Tretina európskych digitálnych firiem očakáva, že bude musieť prepúšťať

Ilustračný obrázok. [EFE-EPA/Felipe Trueba]

Hoci až 82 percent zamestnancov sektora môže pracovať z domu, až tri zo štyroch digitálnych spoločností očakávajú negatívny finančný dopad krízy.

Tretina oslovených európskych digitálnych firiem očakáva, že bude musieť prepúšťať zamestnancov. Vyplýva to z európskeho prieskumu o dosahoch pandémie ochorenia Covid-19 na digitálny sektor.

Prieskum uskutočnila organizácia Digital Europe v spolupráci so 14 národnými obchodnými asociáciami a asociáciami informačno-komunikačných technológií od 17. marca do 16. apríla a zapojilo sa doň 634 európskych subjektov pôsobiacich v sektore digitálnych technológií. Slovensko v prieskume zastupovala IT Asociácia Slovenska.

Podľa prieskumu 77 percent respondentov pre koronakrízu očakáva negatívny finančný dosah a 36 percent tvrdí, že bude musieť prepúšťať. Preto hrozí, že kvalitné a dobre platené pracovné miesto v digitálnom priemysle stratia tisíce Európanov.

Každá druhá digitálna firma v Únii si navyše myslí, že štáty im nepomáhajú dostatočne.

https://twitter.com/DIGITALEUROPE/status/1255839024662577154

Odolné odvetvie

„Ako odvetvie je digitálny priemysel odolný. Veľká väčšina zamestnancov (82 percent) sa podľa respondentov pomerne ľahko prispôsobila práci z domu,“ uviedla organizácia.

Takmer pätina (19 percent) respondentov – firiem uviedla, že ako opatrenie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu zaviedla zredukovaný pracovný čas, ďalších 23 percent opýtaných digitálnych firiem tak plánuje urobiť.

Takmer tretina (27 percent) zatvorila prevádzky a výroby, deväť percent firiem nad týmto opatrením uvažuje. Zhruba 18 percent opýtaných technologických firiem vyzvalo svojich zamestnancov, aby si brali pravidelnú dovolenku, v pláne to má ešte 21 percent firiem. Veľká väčšina respondentov (92 percent) nahradila fyzické stretnutia videokonferenciami a 89 percent prijalo hygienické usmernenia.

Digitálna politika po koronakríze: Dôraz na eZdravie, online vzdelávanie aj elektronickú verejnú správu

Podľa dokumentu, ktorý sa podarilo získať redakcii EURACTIV, by nastavovanie ambicióznych pravidiel v digitálnom sektore Únie mohlo kvôli pandémii meškať. Posúva sa dátum na dokončenie aukcií o frekvencie na 5G siete a pravdepodobne aj plán na reguláciu online platforiem.

Prerušené dodávky

Prieskum odhalil aj narušenie globálnych dodávateľských reťazcov. „Hoci najviac narušené boli dodávky z Číny, je prekvapujúce, že takmer rovnako ako v prípade externých obchodných partnerov sú prerušené aj dodávky z Európy. Až 74 percent firiem, ktoré dodávajú služby mimo Európy, sa v nejakej forme stretlo s prerušením dodávok,“ tvrdí v správe Digital Europe.

Zhruba 93 percent opýtaných digitálnych firiem je presvedčených, že pandémia povedie ku globálnej recesii. Približne 65 percent respondentov uviedlo, že ich zákazníci odkladajú svoje objednávky. Viac ako polovica opýtaných spoločností odkladá svoje investičné rozhodnutia.

„Najčastejšie požadovanými opatreniami na národnej úrovni sú vládna pomoc s čiastočným znášaním nákladov na mzdy či daňové úľavy,“ dodala spoločnosť. Až 90 percent respondentov zároveň považuje opatrenia zo strany EÚ za užitočné.