Slovenská 5G sieť by mala byť dostupná najneskôr v roku 2025

Ilustračný obrázok. [EPA/Omer Messinger]

Aukcia frekvencií pre 5G siete bude najväčšou elektronickou súťažou operátorov za tejto vlády a pravdepodobne prebehne ešte koncom tohto roka. Operátori budú následne musieť 5G sieť sprevádzkovať do piatich rokov.

Kým mnohým európskym krajinám sa už podarilo prerozdeliť väčšinu frekvencií na vybudovanie sietí piatej generácie, Slovensko aukciu pre operátorov zatiaľ iba chystá. V súčasnosti prebiehajú konzultácie, ktoré majú nastaviť podmienky elektronickej súťaže. Tá by mala byť svojim rozsahom najväčšou aukciou za posledných šesť rokov.  

Podľa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý za prerozdeľovanie pásiem zodpovedá, Slovensko za inými krajinami EÚ nezaostáva. Výzvu na predkladanie ponúk do výberového konania plánuje zverejniť už v priebehu niekoľkých týždňov.

Členské krajiny musia prístup na budovanie 5G sietí vo frekvenčnom pásme 700 MHz zabezpečiť do júna 2020. 

V Únii finišujú aukcie frekvenčných pásiem pre 5G siete, Slovensko zatiaľ dátum nemá

Do júna 2020 musia krajiny EÚ zabezpečiť prístup na budovanie 5G sietí vo frekvenčnom pásme 700 MHz. U slovenských susedov finišujú prípravy, aukcia v Nemecku prebieha od marca a vydražená suma už prekročila päť miliárd eur.

Uvoľňovanie pásma pre 5G

Podľa hovorcu Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Romana Vavra má Slovensko pri uvoľňovaní frekvencii z frekvenčného pásma 700 MHz „už viac ako tretinu práce úspešne za sebou“. 

Frekvencie z pásma 700 MHz, ktoré sa budú pre 5G vyhradzovať, sa u nás používali a čiastočne stále používajú na digitálne pozemské televízne vysielanie DVB – T. Úrad preto v súčasnosti mení povolenia pre spoločnosť Towercom, ktorá doteraz v pásme vysielala a prideľuje tejto spoločnosti náhradné pásma. Zároveň prebieha v médiách, či na billboardoch po Slovensku kampaň, ktorá divákov o prelaďovaní informuje. 

Regulačný úrad tiež pripomína, že frekvencie v pásmach 3,5 GHz a 3,7 GHz, ktoré sú vhodné pre 5G a iné krajiny EÚ ich ešte len prideľujú, malo Slovensko pridelené už v lete 2017.

Ako zaručiť bezpečnosť 5G sietí v Únii? Eurokomisia ponúka plán

Eurokomisia odporúča spoločnú koncepciu pre EÚ v otázke bezpečnosti 5G sietí. Do polovice júna má každý členský štát Únie dokončiť posúdenie rizika takejto infraštruktúry.

Aukcia frekvencií podobného rozsahu prebiehala na Slovensku naposledy pred šiestimi rokmi. V roku 2013 operátori súťažili v anonymnej elektronickej aukcii o pásma 800 MHz, 1 800 MHz a 2 600 MHz, pričom dovtedy netušili, že sa k trojici etablovaných aktérov pridá aj štvrtý hráč, spoločnosť Swan Mobile. Štátny rozpočet si vtedy polepšil o takmer 164 miliónov eur. 

Otázne frekvencie pre policajtov

K príprave a realizácii výberových konaní na pridelenie frekvencií z pásiem 700 MHz, 900 MHz, 1 500 MHz a 1 800 MHz, ktoré sa v podobe aukcie uskutočnia naraz, už prebehla aj verejná diskusia. Pripomienky, ktoré k nej od rôznych subjektov regulátor dostal, teraz aj vyhodnocuje. 

Za problematické operátori považujú najmä vyhradenie 20 MHz pre slovenský policajný zbor na komunikáciu medzi bezpilotnými lietadlami (dronmi) a ich operačnými strediskami. Traja najväčší slovenskí operátori zhodne upozorňujú, že iné európske krajiny tieto hodnotné a finančne zaujímavé frekvencie využili len na účely širokopásmovej siete. 

