Summit Únie a Spojených štátov: Nad sporom o prenose dát cez Atlantik stále neveje biela zástava

Ursula von der Leyen, Joe Biden a Charles Michel pred začiatkom summitu. [EPA-EFE/Oliver Hoslet]

Viac spolupráce v oblasti klímy aj postpandemickej obnove, no len všeobecné závery pri pálčivých témach. Aj tak sa dá hodnotiť summit v Bruseli. Na popud partnerov vznikne nová Rada pre obchod a technológie. No tá bude mať čo robiť, aby v komplikovanom spore o transfere dát naprieč Atlantikom našla kompromis medzi zápalom pre inovácie, európskymi pravidlami GDPR a americkou bezpečnostnou agendou.

Zástupcovia Európskej únie Ursula von der Leyen a Charles Michel sa s americkým prezidentom Joeom Bidenom stretli, aby „obnovili transatlantické partnerstvo“, píše sa v záveroch zo včerajšieho (15. júna) stretnutia v Bruseli. Už summit NATO, ktorý sa počas Bidenovej návštevy v Európe konal deň predtým (14. júna) potvrdil, že sa na obnove pracuje na plné obrátky.

Na dobrých vzťahoch medzi Washingtonom a EÚ totiž priamo závisí hospodárstvo vo výške siedmich biliónov dolárov a až 16 miliónov pracovných miest. Trh tvorí až 42 percent globálneho HDP a globálneho obchodu s tovarom a službami.

Od rokovacieho stola medzi Bruselom a Washingtonom: Základné princípy pri prenose dát máme rovnaké

Európska komisia, ktorá v súčasnosti zastupuje členské štáty EÚ na vyjednávaniach s Washingtonom, vníma, že americký prístup k ochrane osobných údajov sa zásadne zmenil. Únia verí, že sa jej podarí dohodnúť s Američanmi obdobné pravidlá, aké už má s Japonskom.

Náčrt budúcej spolupráce Únie a Washingtonu, ktorá – ako píšu komentátori – len vďaka sile inštitúcii prežila vládu Donalda Trumpa, zarámcovali jej tvorcovia tromi oblasťami. Konkrétne udržateľnou obnovou po pandémii, ochranou planéty a podporou zeleného rastu, a posilnením obchodu, investícii a technologickej spolupráce.

Kým v prvých dvoch témach bol prístup transatlantických partnerov pomerne jasný a kompromis v záverečnom komuniké preto nebolo nutné hľadať, oblasť obchodu a hospodárstva – najmä toho inovatívneho – bude súčasťou ďalších náročných diskusií. Medzi nimi najmä riešenia sporov o dovoze ocele a hliníka, spolupráci na reforme Svetovej obchodnej organizácie, ale aj kontroverznom prenose osobných dát cez Atlantik.

Aj preto sa obe strany dohodli na vzniku fóra na koordináciu prístupov ku kľúčovým obchodným, hospodárskym a technologickým otázkam, takzvanej Rady pre obchod a technológie (TTC).

Postpandemické riešenia budú hlavne digitálne

„Startupy a podnikatelia budú 15. júna summit EÚ – Spojené štáty dychtivo sledovať,“ napísali v liste Ursule von der Leyen a Joeovi Bidenovi aj zástupcovia 14 asociácií z krajín EÚ a zo Spojených štátov, medzi nimi aj Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE).

Práve pandémia totiž zdôraznila nutnosť inovatívnych riešení, na ktorých stojí ekonomika transatlantického priestoru. A ako jej chrbtová kosť, najmä malé a stredné podniky nateraz najviac pociťujú komplikácie, ktoré vznikajú kvôli nepredvídateľnosti pravidiel digitálneho sveta.

Jeden z najväčších sporov medzi Úniou a Spojenými štátmi sa odohráva práve v tejto oblasti. Súdny dvor EÚ totiž pred rokom obmedzil presun európskych dát do Spojených štátov. Dôvodom boli americké zákony o ich možnom monitorovaní, ktoré sú podľa súdu v rozpore s nariadením Únie o ochrane osobných údajov (GDPR). Tisíce spoločností, ktoré mali na prenose dát z Únie postavený svoj model podnikania riešia, ako znefunkčnený európsko-americký Štít na ochranu súkromia nahradiť. Nateraz využívajú len zmluvné doložky, no problém rastie a okrem malých a stredných podnikov sa ozývajú aj techgiganti.

