Rýchlejšiu výstavbu 5G sietí chce Brusel, členské štáty aj operátori, no každý po svojom

Do roku 2025 by mali podľa Európskej komisie mať všetky európske domácnosti prístup k internetu v rýchlosti sťahovania najmenej 100 Mbps. [Pixabay]

Vedúci predstavitelia Únie vyzývajú telekomunikačných operátorov, aby urýchlili investície vo výške 56,6 miliárd eur, ktoré sú potrebné na podporu nových technológií. Spoločnosti však tvrdia, že práve Komisia musí zabezpečiť, aby boli investície a prevádzka najnovšej 5G siete možná.

Pondelkové stretnutie eurokomisára pre Jednotný digitálny trh Andrusa Ansipa a eurokomisárky pre digitálnu aekonomiku a spoločnosť Mariye Gabrielovej s jedenástimi riaditeľmi európskych telekomunikačných spoločností, vrátane Deutsche Telekom, Orange, Proximus, Telefónica a Vodafone, sa malo niesť v konfrontačnom duchu. Telekomunikačné spoločnosti údajne tvrdia, že plán Európskej komisie o internetovej neutralite by mohol narušiť plány pri výstavbe sieti 5G.

Spoločnosti navyše Bruselu a členským štátom vyčítajú, že kvôli nejednotnej regulácií a dlhým procesom pri prerozdeľovaní frekvenčného spektra dokážu len ťažko splniť to, čo od nich Únia vyžaduje.

Digitálne spoločnosti: Rozpočet Únie by mal rátať s dvojnásobnými investíciami do technológii

Bruselská asociácia DigitalEurope pripravuje svoj vlastný návrh, v ktorom uvádza, koľko peňazí by malo byť vyčlenených na investície do technologického sektora ako súčasť budúceho rozpočtu Európskej únie.

Európski operátori v porovnaní s inými regiónmi sveta teraz investujú do vývoja 5G výrazne menej peňazí, pripomína Komisia. Služby 5G siete pre komerčné využitie operátori na starom kontinente navyše sprístupnia neskôr ako spoločnosti v USA a Ázii.

Zimné olympijské hry boli vyvrcholením a skúškou rýchlej technológie v Južnej Kórei. V Spojených štátoch rovnako narastajú investície. Niektoré štúdie tvrdia, že pri každom eure, ktoré Európa investuje do siete 5G Spojené štáty investujú dve eurá.

Vlády členských štátov Európskej únie v minulom roku odsúhlasili, že sieť 5G by mala byť k dispozícii do roku 2025. Operátori však kritizujú existujúce spôsoby a platné legislatívy, ktoré im zrýchliť prípravy neumožňujú.

Posledné miesta bez internetu na Slovensku sľúbili pokryť operátori

Štát mal na výstavbu sietí vyčlenených 80 miliónov eur. Podľa podpredsedu vlády sa táto suma môže teraz presunúť do ďalších oblastí moderných technológií, vrátane pokrývania neobývaných oblastí, ktorými prechádzajú diaľnice a železnice.

Únia zaostáva za Spojenými štátmi aj Áziou

Podľa eurokomisára Andrusa Ansipa už dnes v Spojených štátoch existuje splnená podmienka sprístupneného rádiového frekvenčného spektra, ktoré je pre spustenie 5G sietí potrebné. Licencie na rádiové frekvencie sú tam navyše neobmedzené.

Európske spoločnosti tvrdia, že ich táto skutočnosť znevýhodňuje, pretože sú nútené platiť za rovnaké frekvencie nielen vysoké poplatky, ale aj čakať, kým zdĺhavá aukcia určitej frekvencie v krajine prebehne. V Únii sa dnes spektrum draží v priemere na dĺžku platnosti do 15 až 20 rokov.

Podľa Ansipa je pre Úniu cieľom prerozdelenie potrebného spektra do roku 2020. Štáty však odmietajú jeho návrh udeľovať licencie v dĺžke platnosti na minimálne 25 rokov. Príklad neobmedzenej platnosti licencie zo Spojených štátov je v Európe úplne nereálnym.

„V Spojených štátoch prakticky vynechali 3G siete. Zo siete 2G skočili priamo na 4G. Kým my sme investovali do 3G, (Američania) začali premýšľať o 4G. V prípade 5G siete majú preto určité výhody,“ priznal Ansip v rozhovore pre EURACTIV.

Americký nápad na vybudovanie národnej 5G siete považujú v Európe za pomýlený

Európsky telekomunikačný regulátor varuje, že americký návrh pre 5G siete by mohol skončiť katastrofou.

V Európe sa doteraz uskutočnili pokusy o prevádzku 5G siete len vo Švédsku a Estónsku. Operátor Telia začal ešte na jeseň prevádzkovať svoju vlastnú službu v niektorých častiach Štokholmu aj estónskeho hlavého mesta Tallin.

Vysoké ciele do roku 2025

Európska komisia teraz operuje s tromi cieľmi, ktoré by do roku 2025 chcela v oblasti najrýchlejšej siete dosiahnuť.

Najdôležitejšia sociálno-ekonomická infraštruktúra v Európe, vrátane škôl, univerzít, výskumných centier, dopravných uzlov, nemocníc, či poskytovateľov verejných služieb by mala mať prístup k extrémne vysokej gigabitovej konektivite (sťahovanie či nahrávanie dát v objeme 1 gigabit za sekundu).

Do roku 2025 by mali mať všetky európske domácnosti, či už v mestách alebo na vidieku, prístup k internetu v rýchlosti sťahovania najmenej 100 Mbps. Navyše, všetky mestské oblasti, vrátane hlavných ciest a železničných spojení by mali byť pokryté už piatou generáciou bezdrôtových komunikačných systémov.

V tejto súvislosti by sa do roku 2020 malo v každom štáte Európskej únie zabezpečiť komerčne dostupnou 5G sieťou aspoň jedno mesto.

Sieť 5G: V každom členskom štáte pokrytie aspoň v jednom meste

Únia sa zaviazala vytvoriť do roku 2020 zo sietí piatej generácie ďalší úspešný európsky projekt.

Telekomunikačný sektor a ďalšie priemyselné odvetvia, vrátane výrobcov telefónov a zariadení chcú, aby Európa tempo ešte zrýchlila. Rýchlejšie pripojenie podľa nich vytvára príležitosť pre významnejšie a objemnejšie podnikateľské projekty.

Podľa odhadov Komisie by 5G sieť mohla do roku 2025 podporiť nárast v odvetviach automobilového priemyslu, zdravotníctva, dopravy a energetiky až o 113 miliárd eur.

„Od minulého roka sa Európa v oblasti 5G sietí významne posunula,“ uviedol Johannes Gungl, predseda skupiny BEREC, ktorá zastrešuje telekomunikačných regulátorov z krajín EÚ. Podľa neho už politici potenciál 5G sietí v ekonomikách krajín uznali a pochopili, a preto verí, že sa aj ich implementácia naozaj zrýchli.