Neštandardné má byť aj pridelenie spomínaného duplexu frekvencií konkrétnej službe či účastníkovi trhu vopred.

Operátori začnú zverejňovať dáta o svojom vplyve na klímu

Telekomunikační operátori, ktorí pokrývajú dve tretiny svetového trhu, sa zaviazali zverejniť informácie o tom, ako pôsobia na životné prostredie. Mobilný priemysel sa tak po prvýkrát aktivizuje pri tvorbe plánu znižovania spotreby energie a emisií skleníkových plynov.

Úrad monentálne zvažuje až štyri rôzne varianty podmienok výberového konania pre frekvenčné pásmo 700 MHz. Rozdiely sú vo frekvenčnom, respektíve aukčnom limite, či vo vyhradení aukčného bloku pre účastníka výberového konania, ktorý nie je držiteľom frekvencií v pásmach pod 1 GHz, teda spoločnosť SWAN Mobile. 

Otázna je stále aj cena za frekvencie. Minialna hodnota by sa podľa úradu mala stanoviť  porovnaním vyvolávacích cien v iných členských štátoch EÚ. 

Po tom, ako prebehnú konzultácie, by sa mala v poslednom štvrťroku tohto roka uskutočniť aj samotná aukcia. Záujemcovia, ktorí splnia formálne náležitosti a prihlásia sa do súťaže, najprv dostanú príležitosť otestovať systém v skúšobnej prevádzke. Ako dlho bude ostrá aukcia prebiehať – či pôjde o rozsah hodín alebo dní – zatiaľ vzhľadom na prebiehajúce konzultácie Regulačný úrad nevie s istotou povedať.

Regulačný úrad: Sme pripravení

Operátor, ktorý sa po aukcii dostane k frekvenciám na pásme 700 MHz, na nich bude musieť podľa predbežných dokumentov začať poskytovať služby používateľom do dvoch rokov od vydania povolenia. 

Pokrytie 5G sieťou na 97 percentách územia krajiny, ako aj na väčšine úsekov ciest, diaľníc, železničných koridorov prostredníctvom frekvencií 700 MHz musia operátori následne zabezpečiť najneskôr do roku 2025. Podľa predbežných požiadaviek by minimálna rýchlosť prístupu k internetu pri sťahovaní dát mala byť 30 Mbit/s na užívateľa.

Platnosť povolení na pridelených frekvenciách by mala byť stanovená na koniec roka 2025 (pre pásma 900 MHz a 1 800 MHz), respektíve 2035 (pre pásma 700 MHz a 1 500 MHz). 

Podľa Romana Vavra je Regulačný úrad na celý nastávajúci proces pripravený.

Operátori musia zadarmo poskytnúť údaje o polohe človeka, ktorý volá na núdzovú linku

Súdny dvor EÚ rozhodol o podaní rodiny 17 ročného dievčaťa, ktoré v roku 2013 brutálne zavraždili. Hoci volalo na linku 112, záchranné zložky nevedeli, kde sa nachádza.   

5G na trh prichádza rýchlejšie ako 4G

Trh s 5G sa vo svete vyvíja oveľa rýchlejšie, ako to bolo pri predchádzajúcej generácii štandardu 4G LTE. Ešte v auguste fungovalo po celom svete vyše 30 komerčných služieb na 5G sieťach, uvádza nedávna analýza IHS Markit. Hlavným faktorom zrýchlenia tempa spúšťania je vyspelosť a skúsenosti bezdrôtových operátorov, tvrdia analytici. 

Aj keď boli štandardy 4G/LTE nastavené ešte v roku 2009, so spúšťaním ostrých prevádzok sa pomaly začalo rozbiehať až v roku 2012. Spustenie 5G je už teraz omnoho svižnejšie. 

Jedinými faktormi, ktoré v súčasnosti bránia operátorom v spustení ďalších 5G prístupov, sú „peniaze a možnosti telefónov a routerov“, hovorí Elias Aravantinos z IHS Markit.

Vplyv by mohli mať aj také elementy, ako zákaz nákupu technologických riešení a súčiastok spoločnosti Huawei pre amerických operátorov a neistota v tomto smere aj pre európskych zákazníkov čínskej spoločnosti.