Technológia na rozpoznávanie tváre môže byť v Únii obmedzená, firmy chcú regulácii menej

Výstava „Tvár" v Dražďanoch. [EPA/Filip Singer]

Sundar Pichai, riaditeľ spoločnosti Google vyzval na „medzinárodné zosúladenie“ budúcich pravidiel o umelej inteligencii. Pozície EÚ a Spojených štátov sa však v tejto otázke značne líšia, Eurokomisia má údajne zvažovať dočasný zákaz technológii na rozpoznávanie tváre na verejných priestranstvách.

„EÚ a Spojené štáty americké už začínajú pripravovať regulačné návrhy. Medzinárodné zosúladenie bude kľúčové,“ uviedol Sundar Pichai v pondelok (20. januára) na podujatí v Bruseli. Podľa neho technologická komunita, spoločnosti, politici a úradníci potrebujú v prvom rade „dohodu o základných hodnotách“.

Minulý týždeň sa bruselskej redakcii portálu EURACTIV podarilo získať dokument Európskej komisie o budúcich plánoch v oblasti umelej inteligencie (AI). Jedným z návrhov mal byť aj zákaz technológii na rozpoznávanie tváre (tzv. facial recognition technologies) na verejných priestranstvách na obdobie od troch do piatich rokov.

Americká administratíva medzitým vyzvala európskych zákonodarcov, aby sa v budúcich plánoch vyhýbali náročným regulačným rámcom. Blok by sa podľa Washingtonu „mal vyhýbať ťažkopádnym modelom, ktoré likvidujú inovácie“ a v konečnom dôsledku prijať podobný prístup ako USA.

Etika a umelá inteligencia: Experti formulovali „kritické výzvy“ novej technológie

Expertná skupina na vysokej úrovni pre umeleckú inteligenciu, ktorú zriadila Európska komisia, uverejnila dlho očakávanú správu o umelej inteligencii. Upozorňuje na otázky identifikácie, bodovacích systémov pre občanov, či robotov zabijakov.

AI „od prípadu k prípadu“

Hoci Pichai uznáva, že regulácia v oblasti AI je „dôležitá“, jeho postoj bol miernejší ako prístup, ktorý Únia pravdepodobne v budúcnosti zaujme.

„Je dôležité stavať na existujúcich predpisoch,“ uviedol šéf Google-u. EÚ by ale podľa neho mala najprv začať so zvažovaním opatrení v oblasti vysokorizikových aplikácií v určitých odvetviach, vrátane zdravotnej starostlivosti.

Pichai tiež povedal, že namiesto vytvárania akýchkoľvek paušálnych právnych predpisov by Únia mala zvážiť, či by niektoré obmedzenia v technológiách v rámci verejno-súkromných partnerstiev nemala riešiť „od prípadu k prípadu“.

Na európskej strane má Komisia oznámiť konkrétnejšie plány v súvislosti so stratégiou v oblasti AI už 19. februára.

Vonkajšie hranice Únie by mohla chrániť umelá inteligencia

Projekt financovaný Európskou úniou vyvíja „inteligentný kontrolný systém“, zameraný na kontrolu osôb z tretích krajín, ktoré chcú prekročiť vonkajšie hranice Únie. Jedným z nástrojov systému je aj sofistikovaná analýza mimiky tváre.

Pokiaľ ide o rozpoznávanie tváre, Pichai plány Komisie nepodporuje úplne. Zdôrazňuje ale skutočnosť, že cloudová služba Google neponúka univerzálne rozhrania na programovanie aplikácií na rozpoznávanie tváre (API). Ešte predtým sa spoločnosť chce zamerať na vyriešenie „dôležitých technologických a politických otázok“.

Spoločnosť v súčasnosti aktívne vyvíja softvér na rozpoznávanie tváre na súkromné použitie, vrátane programov Face ID a Fotky Google.

Okrem toho v októbri 2019 oznámila vytvorenie vlastného softvéru „Celebrity Recognition“ (Rozpoznávanie celebrít, pozn. red.), nástroja, ktorý využíva knižnice obrázkov a videa od spoločnosti Google na ukladanie údajov na „medzinárodný zoznam známych hercov a športovcov“.

Google podporuje Bretonove plány s priemyselnými dátami

Šéf Googlu podporil myšlienku, podľa ktorej by EÚ by mala byť schopná urobiť viac s obrovským množstvom priemyselných dát, ktorými disponuje. S touto ideou nastupoval do eurokomisie francúzsky eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

V nedávnom rozhovore pre The Financial Times Breton uviedol, že sa chce zásadne pričiniť o to, aby EÚ „neušla nová vlna (spracovania) priemyselných dát“.

„Najdôležitejšie bude správne vyhodnotiť to, ako a kto vytvára more dát – niektorí dokonca hovoria o vlne tsunami – a kde ich budeme schopní použiť,“ uviedol francúzsky komisár.

Únia pripravuje usmernenia o etike pri využívaní umelej inteligencie

Európska komisia oznámila, že zriaďuje skupinu pre umelú inteligenciu a za pomoci expertov začína pracovať na návrhu usmernení o etike pri jej využívaní. Informovala o tom Európska skupina pre etiku vo vede a nových technológiách (EGE).

Prístup, ktorý by sa potenciálne mohol odraziť na priemyselnom sektore v súvislosti s ochranou osobných údajov, považuje Pichai za schodný a podporiť by ho mohol aj Google.

„Keď chce Európa rozvíjať svoju politiku v oblasti priemyselných dát, myslím si, že má zmysel ju podporovať presne tak, ako sme to urobili pri spotrebiteľoch,“ uviedol Pichai.