Slovensko vybuduje Centrum boja proti hybridným hrozbám. Zafinancuje ho Plán obnovy

Kongresu ITAPA 2021 a panel ministrov na tému " Slovensko zmietané dezinformáciami". [TASR/Martin Baumann]

K boju s dezinformáciami začína štát pristupovať aktívne. Okrem bezpečnostnej rady a rezortu obrany plánuje ministerstvo vnútra zapojiť do úsilia čeliť nenávistnému a škodlivému obsahu ďalších 50 expertov. Na medzinárodnom kongrese ITAPA 2021 to potvrdil šéf rezortu Roman Mikulec (OĽaNO).

Slovensko má s dezinformáciami zásadnejší problém ako iné európske krajiny. Vyše 60 percent obyvateľov neverí tradičným médiám a zdrojom ich informácií sú buď známi a rodina, alebo alternatívne, neseriózne média.

Slovenská vláda preto rozširuje kapacity na boj proti dezinfoscéne na viacerých frontoch. Najzásadnejšia môže byť nová, inštitucionálna báza na rezorte vnútra. Na diskusii ITAPA OPEN TALKS to potvrdili príslušní ministri, pod ktorých rezorty oblasť spadá najviac.

Analytické, metodické a koordinačné pracovisko rezortu vnútra má podľa tlačového odboru začať fungovať od budúceho roka. Centrum boja proti hybridným hrozbám (CBHH) sa stane súčasťou Inštitútu správnych a bezpečnostných analýz ministerstva.

„Absencia takéhoto centrálneho pracoviska na úrovni MV SR vzhľadom na šírku kompetencií, ktoré pod nás spadajú, značne limitovala vnútornú koordináciu a prepojenosť aktivít v danej oblasti,“ priznáva rezort.

Technické riešenie na odhaľovanie a posudzovanie hoaxov pomocou umelej inteligencie, ktorým by CBHH malo disponovať, zabezpečí rezort digitalizácie. Jeho šéfka, podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) na diskusii ITAPA potvrdila, že obstaranie pobeží prostredníctvom výzvy a finančne ho pokryjú vyčlenené peniaze z Plánu obnovy.

Slovensko sa zapája do spoločného centra Únie a NATO pre boj proti hybridným hrozbám

Slovensko sa stane 26. členom spoločného projektu EÚ a NATO, ktoré už dva roky pôsobí v Helsinkách. Do centra výnimočnosti ale Bratislava nevyšle stáleho zástupcu.

Centrum sa pravdepodobne stane aj vlajkovou loďou národného projektu Zvýšenie odolnosti Slovenska voči hybridným hrozbám. „Vďaka nemu príde do štátnych inštitúcií 50 expertov, ktorí budú zapojení do úsilia čeliť nenávistnému a škodlivému obsahu,“ vysvetlil minister.

Podľa neho je rezort vnútra „najaktívnejší z rezortov” v oblasti boja s dezinformáciami. Na konferencii hovoril najmä o aktivitách ministerstva a polície na sociálnych sieťach, ale aj o „návštevách ľudí, ktorí šírili dezinformácie (políciou, pozn. red.)”.

Ministerstvo vnútra tiež pripomína medzinárodnú spoluprácu, ktorá bude základom aj pre nové Centrum. Aktívnejšie už komunikuje s Európskym centrom excelentnosti pre boj proti hybridným hrozbám v Helsinkách, ale aj predstaviteľmi Veľkej Británie a Spojených štátov.

Tri paralelné iniciatívy

Okrem projektu na zvyšovanie odolnosti v súčasnosti štát pripravuje ďalšie dve iniciatívy, ktoré sa v oblasti boja proti hybridným hrozbám budú realizovať.

Kancelária Bezpečnostnej rady je gestorom pri príprave dokumentu, ktorý by mal zlepšiť rezistenciu krajiny voči dezinformáciám. Ide o tzv. Koordinovaný mechanizmus odolnosti Slovenska voči informačným operáciám. Ako na ITAPA OPEN TALK potvrdili ministri, jeho tvorba je „na dobrej ceste“.

Únia dá milióny na podporu slobody médií. V hybridnej vojne ale peniaze k víťazstvu nestačia

Komisia chce za 5,1 milióna eur poskytnúť ochranu reportérom, pokryť oblasti spojené s overovaním faktov, vyvracaním dezinformácií, či posilňovaním mediálnej gramotnosti. Rovnako plánuje podporiť cezhraničnú investigatívnu žurnalistiku v Únii.

Druhú iniciatívu má na stole rezort obrany. Minister Jaroslav Naď (OĽaNO) potvrdil, že ministerstvo „finalizuje akčný plán koordinácie boja proti hybridným hrozbám, ktorého súčasťou sú aj opatrenia namierené na posilnenie spoločenskej odolnosti a boj proti dezinformáciám“.

Naď potvrdil, že aktívne sú v tejto oblasti aj ďalšie rezorty. „Samozrejme, prijímame aj ďalšie opatrenia, ktoré sa týkajú napríklad vzdelávania a výučby princípov mediálnej gramotnosti či kritického myslenia,“ uviedol.