Únia skúma plány Facebooku na digitálnu menu

Ilustračný obrázok. [Twitter/Tech_fluxx]

Podľa slovenského ekonóma Juraja Karpiša by mohol regulátor skutočne zásadným spôsobom plány amerického digitálneho giganta obmedziť.

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny. Informovala o tom včera (21. augusta) agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.

Európska komisia podľa nich tento mesiac zaslala dotazníky rôznym skupinám, ktorých sa projekt novej meny týka. Tento krok by mohol byť prípravou na začatie oficiálneho vyšetrovania.

Podľa zdrojov sa regulátori zamerajú predovšetkým na spôsob nakladania s údajmi o spotrebiteľoch, používajúcich novú menu. Ak Komisia odhalí porušovania protimonopolných pravidiel, môže firmám vymerať pokutu vo výške až desiatich percent ich ročných tržieb a nariadiť úpravu ich obchodných praktík.

Facebook oficiálne predstavil plány na vytvorenie novej digitálnej meny s názvom libra tento rok v júni. Mena bude podobne ako najznámejšia digitálne mena Bitcoin založená na technológii blockchain. Ide o druh decentralizované databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov. Tie sú následne chránené proti neoprávnenému zásahu.

Facebook uisťuje, že nebude mať prístup k údajom o transakciách s novou menou.

Karpiš: Kvôli libre revolúcia nepríde

Slovenský ekonóm a spoluzakladateľ think tanku INESS Juraj Kapriš víta vstup Facebooku do tejto oblasti služieb, no revolúciu vo finančnom sektore vďaka jej zavedeniu nepredpokladá. „Myslím, že to pomôže investíciám a záujmu o peňažné riešenia s pomocou kryptomien,“ tvrdí.

Sám libru ale za skutočnú kryptomenu nepovažuje. „Je vysoko centralizovaná a systém nie je otvorený,“ pripomína Karpiš. Problematické mu príde aj zdieľanie finančnej komunikácie s firmou, ktorá už má informácie o okruhu známych, preferencií, či pohybe používateľa.

„Dobré peniaze sú anonymné, čo v prípade libry neplatí,“ hovorí autor slovenského bestselleru Zlé peniaze.

Sledujú nás online platformy? Komisia pre GDPR po prvýkrát detailne preveruje technologických gigantov

Ochrana osobných údajov v Únii platí vyše roka, no exemplárne tresty za porušovanie GDPR zatiaľ neudelili. To sa čoskoro môže zmeniť. Najnovšie prípady, v ktorých figurujú spoločnosti Google a Facebook, by mohli vytvoriť európsky precedens.

Aj Juraj Karpiš si myslí, že pokus Facebooku skôr či neskôr zastaví alebo zásadným spôsobom obmedzí štát, prípadne iný nadštátny regulátor. Pripomína, že podobnú ambíciu vytvoriť „emailové peniaze“ mal už PayPal. „Zásah štátnych orgánov ich degradoval len na iný spôsob používania bankových kariet“.

„Štátny monopol nemá rád v peniazoch konkurenciu, keďže by prišiel o kontrolu nad peňažnými úsporami a tým aj veľkú časť svojej politickej moci,“ dodáva ekonóm.

Karpiš očakáva, že revolúciu vo finančnom sektore skôr ako libra spôsobí „decentrlizovaná, dôsledne anonymná kryptomena naviazaná na niektoré z existujúcich štátnych peňazí, ktorá bude na nerozoznanie od elektronických oficiálnych peňazí“.

Skorá regulácie môže byť úspešná

Okrem úžasu v digitálnej komunite vyvolal Facebook znepokojenie medzi politiky v Spojených štátoch aj v Európe. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire napríklad vyhlásil, že spoločnosť musí zabezpečiť, aby nová mena nepoškodzovala spotrebiteľa a nebola používaná na nezákonné aktivity.

Podľa médií je ale snaha regulátorov, ktorí sa snažia chytiť za opraty veľkých technologických gigantov, iba obmedzená. V Nemecku hovoria o dieťati, ktoré už spadlo do studne, v Anglicku sa spomína zatváranie stabilných dverí potom, čo ich vykopol kôň, píše Bloomberg.

Protimonopolným úradom sa v priebehu rokov opakovane nepodarilo zabrániť praktikám, ktoré posilnili dominantné postavenie firiem zo Silicon Valley na ich cieľových trhoch. Analytici ale veria, že najnovší, skorý prístup eurokomisie, len dva mesiace po ohlásení vytvorenia libry, by mohol dosiahnuť pozitívnejšie výsledky.

Zakladateľ Facebooku sa v europarlamente ospravedlnil

Šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg sa v utorok (23. mája) v Európskom parlamente v Bruseli ospravedlnil za to, že Facebook nedokázal zabrániť zneužitiu niektorých svojich internetových nástrojov.

Libra má podľa Fabecooku priniesť finančné služby najmä pre milióny obyvateľov, ktorí nemajú prístup k tradičným bankovým službám. Ako kryptomena by mala byť uložená v digitálanej peňaženke aplikácii Messanger a WhatsApp a fungovať na vlastnej blokchainovej sieti Facebooku. Na rozdiel od Bitcoinu by mala byť zabezpečená a stabilizovaná finančnými rezervami. Aby sa osobné údaje zo sociálnej siete nemiešali s finančnými dátami, spoločnosť sľubuje riadiť operácie úplne oddelene.

Facebook prevádzkuje najväčšiu internetovú sociálnu sieť na svete s viac ako 2,4 miliardami aktívnych používateľov mesačne. Prístup podniku k ochrane súkromia sa vlani dostal do centra pozornosti po správe, že analytická spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie o desiatkach miliónov užívateľov jej siete a využila ich okrem iného pri vývoji softvérových nástrojov na podporu volebnej kampane Donalda Trumpa.