V prípade internetového pirátstva vydal súd v Luxemburgu rozhodnutie, ktoré sa v digitálnej politike Únie môže stať precedensom. Platforma s nahratým obsahom, ktorý patrí niekomu inému, nemusí vydať email a IP adresu pirátov.
Platforma YouTube nemusí vydať IP adresy a e-mailové adresy používateľov, ktorí na YouTube v období rokov 2013 až 2014 nezákonne nahrali dva filmy. Vyplýva to zo štvrtkového (9. júna) rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie (CJEU) v Luxemburgu, o ktorom informovala agentúra Reuters.
Nemecký súd sa na CJEU obrátil v súvislosti s prípadom internetového pirátstva.
Nemecká produkčná spoločnosť Constantin Film žiadala aby YouTube a Google vydali údaje používateľov, ktorí na tieto platformy nahrali dva filmy, na ktoré mala táto spoločnosť na území Nemecka výhradné práva.
Spoločnosť Constantin Film sa na nemecký súd obrátila po tom, ako jej Google a YouTube odmietli tieto údaje vydať.
Súdny dvor EÚ vo štvrtok rozhodol, že na základe európskeho práva sú prevádzkovatelia služieb povinní poskytnúť len poštové adresy používateľov. Na e-mailové a IP adresy, či telefónne čísla sa tento zákon podľa európskeho súdu nevzťahuje.
Členské krajiny EÚ však môžu držiteľom duševného vlastníctva udeliť právo žiadať viac informácii v prípade, že sa zachová rovnováha medzi základnými právami a ďalšími všeobecnými princípmi práva EÚ, uviedol vo štvrtok európsky súd.
Spoločnosť Google je vlastníkom platformy YouTube, ktorú kúpila ešte v roku 2006.
Na zjednocovaní európskej politiky v súvislosti s online obsahom v súčasnosti pracuje aj Európska komisia a členské štáty. Koncom roka by mali verejnosti predstaviť tzv. Digital Services Act.
Rozhodnutie súdu však úzko súvisí aj s minulý rok schválenou legislatívou o autorských právach. Tá sa postupne implementuje v jednotlivých členských krajinách EÚ.