Úrady radia eurokomisii počkať s povoľovaním pre technológie na automatizované rozpoznávanie tváre

Ilustračný obrázok. [Wallpaperflare.com]

Európsky dozorný úrad na ochranu dát odporúča, aby sa v Európskej únii na verejných priestranstvách zatiaľ zakázalo využívanie modernej technológie na rozpoznávanie tváre, ale aj softvérov na zachytávanie hlasu, či úderov do klávesnice. Nateraz presadzuje moratórium.

Nezávislý úrad, ktorý sa stará o to, aby európske inštitúcie a orgány rešpektovali právo na súkromie a ochranu údajov, v utorok (30. júna) informoval, že medzi aplikáciami, ktoré by mali byť na obmedzenú dobu zakázané, patria nielen technológie rozpoznávania tváre. Nepovolený by mal byť aj softvér, ktorý zachytáva „chôdzu, odtlačky prstov, DNA, hlas, údery do klávesnice a iné biometrické alebo behaviorálne signály“.

Šéf Európskeho dozorného úradu na ochranu dát (EDPS) Wojciech Wiewiórowski povedal, že „sa bude snažiť presvedčiť Komisiu o užitočnosti moratória, a to najmä v situáciách, kedy sa ukazuje, že technológie ešte nie sú dostatočne vyspelé alebo ich aplikácie na verejných priestranstvách nie sú dostatočne prerokované“.

Podľa neho sa budú v najbližšej dekáde organizovať „krížové výpravy“ po priemyselných dátach s prepojenými zariadeniami, biometrickými technológiami, technológiami na rozpoznávanie tváre, či rozšírenou a virtuálnou realitou. „Európa by mala hrať vedúcu úlohu,“ dodal Wiewiórowski.

Vo svojom varovaní tiež uviedol, že EDPS „bude veľmi pozorne sledovať spôsob, akým inštitúcie Európskej únie využívajú tieto technológie“.

Technológia na rozpoznávanie tváre môže byť v Únii obmedzená, firmy chcú regulácii menej

Riaditeľ spoločnosti Google vyzval na „medzinárodné zosúladenie“ budúcich pravidiel o umelej inteligencii. Pozície EÚ a Spojených štátov sa však v tejto otázke značne líšia, Eurokomisia má údajne zvažovať dočasný zákaz technológii na rozpoznávanie tváre na verejných priestranstvách.

Podľa magazínu The Guardian sa o využitie technológie „v súvislosti s bezpečnosťou, založenou na biometrických údajoch“ zaujímal Európsky parlament. Podľa medializovaných informácii však aj táto európska inštitúcia napokon z plánov na zapojenie moderných systémov upustila.

Diskusie o Bielej knihe o AI

Varovanie úradu prichádza v čase, kedy Európska komisia diskutuje o pripomienkach, ktoré získava v rámci verejnej konzultácie o Bielej knihe o umelej inteligencii. Aj v jej prvej verzii sa údajne spomínalo dočasné moratórium na technológie diaľkovej identifikácie, no napokon z neho zišlo.

Podpredsedníčka Európskej komisie pre digitálnu politiku Margrethe Vestager sa k obavám, vzneseným v rámci konzultácie, vyjadrila počas online diskusie v utorok.

Zdôraznila, že mnohí z 1 200 respondentov, ktorí sa do konzultácie zapojili, písali o obavách z narušenia práv kvôli nesprávnemu používaniu umelej inteligencie. Podľa nej sa „väčšina z nich zhodla v názore, že ak nie je AI správne nastavená, môže ohroziť naše základné práva alebo bezpečnosť”.

Únia má novú stratégiu pre dáta a umelú inteligenciu

Eurokomisia chce, aby každý občan, zamestnanec a firma v EÚ mali spravodlivé šance na využívanie výhod digitalizácie.

Európska komisia v stredu (19. februára) predstavila stratégiu v oblasti digitálnej transformácie a umelej inteligencie. Ide o stratégiu, ktorá funguje …

Sériu zásadných pripomienok zaslal aj Berlín. Nemecko ešte začiatkom roka začalo verejne uvažovať o zavedení technológie do praxe, no po tvrdej kritike verejnosti minister vnútra Horst Seehofer rýchlo ustúpil.

Nemecký rezort vnútra je teraz spoluautorom vyhlásenia, ktoré zdôrazňuje „osobitné riziká pre občianske slobody“ a „hĺbku možného zásahu tovarov do ochrany základných práv“, ktoré predstavuje biometrická diaľková identifikácia. Z  textu jasne vyplýva, že téma „ako“ a „či“ takéto technológie využívať je aj naďalej predmetom diskusie.

„Je dôležité, aby aplikácie AI boli nielen inovatívne, ale aj bezpečné: bezpečné pred útokmi hackerov, bezpečné pred sabotážou, bezpečné pred neoprávneným únikom údajov,“ uviedol Seehofer.