Technologické giganty: Európska legislatíva o digislužbách by sa mala vyhnúť pravidlám o „škodlivom” obsahu

Ilustračný obrázok. [EURACTIV.com/Shutterstock]

Nové európske opatrenia, ktoré majú regulovať web, by sa mali v prvom rade vyhnúť takým pravidlám, ktoré by online obsah označovali za „škodlivý“ a namiesto toho hovoriť o „nelegálnom“ obsahu, tvrdí združenie, zastupujúce najväčšie online platformy.

V dokumente, v ktorom dnes (12. októbra) združenie EDiMA predstavilo svoju pozíciu k legislatíve o digitálnych službách, vyzvala priemyselná loby k tomu, aby Únia predstavila „právny základ pre konanie“, ktoré by bolo zahájené v prípade, že bude platforma hosťovať nelegálny online obsah. Združenie navrhuje vyhnúť sa nateraz „náročnej“ úlohe regulácie škodlivého obsahu.

„Pokiaľ ide o obsah alebo činnosť, ktorá je„ škodlivá“, ale nie nezákonná, poskytovateľ služieb sa bude musieť často rozhodnúť, kde nakreslí čiaru medzi slobodou prejavu a právom na informácie na jednej strane, a možnej škode, ktorá bude používateľom spôsobená na strane druhej,“ uvádza sa v stanovisku, podporovanom združením EDiMA, ktorého členmi sú aj spoločnosti Google, Amazon, Facebook či Apple.

„Právny základ pre konanie je zvyčajne na strane poskytovateľa služieb jasnejšie, ak je obsah nezákonný, takže zároveň existuje základ pre konkrétne kroky a mechanizmy nápravy voči používateľom, u ktorých je odstránenie obsahu povinné,“ vysvetľuje dokument a dodáva, že vo výsledku by sa legislatíva o digitálnych službách mala „zamerať na obsah alebo činnosť, ktorá je už v celej EÚ definovaná ako nezákonná“.

Európska legislatíva o digitálnych službách (Digital Services Act, DSA) predstavuje ambiciózny plán EÚ na reguláciu online služieb. Bude sa týkať obchodných a ekonomických oblastí, ktoré súvisia s oblasťami ako zodpovednosť platforiem za obsah, dominancia na trhu s reklamou, bezpečnosť, inteligentných zmlúv, online samostatná zárobková činnosť, či budúcnosť rámcov riadenia. Balík opatrení by mala Európska komisia predstaviť 2. decembra.

Prípravy na najväčšiu európsku legislatívu o digitálnom obsahu a službách sú v plnom prúde

Eurokomisia spustila konzultácie o budúcej regulácii digitálnych platforiem. Ide pri tom o jedny z najdôležitejších pravidiel o online obsahu a zodpovednosti digitálnych služieb. Načasovanie kvôli nepokojom v Spojených štátoch a virtuálnej vojne medzi platformami a politikmi nemôže byť aktuálnejšie.

Siada El Ramly, generálna riaditeľka EDiMA, varovala pred „kultúrnymi“ nuansami legislatívy v rámci EÚ, ktoré by mohli viesť k ďalším komplikáciám v súvislosti s tým, či je určitý online obsah považovaný za škodlivý alebo nezákonný.

„Definovanie právneho kontextu pre každý členský štát EÚ by nemalo byť ponechané na náš priemysel, pretože každý kontext je veľmi odlišný,“ uviedla El Ramly pre EURACTIV.com a poukázala na prieskum, podľa ktorého sa naprieč EÚ objavujú napríklad rozdiely v charakterizovaní trestného činu urážky náboženského presvedčenia v online priestore.

Napríklad v Taliansku, Poľsku a Španielsku je za určitých okolností urážka náboženského presvedčenia na internete klasifikovaná ako trestný čin, zatiaľ čo vo Francúzsku či Dánsku platia podstatne miernejšie pravidlá.

V takomto prostredí by zavedenie celoeurópskej regulácie, ktorej výsledkom môže byť odstránenie nezákonného, ale škodlivého obsahu, mohlo mať negatívny vplyv na slobodu prejavu v niektorých európskych krajinách, dodala El Ramly.

Francúzsky zákon o nenávistných prejavoch je protiústavný

Príkladom je aj nedávny prípad z Francúzska, kde ústavná rada v júni vyhlásila, že pravidlá načrtnuté v zákone o nenávistných prejavoch, prijatom v máji 2020, sú v rozpore s ústavou krajiny a slobodou prejavu.

Francúzsky zákon o nenávistných prejavoch zaviedol okrem iných pravidiel aj povinnosti online platforiem odstrániť „nenávistný“ materiál do 24 hodín. Neodstránenie takéhoto obsahu mohlo viesť k pokutám až do výšky 250 tisíc eur.

Digitálna koalícia zo strednej Európy: Legislatíva o digislužbách musí myslieť na malé podniky

V rámci verejnej konzultácie k pripravovanej celoeurópskej legislatíve o digitálnych službách varujú regionálne asociácie pred nadmerným zaťažovaním menších firiem. O tom, čo je na internete prípustné, musí podľa nich rozhodnúť štát, nie firma.

Pondelková reakcia združenia EDiMA prichádza niekoľko týždňov po tom, čo z eurokomisie unikla podrobná „čierna“ listina opatrení, s ktorými by mohli mať platformy po zavedení DSA značné problémy.

Tvrdá regulácia obsahu sa medzi nimi neobjavila a podľa ďalších hlasov z Bruselu ani nie je pravdepodobné, že sa Komisia vydá cestou zavádzania príliš tvrdých pravidiel, týkajúcich sa odstraňovania obsahu.

Združenie ešte v januári reagovalo na prvé informácie o novej legislatíve v dokumente „Online rámec zodpovednosti“. Nasledovať by mali ešte ďalšie dva podrobné dokumenty.

„Naše hlavné posolstvo je jasné,” uviedla El Ramly. „Chceme začať hľadaním právnych riešení pri spôsoboch narábania s nelegálnym online obsahom, a až potom navrhujeme vytvárať záruky, ktoré sa zamerajú na riešenie škodlivého obsahu tak, aby sme nezasahovali do slobody prejavu.“