Únia odmieta, že by na ňu pri správe o dezinformáciách o koronavíruse tlačil Peking

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Oliver Hoslet]

Podľa zdrojov The New York Times sa úradníci a diplomati sťažovali, že po tlaku Číny Brusel zjemnil kritiku komunistického režimu v súvislosti s pandémiou.

Európska únia odmieta správy naznačujúce, že ustúpila vonkajším tlakom a pozmenila svoju poslednú správu, týkajúcu sa šírenia dezinformácií v spojitosti s pandémiou nového koronavírusu. Pre TASR to potvrdil hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Peter Stano.

Diplomatický zbor EÚ, ktorý vedie šéf európskej diplomacie Josep Borrell, pripravuje správy týkajúce sa dezinformácií. V nich sú Rusko a Čína označované ako zdroj mnohých „falošných alebo skreslených správ“ a manipulácií.

Pokiaľ ide o pandémiu koronavírusu, ESVČ doteraz zverejnila tri správy. Poslednú z nich, ktorá sa týka obdobia od 2. do 22. apríla, publikovala pred štyrmi dňami (24. apríla).

V nej sa uvádza, že oficiálne zdroje, podporované vládami niekoľkých štátov, vrátane Ruska a v menšej miere aj Číny, sú v pozadí dezinformačných a konšpiračných teórií zameraných na širokú verejnosť v EÚ a inde vo svete.

EURACTIV Podcast | Expert na Čínu: Autoritárstvo vírus neskrotilo, skôr mu umožnili rozšíriť sa

Naratív o tom, že vďaka autoritárskym praktikám čínskeho režimu sa podarilo dostať Covid-19 pod kontrolu, využíva ako svoju propagandu vládna komunistická strana, tvrdí MATEJ ŠIMALČÍK.

Obvinenia na adresu Bruselu v tejto súvislosti eskalovali minulý týždeň (24. apríla) po tom, čo denník New York Times informoval, že európska administratíva najprv odložila zverejnenie správy a neskôr, po snahe Pekingu zablokovať jej vidanie, ju poopravila. Pôvodná správa mala napríklad obsahovať napríklad vetu o čínskej „celosvetovej dezinformačnej kampani“.

Pomenovanie „bez zábran“

Stano v pondelok (27. apríla) poprel šíriace sa fámy, že eurokomisia podľahla diplomatickému tlaku Pekingu a zmiernila časť správy kritickú voči Číne.

„Rozhodne odmietame špekulácie o tom, že by náš pravidelne aktualizovaný prehľad o trendoch v dezinformáciách, spojených s koronavírusom, podliehal akýmkoľvek tlakom od zahraničných partnerov. Toto bol už tretí takýto prehľad a je úplne konzistentný s tým, čo sme zverejňovali predtým. Rozhodnutie o tom, čo a kedy zverejníme, podlieha výlučne našim interným procesom a nie údajnému tlaku z externého prostredia,” vysvetlil Peter Stano pre TASR.

Zároveň spresnil, že každý, kto si prečíta najnovší prehľad ESVČ o dezinformáciách zistí, že Európska komisia nemá zábrany pomenovať najnovšie dezinformačné trendy a ich aktérov.

„Európska služba pre vonkajšiu činnosť je jedným z popredných aktérov v boji proti dezinformáciám, pri ich odhaľovaní a vyvracaní. Bolo by predsa proti podstate našej práce, keby sme pri zverejňovaní trendov a aktérov v oblasti dezinformácií niečo zamlčiavali. Dôkazom je aj to, že naše zistenia priebežne zverejňujeme takmer denne na špecializovanej stránke EU vs Disinfo,“ dodal Stano.

Kyberútoky v čase pandémie: So silnejúcimi emóciami rastie riziko kliku na nebezpečný link

Okrem dezinformácii sa dnes internetom šíria phishingové emaily, škodlivé kódy a spamy. Odborníci odhadujú, že viac ako tri percentá webov o koronavíruse, ktoré vznikli od začiatku roka, obsahuje škodlivý obsah.

V správe ESVČ sa napríklad hovorí o „koordinovanom nátlaku“ čínskych oficiálnych zdrojov, aby sa poprela akákoľvek (čínska) vina za rozšírenie pandémie alebo o podpore niektorých zdrojov pre teóriu, že s epidémiou, ktorá vypukla vo Wu-chane, má spojitosť americká armáda.

Ten istý dokument kritizuje aj čínskymi orgánmi zverejnené oznámenia o lekárskej pomoci pre iné štáty zároveň s prieskumami z niektorých krajín, ktoré naznačujú, že Čína je v boji proti pandémii koronavírusu vnímaná užitočnejšia ako EÚ.