V Európe tento rok pribudlo najviac technologických jednorožcov na svete

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Po pandemickom roku investuje rizikový kapitál v najväčších objemoch do techfiriem v Únii. Najviac európskych start-upov, ktorých hodnota sa v ostatných piatich rokoch vyšplhala nad miliardu dolárov, vzniklo v Kodani.

Európa je na čele svetového rozmachu technologických spoločností, pričom až 65 európskych miest zo 170 miest na celom svete má aspoň jedného jednorožca, teda súkromný start-up, ktorého hodnota je viac ako jedna miliarda dolárov.

Celosvetové investície do rizikového kapitálu v tomto roku prekonali rekordy. Takzvaný venture capitals (VC) investovali za prvých šesť mesiacov do vznikajúcich firiem až 264 miliárd eur. V minulom, pandemickom roku to bolo skoro o polovicu menej, približne 114 miliárd eur, vyplýva to z údajov výskumu organizácie Dealroom, ktorú podporili aj Európska komisia a Európsky parlament.

Štúdia zároveň tvrdí, že Európa je v súčasnosti celosvetovo najrýchlejšie rastúcim regiónom pre investície z VC. Len v roku 2021 tento región prilákal 49 miliárd eur, čo je viac ako v prípade Spojených štátov, Číny, aj zvyšku Ázie.

Štúdia tvrdí, že investície sa omnoho viac globalizujú a z Ázie a Spojených štátov plynú na európske trhy v oveľa väčších množstvách. Najrýchlejšie rastie sektor a investície na severe Európy.

Dôležité bolo aj zistenie o tom, do akých start-upov väčšina investícii smeruje. Ak sa totiž medzi zakladateľmi spoločnosti, ktorá chce prilákať investora objavuje žena, šanca na prilákanie investora je nižšia. Až 86 percent kapitálu totiž plynie k jednorožcom, ktoré vedú čisto mužské tímy.

Nové regióny

Vo svete sa v roku 2021 zrodili každý deň minimálne dva technologické jednorožce, čo je opäť takmer dvakrát viac, ako tomu bolo minulý rok.

„Investície do start-upov sú na historicky najvyšších úrovniach, pretože investori považujú technológie za bezpečné aktívum a inovácie pokračujú, pretože podnikatelia identifikujú medzery na trhu a majú stále množstvo nápadov,“ vysvetľuje štúdia tento progres.

Zo 170 miest na svete, ktoré majú aspoň jedného jednorožca, je až 65 z nich v Európe. Opäť ide o najvyšší podiel zo všetkých regiónov na svete.

Najviac z európskych techfiriem, až 71, však sídli mimo Únie, a to v Londýne. V prvej päťke hlavných miest s techfirmami sú aj Oslo a Zürich. Z krajín EÚ má najviac spoločností Paríž, konkrétne 21, a Kodaň. Práve dánske hlavné mesto narástlo v Únii v tejto oblasti za ostatných päť rokov najviac.

Štúdia hovorí, že za ostatný rok pribudlo v Európe aj niekoľko nových miest, kde sa technologické start-upy rodia rýchlejšie, ako inde. Zaradilo medzi ne švédske Malmö, holandské mesto Venlo a nemecký Münster.

Únia potrebuje na 5G a optické siete minúť ďalších 300 miliárd eur

Do roku 2025 by EÚ mala do rozvoja 5G a optických sietí  naliať približne 300 miliárd eur na to, aby podporila rast ekonomiky. Odvetvie by tak dokázalo vytvoriť viac ako 2,4 milióna nových pracovných miest, tvrdia experti.

Zmeny sa dejú aj za Atlantikom. Oblasť zálivu okolo San Francisca, vrátane Sillicon Valley, ktorá tradične lákala najinovatívnejšie firmy, sa stále zväčšuje. Štúdia však potvrdzuje, že svoj vrchol v rozvoji dosiahla v roku 2014.

Zvyšok Spojených štátov má dnes viac jednorožcov aj viac financovania z venture capitals. Oblasti okolo New Yorku a Bostonu dnes už spoločne v počte jednorožcov dosahujú takmer veľkosť Sillicon Valley.

Mestá Charlotte (Severná Karolína), Detroit (Michigan) a Filadelfia (Pensylvánia) rastú podľa štúdie zo všetkých amerických hubov pre tech firmy najrýchlejšie. Utah je najrýchlejšie rastúcim štátom v Spojených štátoch, pokiaľ ide o počet nových jednorožcov.

Dôvera v úspech techsektora rastie

Napriek vzniku nových firiem v Európe majú stále najviac najúspešnejších techfiriem Spojené štáty americké. Z 1 600 firiem vo svete, ktorých hodnota presiahla miliardu dolárov, má v Spojených štátoch sídlo až 853 z nich. V Číne je 280 takýchto firiem, v Európe 268.

Mimo Spojených štátov a Európy boli najrýchlejšie rastúcimi krajinami s technologickými jednorožcami v tomto roku Nigéria, Kolumbia a Mexiko.

„Vďaka odolnosti technologického sektora uznávajú vlády na celom svete technologický priemysel za čoraz dôležitejší motor hospodárskeho a jeho rastu, pričom tvorí pracovné miesta a priťahuje investície, ktoré pomáhajú oživovať ekonomiku po pandémii Covid-19,“ tvrdí štúdia. Cena globálnych technologických spoločností sa aj vďaka tomu odhadovala na konci minulého roka na viac ako 35 biliónov dolárov. Na porovnanie, americká HDP dosiahla 20,81 bilióna dolárov.

Šéf Slovensko.Digital: Nemáme veľký potenciál na čerpanie eurofondov v sci-fi oblastiach, ktoré nastavil Brusel

Ultramoderné koncepty začneme tlačiť všade len preto, aby sme za ne schovali kľúčové, no stále chýbajúce a nedokončené riešenia v informatizácii, myslí si GABRIEL LACHMANN.

V Európe vytvárajú startupy, ktoré sú vo väčšine podporované investíciami z VC, približne jedno percento pracovných miest na trhu práce.

V Spojených štátoch, kde investície do rizikového kapitálu fungujú omnoho dlhšie, je to až desať percent všetkých pracovných miest. Technologické start-upy v navyše zodpovedajú až za polovicu výskumu a vývoja, ktorý sa v Štátoch robí. Až 70 percent expertov na umelú inteligenciu je zamestnaných vo firmách Google, Facebook, Microsoft a Amazon.