Riadené rozdelenie digitálnym gigantom v EÚ zatiaľ nehrozí

Výkonná podpredsedníèka EK zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže a digitalizáciu Margrethe Vestager. [FOTO TASR/AP]

Komisia chce riešiť dominantné trhové postavenie firiem ako Google, Facebook, či Microsoft. Nariadené rozdelenie im však zatiaľ nehrozí.

Členovia Európskej komisie na to nemajú úplne rovnaký názor. Zatiaľ čo komisár pre vnútorný trh Thierry Breton takýto radikálny krok za určitých okolností pripúšťa, komisárka Margrethe Vestager, zodpovedná za hospodársku súťaž, je opatrná. Obáva sa vleklých súdnych sporov medi regulátormi a firmami.

Eurokomisia sa nebude snažiť o rozdelenie veľkých technologických spoločností

Thierry Breton v minulosti naznačil, že nové plavidlá by mohli nariadiť rozdelenie technologických gigantov alebo predaj časti ich európskych operácií, Margrethe Vestager to odmieta.

Čo znamená rozdelenie?

Nariadené štrukturálne rozdelenie by znamenalo, že ak chcú digitálne giganty na európskom trhu podnikať, musia sa rozdeliť do viacerých nezávislých firiem, z ktorých každá by poskytovala len určitý typ služieb – jedna napríklad internetový vyhľadávač, iná online reklamu, ďalšia vlastné aplikácie.

Nebolo by to len formálne rozdelenie. Firmy by sa museli k sebe správať ako nezávislé entity, nemohli by si navzájom poskytovať výhodnejšie podmienky, než iným subjektom na trhu.

Nariadené rozdelenie by tak riešilo problém s dominantným postavením digitálnych gigantov, viac by trh otvorilo konkurencii.

Má na to Komisia právomoci?

Áno. Úlohou Európskej komisie je o.i. strážiť hospodársku súťaž na európskom trhu. Nariadené rozdelenie je jedným zo spôsobov – hoci radikálnym – akým môže zabrániť firmám zneužívať dominantnú pozíciu (podľa článku 102 Zmluvy o fungovaní EÚ).

Podobným spôsobom boli v minulosti (Tretí energetický balík, 2009) rozdelené firmy v sektore plynárenstva a elektrickej energie. Energetické giganty museli oddeliť výrobu (elektrickej energie) resp. dovoz (plynu) od distribúcie a dodávok spotrebiteľom.

Hrozí digitálnym firmám v EÚ rozdelenie?

Nateraz nie. O nariadenom rozdelení Google hovoril pred časom americký prezident Donald Trump, EÚ sa však týmto smerom nevyberá. 

Názor Vestagerovej podporuje Nemecko. Bývalý nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel síce v minulosti navrhoval nútené rozdelenie firmy Google, poslancov v národnom parlamente však nepresvedčil. Podľa Armina Jungblutha z nemeckého ministerstva hospodárstva už Berlín takýto postup nepodporuje. Podobný názor má aj Francúzsko.