Úniu stále viac zaujíma technológia blockchainu, otvára monitorovacie stredisko

Riešenia založené na technológii blockchainu už v Európe začali poskytovať najmä banky, poisťovne, burzy, či logistické spoločnosti. [Flickr]

Do roku 2020 využije Európska komisia 340 miliónov eur na projekty, ktoré by mohli čerpať z blokových technológií.

Európska komisia a Európsky parlament dnes spoločne otvorili monitorovacie stredisko a fórum Európskej únie pre technológiu blockchainu. Vďaka nemu chce Brusel upozorňovať na trendy v tejto inovatívnej oblasti a posilňovať spoluprácu s rôznymi partnermi v sektore blockchainu.

Technológia blockchainu umožňuje uchovávať digitálne údaje v blokoch, prerozdeliť ich po rozsiahlej sieti, a tak zvýšiť mieru ich bezpečnosti na technologicky najvyspelejších úrovniach. Uplatnenie je už teraz široké, no známe zatiaľ najmä v oblasti kryptomien a pri ekonomických transakciách. Ovplyvňovať v budúcnosti bude ale aj podnikateľské modely, digitálne služby, sektory zdravotníctva, energetiky, či dokonca vzdelávania a verejnej a štátnej správy.

Slovensko už zdaňuje digitálne platformy, chystá sa na internetových gigantov aj kryptomeny

Digitálne platformy, ktoré na Slovensku ponúkajú svoje služby, sa od 1. januára musia kvôli odvodom registrovať aj u nás. Ministerstvo ale sľubuje aj kroky voči internetovým gigantom ako Google či Facebook a progresívnejšie sa obzerá aj po možnostiach zdaňovania kryptomien ako Bitcoin.

Obrovský potenciál technológie

Európska komisia financuje projekty týkajúce sa technológie blockchainu už od roku 2013. Pôvodne išlo o Rámcový program 7, ktorý nahradil program Horizon 2020. Do roku 2020 chce Komisia na projekty blockchainovej technológie vyčleniť sumu 340 miliónov eur. Jedna z prvých výziev sa týka technologického využívania v oblasti riešení sociálnych výziev.

V tejto fáze vývoja sa chce Brusel zamerať najmä na zviditeľňovanie existujúcich iniciatív, upevňovanie poznatkov, analýzy potenciálu a ďalší výskum.

Monitorovacie stredisko a fórum EÚ pre technológiu blockchainu, ktoré teraz vzniká na návrh Európskeho parlamentu, bude podľa správy Komisie „zbierať informácie, monitorovať a analyzovať trendy, riešiť problémy a skúmať sociálno-ekonomický potenciál technológie blockchainu“.

OECD: Digitálne hospodárstvo rastie, no darí sa tým, ktorí sledujú najnovšie trendy

Slováci patria v Európe medzi tých, ktorí sa najviac obávajú online reklamy šitej na mieru.

Podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip v tejto súvislosti pripomenul, že táto technológia má „obrovský potenciál“ pre dosiahnutie najvyššej mieri bezpečnosti v online svete. „Chceme rozvíjať významnú európsku talentovú základňu a budovať v Európe špičkové start-upy v záujme upevnenia vedúcej svetovej pozície Európy v oblasti rozvoja technológií blockchainu a investícií potrebných na ich šírenie,“ dodal.

Komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabrielová sa chce podieľať na vytváraní priaznivého prostredia pre tento druh inovácie. „Blockchain považujem za prevratnú technológiu a želám si, aby Európa bola na čele jej rozvoja,“ vyhlásila.

Investor zo Silicon Valley: Školy podnikateľského ducha nenaučia

Dnes existujú štyri najperspektívnejšie technológie, ktoré budú meniť celé priemyselné odvetvia, hovorí partner v HP Tech Ventures, VITALY M. GOLOMB.

Na novú technológiu reagujú aj členské štáty

Riešenia založené na technológii blockchainu už v Európe začali poskytovať najmä banky, poisťovne, burzy, či logistické spoločnosti. Stále viac členských štátov tiež v tejto oblasti pripravuje národné iniciatívy.

Holandská centrálna banka napríklad predstavila od roku 2015 už štyri projekty, založené na tejto technológii. Nešlo však o vytváranie, či koordinovanie kryptomien, ale o monitorovanie dostupnej technológie a jej použitia.

Európske agentúry INTERPOL a Europol rovnako nechcú rozvoj v tejto oblasti zameškať, nakoľko využívanie kryptomien, najmä pri nelegálnych finančných operáciách rastie na popularite rovnakou rýchlosťou. Agentúry sa začiatkom roka dohodli na tom, že svoje úsilie v boji proti zneužívaniu nového druhu platidiel zintenzívnia.