Súdny dvor EÚ: Platforma nemusí vydať údaje používateľov, ktorí nahrali nelegálny obsah

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

V prípade internetového pirátstva vydal súd v Luxemburgu rozhodnutie, ktoré sa v digitálnej politike Únie môže stať precedensom. Platforma s nahratým obsahom, ktorý patrí niekomu inému, nemusí vydať email a IP adresu pirátov.

Platforma YouTube nemusí vydať IP adresy a e-mailové adresy používateľov, ktorí na YouTube v období rokov 2013 až 2014 nezákonne nahrali dva filmy. Vyplýva to zo štvrtkového (9. júna) rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie (CJEU) v Luxemburgu, o ktorom informovala agentúra Reuters.

Nemecký súd sa na CJEU obrátil v súvislosti s prípadom internetového pirátstva.

Prípravy na najväčšiu európsku legislatívu o digitálnom obsahu a službách sú v plnom prúde

Eurokomisia spustila konzultácie o budúcej regulácii digitálnych platforiem. Ide pri tom o jedny z najdôležitejších pravidiel o online obsahu a zodpovednosti digitálnych služieb. Načasovanie kvôli nepokojom v Spojených štátoch a virtuálnej vojne medzi platformami a politikmi nemôže byť aktuálnejšie.

Nemecká produkčná spoločnosť Constantin Film žiadala aby YouTube a Google vydali údaje používateľov, ktorí na tieto platformy nahrali dva filmy, na ktoré mala táto spoločnosť na území Nemecka výhradné práva.

Spoločnosť Constantin Film sa na nemecký súd obrátila po tom, ako jej Google a YouTube odmietli tieto údaje vydať.

Európska legislatíva o digitálnych službách: Komisia medzi platformami nechce monopoly

EÚ chce ešte tento rok predstaviť nariadenie, ktoré by regulovalo online platformy a vyriešilo by množstvo problémov, týkajúcich sa hospodárskej súťaže na digitálnom trhu. Malo by ísť o najambicióznejší projekt Jednotného digitálneho trhu tohto legislatívneho obdobia.

Súdny dvor EÚ vo štvrtok rozhodol, že na základe európskeho práva sú prevádzkovatelia služieb povinní poskytnúť len poštové adresy používateľov. Na e-mailové a IP adresy, či telefónne čísla sa tento zákon podľa európskeho súdu nevzťahuje.

Členské krajiny EÚ však môžu držiteľom duševného vlastníctva udeliť právo žiadať viac informácii v prípade, že sa zachová rovnováha medzi základnými právami a ďalšími všeobecnými princípmi práva EÚ, uviedol vo štvrtok európsky súd.

Spoločnosť Google je vlastníkom platformy YouTube, ktorú kúpila ešte v roku 2006.

Copyrightovú smernicu definitívne odobrili už aj členské štáty

Je dobojované: kontroverznú legislatívu o autorských právach nakoniec v Bruseli odklepli ministri poľnohospodárstva. Posledné slovo mali členské štáty, ktoré však už text raz prijali, a preto bolo dnešné hlasovanie len formalitou. Za bolo aj Slovensko.

Na zjednocovaní európskej politiky v súvislosti s online obsahom v súčasnosti pracuje aj Európska komisia a členské štáty. Koncom roka by mali verejnosti predstaviť tzv. Digital Services Act.

Rozhodnutie súdu však úzko súvisí aj s minulý rok schválenou legislatívou o autorských právach. Tá sa postupne implementuje v jednotlivých členských krajinách EÚ.