Rakúsko navrhuje, aby internetové platformy zaviedli povinnú registráciu používateľov

Ilustračný obrázok [Pixabay]

Rakúska vláda navrhla legislatívu, podľa ktorej budú sociálne aj tradičné médiá musieť overovať totožnosť používateľov na internete. Pravicová vláda chce zákonom zjednodušiť identifikáciu osôb šíriacich nenávistné vyjadrenia.

Rakúska vláda plánuje v najbližšom čase do parlamentu navrhnúť legislatívu, ktorej cieľom je boj proti nenávisti na internete. Internetové platformy budú po novom musieť overovať totožnosť svojich používateľov, čím sa zjednoduší ich vypátranie v prípade šírenia nenávistných vyjadrení. Legislatíva sa nebude vzťahovať na všetky médiá, iba na tie s viac ako 100 tisíc používateľmi, ziskom nad 500 tisíc eur ročne alebo tými, na ktorých chod prispieva štát.

Minister kultúry Gernot Blümel očakáva, že zákon by do platnosti mohol vstúpiť začiatkom septembra. Označil ho za prvý svojho druhu v Európskej únii. Prvé kroky v boji s nenávistnými prejavmi na internete už spravilo Nemecko a Francúzsko.

Sociálne siete už reagujú na podnety používateľov o nenávistnom obsahu rýchlejšie

Facebook, Twitter a YouTube spoločnosti Google urýchlili odstraňovanie nenávistných prejavov vo svojom online obsahu. V priebehu 24 hodín teraz prehodnocujú v priemere viac ako dve tretiny sťažností.

Médiám, na ktoré sa zákon bude vzťahovať, vznikne povinnosť autentifikovať používateľov.

„Pokiaľ bude niekto chcieť napísať komentár alebo vyjadrenie, bude sa musieť registrovať. Ak sa súd spýta „Kto je tento človek?“, musí byť možné na to jasne odpovedať,“ povedal Blümel.

Nemecko už schválilo legislatívu, ktorá siete núti čo najrýchlejšie vymazávať nenávistný obsah, v opačnom prípade im hrozí pokuta do výšky 50 miliónov eur. Kritici hovoria o cenzúre, nakoľko hrozí, že sociálne siete ako Facebook, Twitter môžu blokovať viac obsahu ako im ukladá zákon.

Francúzsko v novembri vyhlásilo, že Facebook dovolil regulačný úradom vnútri spoločnosti skúmať, ako technologický gigant bojuje proti nenávistným prejavom. Facebook podobným spôsobom otvoril svoje dvere vôbec po prvýkrát.

Facebook, Twitter aj Google v uplynulom období aj pod tlakom Európskej únie v súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Parlamentu zintenzívnili boj s nenávistnými vyjadreniami.

Europarlamentný výbor: Teroristický obsah by mal z internetu zmiznúť do hodiny po nahlásení

Výbor pre spravodlivosť podporil návrh na obmedzenie šírenia online obsahu s teroristickou tematikou. Povinnosťou platforiem by už čoskoro mohlo byť odstraňovanie takýchto motívov do hodiny od jeho nahlásenia. Pokuta za neriešenie by mohla dosiahnuť až štyri percentá z celosvetového obratu.