V otázke ochrany súkromia majú Brusel a Washington stále nezhody

Spojené štáty a Európa sa v oblasti ochrany osobných údajov uberajú iným smerom už sedemdesiat rokov. Je preto veľmi pravdepodobné, že k stretu dôjde už čoskoro, píše bývalý írsky minister DICK ROCHE.

Prenos dát naprieč krajinami je podľa Michala Kardoša, výkonného riaditeľa SAPIE „nevyhnutným predpokladom“ pre rozvoj ekonomiky, kultúry aj vzdelávania. Pripomína tiež, že práve bezproblémový tok dát „posunutie partnerstvo medzi Úniou a Spojenými štátmi na novú úroveň, keďže môže podporiť rozvoj spolupráce v oblastiach umelej inteligencie a finančných služieb, cez rozvoj dátových analýz“.

Záver: Pokračujeme v spolupráci

Komentátori očakávali, že medzi Bruselom a Washingtonom dôjde k prelomovej dohode. Aj preto si so sebou na európske turné prizval Biden ministerku obchodu Ginu Raimondo a obchodnú zástupkyňu Spojených štátov, Katherine Tai. Cieľom bolo dohodnúť s Úniou sa na politickom jazyku pre ďalšie kroky a nechať technické detaily na pracovné skupiny a vyjednávačov. No práve technikality trápia Brusel najviac.

Ako píše portál POLITICO, „Washington sa pokúšal dosiahnuť politické riešenie, zatiaľ čo mnoho z jeho technických návrhov na zaistenie bezpečnosti údajov EÚ bolo pri presviedčaní Európanov – mierne povedané – menej ako úspešné“. V kontexte nových obvinení z toho, že americká Národná bezpečnostná agentúra odpočúvala lídrov prostredníctvom dánskych spravodajských služieb, sa zhoda hľadá o to ťažšie.

V Bruseli hovoria, že bez výrazného zásahu do existujúcich amerických pravidiel, ktoré by obmedzili praktiky zberu dát bezpečnostnými agentúrami, sa veľa urobiť nedá. „Naozaj by sme chceli vidieť (americký) federálny zákon o ochrane údajov,“ uviedla prednedávnom podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. Washington však o takýto zásadných zmenách zatiaľ neuvažuje.

V záveroch zo včerajšieho summitu sa napokon prenos údajov objavil spomenutý skôr vo všeobecnosti. Partneri sa „zaviazali spolupracovať na zaistení bezpečných a spoľahlivých cezhraničných tokov dát, ktoré chránia spotrebiteľov a zvyšujú ochranu súkromia, a zároveň umožňujú transatlantický obchod“. Aj preto chcú „pokračovať v spolupráci na posilňovaní právnej istoty (…), v oblasti ochrany spotrebiteľa a prístupu k elektronickým dôkazom v trestných veciach“.

„Je našim spoločným záväzkom nájsť komplexnú náhradu za Štít na ochranu osobných údajov, ktorý bude plne v súlade s požiadavkami Schrems II (rozhodnutia Súdneho dvora EÚ v kauze aktivistu Maximiliana Schremsa, pozn. red.) a zákonmi Spojených štátov,“ napísala po stretnutí s európskym komisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom Gina Raimondo. Podľa ministerky je prenos údajov zo Štátov do EÚ „príliš dôležitý pre občanov aj podniky všetkých veľkostí“.

Milióny pracovných miest a veľká časť transatlantického obchodu závisia od silných digitálnych väzieb, píšu v otvorenom liste zástupcovia asociácii malých a stredných inovatívnych podnikov. Stále väčšie rozdiely v regulačných režimoch totiž podľa nich neúmerne ovplyvňuje začínajúce a malé podniky. Aj preto problémom čelí mnoho slovenských firiem.

„Ak by došlo k prerušeniu alebo komplikovaniu doterajších vzťahov, veľká väčšina malých a stredných podnikov by bola v existenčných problémoch,“ upozorňuje Michal Kardoš, výkonný riaditeľ Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku.