Pri regulácii kryptomien zatiaľ Komisia postupuje opatrne

Trhová hodnota bitcoinov klesla z takmer 20 000 dolárov, ktorú dosahovala v polovici decembra, na menej ako 7 000 dolárov začiatkom tohto mesiaca. [EFE/EPA]

Európska komisia stále s reguláciou kryptomien váha napriek tomu, že na ich rastúcu mieru kolísania na trhu upozorňujú európski regulátori.

Valdis Dombrovskis, komisár zodpovedný za finančné služby v EÚ dnes uviedol, že pokrok v otázke regulácie kryptomien „nevylučuje”, ak sa ukáže, že sa na medzinárodnej úrovni nenájde „jasná reakcia” na riešenie rizík vyplývajúcich z digitálnych mien ako bitcoin. Rozhodnutie o regulácii však podľa neho nepríde skôr ako koncom tohto roka.

Peter Kerstens, šéf pracovnej skupiny Komisie pre finančné technológie, tvrdí, že volatilita digitálnych mien zatiaľ nepredstavuje naliehavú záležitosť, nakoľko väčšina trhu (okolo 480 miliárd eur) je v rukách ázijských investorov. Jeho skupina v súčasnosti pracuje na vypracovaní akčného plánu v tejto oblasti, ktorý má byť zverejnený na budúci mesiac.

„Mali by sme najprv premýšľať o tom, aké sú (ich) riziká. Až tak budeme vedieť, čo by malo byť regulované,“ uviedol pre portál EURACTIV.

Podľa Kerstensa si regulácia kryptomien „vyžadujú globálnu aktivitu“, a preto za vhodné fórum pre ďalšie diskusie považuje pôdu G20.

Virtuálne meny nesmú financovať terorizmus, Komisia rieši ich anonymitu

Nedávny prieskum odhalil, že veľkým rizikom pri kryptomenách je odlišná regulácia v rôznych krajinách sveta.

Celoeurópska licencia pre start-upy

Jedným z hlavných návrhov pripravovaného akčného plánu má byť zavedenie celoeurópskej licencie pre start-upy, ktoré využívajú finančné zdroje získané vďaka crowdfunding-u.

Doterajší postoj Komisie voči digitálnym start-upom, ktoré pôsobia vo finančných službách, predstavoval minimálnu intervenciu. Namiesto toho sa európska exekutíva zameriavala najmä na posilnenie dohľadu a výmenu osvedčených postupov.

Šéf pracovnej skupiny Európskej komisie pre finančné technológie upozorňuje, že v súvislosti s crowdfundingom existuje v Únii jedenásť rôznych právnych režimov, ktoré bránia rozvoju začínajúcich firiem. Jednou z priorít Komisie je uľahčiť novým spoločnostiam pôsobenie naprieč blokom, aby mohli konkurovať najmä americkým a ázijským súperom.

Slovenský start-upový ekosystém sa od „hurá efektu“ významne posunul

Najpálčivejším problémom aj tých najlepších spoločností je u nás nedostatok pracovníkov, a to, že aj kvalitní ľudia stále preferujú stabilitu u etablovaných podnikov, ako inovatívne, hoci rýchlo rastúce firmy, hovorí riaditeľka asociácie, ktorá inovatívne spoločnosti na Slovensku zastrešuje.

Neochota Komisie konať v súvislosti s kryptomenami sa dostala do kontrastu s februárovým varovaním európskych orgánov pre dohľad.  Podľa nich sú meny ako bitcoiny „vysoko rizikové neregulované produkty, ktoré sú nevhodné aj ako produkty investovania, sporenia či dôchodkového plánovania”.

Agustin Carstens, generálny manažér Banky pre medzinárodné zúčtovanie, označil pred niekoľkými dňami najznámejšiu kryptomenu za „kombináciu bubliny, Ponziho schémy a ekologickej katastrofy“.

Trhová hodnota bitcoinov klesla z takmer 20 000 dolárov, ktorú dosahovala v polovici decembra, na menej ako 7 000 dolárov začiatkom tohto mesiaca. Táto extrémna volatilita viedla orgány v Číne k zákazu obchodovania s kryptomenami, a to podľa príkladu Indie a Južnej Kórey.

Slovensko už zdaňuje digitálne platformy, chystá sa na internetových gigantov aj kryptomeny

Digitálne platformy, ktoré na Slovensku ponúkajú svoje služby, sa od 1. januára musia kvôli odvodom registrovať aj u nás. Ministerstvo ale sľubuje aj kroky voči internetovým gigantom ako Google či Facebook a progresívnejšie sa obzerá aj po možnostiach zdaňovania kryptomien ako Bitcoin.

Prelomový blockchain

Technológia blockchainu, ktorú mnohí označujú za najväčší technologický prelom od čias vzniku internetu, sa začala využívať práve v oblasti kryptomien. Význam a informovanosť o technológii narástla rovnako, ako popularita najznámejšej kryptomeny, bitcoin.

Debra Davisová, viceprezidentka a vedúca partnerstva bánk (v regióne Európa, Blízky východ a Afrika) v spoločnosti American Express, zdôraznila „veľkú“ reakciu, ktorú nová technológia v bankovej komunite vyvolala. Podľa nej sa počet firiem, ktoré technológiu už teraz využívajú pohybuje „v desiatkach tisícoch“.

Slováci budú môcť ukázať svoj účet v banke aj Google-u či Facebook-u

Po autorizácii majiteľom si od januára môžu účet prezrieť aj tretie subjekty.

Rámec Európskej únie je v oblasti narušenia bezpečnosti a ochrany osobných údajov prísnejší, ako je to napríklad v Spojených štátoch. Na druhej strane sa tieto elementy dostávajú do konfliktu s inovátormi, ktorí považujú kroky Bruselu za obmedzovanie rýchlosti rozvoja v oblasti informačno-komunikačných technológií.

V tomto roku vstúpila do platnosti aj nová smernica o platobných službách, ktorá harmonizuje platobné systémy v celej Únii a posilňuje bezpečnostné požiadavky. Takzvaná PSDII tiež otvorila dvere pre hráčov finančných technológií, pretože banky a ostatné finančné subjekty budú musieť konsolidovať poskytovanie údajov tretím stranám.