvoria až polovicu európskeho hospodárstva a zamestnávajú dve tretiny pracujúcich.

Komisia odhalila bankový kartel. Nebudeme tolerovať tajné dohody, hovorí Vestagerová

Európska komisia udelila miliardovú pokutu piatim bankám, ktoré v rámci dvoch kartelov manipulovali s kurzami jedenástich svetových mien. 

Európsky trh je z jej pohľadu už teraz zásadne prepojený s technológiami. „Potrebujeme uznať to, že dnes existujú dva druhy biznisov: tie, ktoré už sú digitalizované, a tie, ktoré čoskoro budú.“

Pravidlá chce nastaviť aj pri zabezpečovaní toho, aby sa umelá inteligencia používala eticky a podporila ľudské rozhodovanie. „Počas prvých 100 dní môjho funkčného obdobia predložím návrhy na rozvoj európskeho prístupu k umelej inteligencii,“ sľúbila europoslancom Vestager.

https://twitter.com/pdsutter/status/1181595556172447748

Sebavedomá dezignovaná komisárka uzavrela svoje včerajšie vystúpenie pripomenutím, že s Európskym parlamentom chce úzko spolupracovať. „Vy ste boli zvolení, ja som bola iba vybratá. A len s vašim odobrením bude mať aj moja funkcia demokratickú legitímnosť,“ uviedla.

Prízvukovala však, že bez peňazí a financovania žiadne z veľkých plánov Únie v digitálnej oblasti nebudú môcť byť realizované. Preto europoslancov nabáda, aby sa prihlásili k viacročnému finančnému plánu, ktorý stále EÚ nemá schválený.

Slovenskí europoslanci: Bola presvedčivá

Podľa Martina Hojsíka (PS/RE) spĺňa Vestager požiadavky pre výkon svojej budúcej funkcie o čom svedčí aj takmer jednotná podpora zo strany europarlamentných skupín. „Podpora, ktorú Margrethe Vestager prisľúbila malým a stredným podnikom, start-upom a inováciám, bude kľúčová nielen v obnovení a posilnení zdravého a udržateľného ekonomického rastu, ale zároveň v prekonávaní výziev spôsobených klimatickou krízou,“ myslí si Hojsík, náhradník vo výbore ITRE.

Podľa Eugena Jurzycu (SaS/ECR) Vestager na vypočutí hovorila, akoby jej viac išlo o priemyselnú politiku ako o hospodársku súťaž. Riziká vidí najmä „v deklarovanej podpore harmonizácii základov firemných daní v EÚ a prechodu na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v daňových otázkach na Rade EÚ“, hovorí.

Za pozitívne považuje  jej „protrhové nastavenie, podporu hospodárskej súťaže na jednotnom trhu s minimom intervencií, a zlepšovanie existujúcej regulácie namiesto navrhovania novej“, dodáva člen výboru IMCO.

Sledujú nás online platformy? Komisia pre GDPR po prvýkrát detailne preveruje technologických gigantov

Ochrana osobných údajov v Únii platí vyše roka, no exemplárne tresty za porušovanie GDPR zatiaľ neudelili. To sa čoskoro môže zmeniť. Najnovšie prípady, v ktorých figurujú spoločnosti Google a Facebook, by mohli vytvoriť európsky precedens.

Aj europoslankyňa Monika Beňová (SMER-SD, S&D) vyzdvihla, že Vestager považuje digitálnu transformáciu spolu s klimatickou zmenou za najväčšie výzvy, ktoré pred súčasnou Európou stoja. Za dôležité považuje jej dôraz na ochranu spotrebiteľa: „Pravidlá trhu majú byť nastavené spôsobom, aby z nich profitovali práve spotrebitelia a aby tak predovšetkým veľké spoločnosti nemohli zneužívať svoje postavenie a moc.“

Stotožňuje sa tiež s jej vyjadreniami o podpore malých a stredných podnikateľov. „Tí totiž predstavujú chrbtovú kosť európskej ekonomiky, čo preukázali aj v hospodársky ťažkých časoch,“ vysvetľuje náhradníčka z výboru IMCO.

„Počas utorkového vypočúvania pred poslancami troch výborov Vestager presvedčila, že má jasnú víziu ako nastaviť pravidlá pre fungovanie digitálneho trhu, ako bojovať proti zneužívaniu monopolného postavenia gigantov typu Google alebo Amazon, či už ide zdaňovanie alebo zbieranie, uskladovanie a používanie dát,” hovorí člen výboru ITRE, europoslanec Robert Hajšel (S&D, nezávislý, zvolený na kandidátke Smer-SD).

Priznal však, že je zvedavý „ako sa jej podarí zosúladiť dvojitú úlohu – lídra digitálneho priemyslu a zároveň najvyššieho predstaviteľa EÚ pre zaistenie voľnej súťaže, chrániac pritom záujmy našich spotrebiteľov“. Podľa Hajšela totiž europoslanci nedostali v tomto kontexte of dezignovanej eurokomisárky detailnejšie reakcie.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH/EPP) ocenil, že dezignovaná eurokomisárka vníma digitálny priestor aj ako „novodobé bojisko, kde medzi sebou súperia demokratické a nedemokratické režimy”.

„Čína a Rusko nie sú jediní aktéri, ktorí sa snažia na našom internete presadzovať. Sú tu rôzne zločinecké skupiny, ktoré sa snažia zneužívať európsky digitálny priestor pre svoje aktivity,” vysvetľuje Štefanec, člen výboru IMCO a náhradník vo výbore ITRE. Verí, že Vestager nadviaže na svoju doterajšiu kvalitnú prácu a bude pokračovať aj v presadzovaní pravidiel spoločného európskeho digitálneho trhu.