Únia zavedie strop pre ceny hovorov a sms správ

Nový kódex limity stanovuje na maximálne 19 centov za minútu hovoru v rámci Európskej únie a 6 centov za sms správu. [Pixabay]

Nový Európsky kódex elektronickej komunikácie, v ktorom došlo k politickej dohode, určí nielen to, ako sa bude v Únii telefonovať, či písať sms správy. Svetlo má vniesť aj do spôsobu budovania 5G sietí.

Európsky parlament a Rada včera (6. júna) v neskorých večerných hodinách dosiahli politickú dohodu v oblasti európskych telekomunikačných pravidiel.

Podľa viceprezidenta Európskej komisie pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Andrusa Ansipa ide o rozhodnutie, vďaka ktorému sa „položia základy pre rozvoj 5G sietí po celej Európe“.

Novinky sa ale majú týkať aj spotrebiteľov. Kódex okrem iného navrhuje strop pre cenu minúty hovoru v Únii, či zjednodušenie spôsobu prenosu telefónneho čísla k inému operátorovi.

Dohoda, najmä s Európskym parlamentom, potešila najmä Európsku komisiu, ktorá sa snaží dokončiť návrhy legislatívy v oblasti technológii do konca tohto roka.

19 centov za minútu hovoru, 6 centov za sms správu

Komisia si je vedomá toho, že návrh reformy telekomunikačného trhu zo septembra 2016 nebol dostatočne ambiciózny, tvrdí vo zverejnenej tlačovej správe. Stanovenie stropov pre ceny hovorov, či sms správ v rámci európskeho priestoru napríklad nebolo súčasťou pôvodného návrhu a do kódexu ho pretláčali eurposlanci.

Európska exekutíva pôvodne tvrdila, že regulovať ceny tradičných telekomunikačných služieb nebude zmysluplné, nakoľko používatelia čoraz častejšie využívajú na telefonovanie a posielanie správ internetové aplikácie ako Skype, či Whatsapp.

Europoslanci na čele s českou europoslankyňou Ditou Charanzovou, ktorá s návrhom cenových stropov prišla, nakoniec dosiahli svoje. Nový kódex limity stanovuje na maximálne 19 centov za minútu hovoru v rámci Európskej únie a 6 centov za sms správu.

Ak ale telekomunikačná spoločnosť preukáže, že táto cena by ohrozila ich podnikanie, národní regulátori budú môcť udeliť operátorovi výnimku.

https://twitter.com/charanzova/status/1004142215055147008

Ambície nechýbajú, čas sa ale kráti

Nový kódex však prináša aj posun v plánovaní sieti piatej generácie, v ktorých je Brusel ambiciózny, no nie natoľko rýchly.

Budúce siete, ktoré majú umožniť celoeurópske využívanie napríklad autonómnych vozidiel alebo systému eHealth, budú musieť byť bezproblémovo prepojené aj naprieč hranicami členských štátov, a to v rovnakom čase. Na štandardoch sa majú európske inštitúcie, členské štáty, ale aj operátori, či ďalší hráči – napríklad mestá a obce – dohodnúť do dvoch rokov.

Hoci má kódex k dohode prispieť, kritici upozorňujú na krátkosť času a príliš veľa elementov, ktoré na plány Komisie budú vplývať.

Rýchlejšiu výstavbu 5G sietí chce Brusel, členské štáty aj operátori, no každý po svojom

Do roku 2025 by mali podľa Európskej komisie mať všetky európske domácnosti prístup k internetu v rýchlosti sťahovania najmenej 100 Mbps. Navyše, všetky mestské oblasti, vrátane hlavných ciest a železničných spojení by mali byť pokryté 5G sieťou.

Do roku 2025 má mať internetové pripojenie 100 megabitov za sekundu k dispozícii nielen obyvatelia, ale aj verejná a štátna správa, školy, nemocnice, či dopravné uzly.

Napríklad na Slovensku bola priemerná rýchlosť na úrovni 40,11 megabitov za sekundu pre sťahovanie na pevnej sieti a 20,28 megabitov za sekundu pre sťahovanie na mobilnej sieti.

Na to, aby sa splnil stanovený cieľ vytvorenia takzvanej Gigabitovej spoločnosti navyše Komisia predpokladá, že bude potrebné navýšiť investície. Pri ich dnešných trendoch, najmä na strane súkromného sektora, však na dosiahnutie stanovených cieľov chýba viac ako 155 miliárd eur.

Posledné miesta bez internetu na Slovensku sľúbili pokryť operátori

Štát mal na výstavbu sietí vyčlenených 80 miliónov eur. Podľa podpredsedu vlády sa táto suma môže teraz presunúť do ďalších oblastí moderných technológií, vrátane pokrývania neobývaných oblastí, ktorými prechádzajú diaľnice a železnice.

Bez vízie to nepôjde

Nový návrh Európskeho kódexu elektronickej komunikácie má ďalej zaistiť, aby rádiové spektrum, na ktorých budú 5G siete umiestené, boli do roku 2020 pripravené a plne k dispozícii. Prevádzkovateľom má byť z podmienok navyše jasné, ako bude v priebehu nasledujúcich dvadsiatich rokov fungovať prideľovanie licencií na ich využívanie. Náročná úloha to bude najmä pre národných regulátorov, kde nebude priestor na to, fungovať bez vízie.

Nová generácia dátovej komunikácia 5G si bude vyžadovať pridanie frekvencií, riadny a rýchly prístup do ich spektier a ich vhodný manažment, tvrdí Komisia. Chce preto zabezpečiť, aby novo predstavené pásma spektra, kde sa budú nové služby v súvislosti s 5G sieťami uskutočňovať, teda okrem 700 Mhz aj 26 GHz a 3,6 Ghz, budú do konca roka 2020 dostupné v celej Únii, no najmä za rovnakých technických podmienok.

Ministri telekomunikácií chcú v Únii 5G siete o päť rokov neskôr ako Komisia

Ministri členských štátov tiež odmietli návrh na reformu pravidiel predaja rádiového frekvenčného spektra.

Zatiaľ čo prideľovanie frekvenčného spektra zostane v kompetencii členských štátov, dôslednosť podmienok ich plnenia bude posilnená novými pravidlami kódexu, ktorý navrhuje Európska komisia. Členské štáty si rovnako udržia kompetencie pri stanovovaní cieľov politiky, napríklad pokiaľ ide o povinnosti pokrytia, či cien rezerv.

Kódex by mal ale v prvom rade podporiť a motivovať telekomunikačné spoločnosti v budovaní novej infraštruktúry. Kritici v tomto smere ale vyčítajú legislatíve najmä nejasnosť v tom, aké stimuly takéto investície a napĺňanie európskej stratégie prinesú firmám.