V Únii finišujú aukcie frekvenčných pásiem pre 5G siete, Slovensko zatiaľ dátum nemá

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Do júna 2020 musia krajiny EÚ zabezpečiť prístup na budovanie 5G sietí vo frekvenčnom pásme 700 MHz. Niektoré majú dražby kmitočtov za sebou, u slovenských susedov finišujú prípravy. Aukcia v Nemecku prebieha od marca a vydražená suma už prekročila päť miliárd eur.

V niektorých európskych krajinách už dražba frekvenčného pásma pre 5G siete prebehla, iné krajiny zatiaľ nastavujú podmienky. Kým na Slovensku by mala prebehnúť elektronická aukcia, napríklad nemeckí operátori sa o frekvenčné pásma už týždne „bijú“ v bývalých armádnych kasárňach bez spojenia s okolitým svetom.

Frekvencie z pásma 700 MHz, ktoré štáty sľúbili vyčleniť na vybudovanie 5G sietí, už majú vydražené v Dánsku, Fínsku, Írsku, Taliansku, Švédsku aj v Rakúsku. Miestne regulačné úrady žiadajú od operátorov, aby za konkrétne, štatom spravované frekvencie ponúkli čo najviac. Zisky majú tiecť do štátnych pokladníc.

Vo väčšine krajín malo doteraz ísť o menšie sumy pre to, aby operátori neminuli všetko len na nákup frenkvencií, ale aj na vybudovanie kvalitnej infraštruktúry. Výnimkou malo byť Taliansko, kde vláda, ktorá sa zmieta vo finančných ťažkostiach, využila aukciu na zabezpečenie 6,5 miliardy eur do štátneho rozpočtu.

S prípravami na dražby zaostáva Francúzsko, Holandsko a Poľsko. V Spojenom kráľovstve sa vysoké frekvenčné spektrum pre 5G siete vydražilo minulý rok za vyše 1,5 miliardy eur. Nová aukcia pre 700 MHz pásmo je v príprave.

Ako zaručiť bezpečnosť 5G sietí v Únii? Eurokomisia ponúka plán

Eurokomisia odporúča spoločnú koncepciu pre EÚ v otázke bezpečnosti 5G sietí. Do polovice júna má každý členský štát Únie dokončiť posúdenie rizika takejto infraštruktúry.

Členské krajiny EÚ pri zavádzaní sietí piatej generácie koordinujú postup na základe deklarácie, ktorú v estónskom Talline prijali ministri, zodpovední za telekomunikácie v júli 2017, ako aj časového plánu na zavádzanie 5G sietí, prijatého Radou ministrov v decembri 2017.

V Nemecku prebiehajú dražby v armádnych barakoch

Berlín musel so spustením aukcie najprv čakať, nakoľko trojica najsilnejších operátorov považovala termín 2022 na dokončenie zabezpečenia sietí pre 98 percent domácností za nereálny a obrátila sa na súd. Žaloba bola zatiaľ zamietnutá, médiá však upozorňujú, že by jej derivatívy mohli proces dražby ešte ovplyvniť.

Nemecko muselo v rovnakom čase vzdorovať aj tlaku zo strany Washingtonu, ktorý žiadal zabrániť čínskym investorom na projektoch 5G sietí v krajine participovať. Regulačný úrad vyriešil situáciu kompromisom a namiesto toho, aby vylúčil len spoločnosť Huawei, vypracoval prísnejšie pravidlá pre všetkých potenciálnych dodávateľov komponentov.

Aukciu spustili v polovici marca a nemecká Federálna agentúra pre siete (BNetzA) ponúkla do dražby 41 blokov spektra v pásmach 2 GHz a 3,6 GHz, ktoré majú relatívne krátky rozsah a vysokú prenosovú kapacitu, píše portál Euronews.

Američania varujú Európu pred čínskou technológiou v 5G sieťach. Slovensku chýbajú dôkazy

Americkí predstavitelia varujú európskych partnerov pred nákupom telekomunikačných zariadení od čínskych spoločností Huawei a ZTE. Deje sa tak v súvislosti s plánovaným zavádzaním novej generácie mobilnej siete.

V Nemecku sa do aukcie napokon zapojili len nemeckí operátori: trojica gigantov Deutsche Telekom, Vodafone and Telefonica Deutschland, a virtuálny mobilný operátor 1&1 Drillisch, ktorý sa pripravuje na spustenie prevádzky ako štvrtý operátor.

Nejde o elektronický spôsob dražby, na aký sa pripravuje Slovensko. Nemeckí operátori dražia frekvencie fyzicky, v starých armádnych barákoch neďaleko Mainzu, pričom pri vstupe do objektu musia odovzdať svoje telefóny a mobilné zariadenia a s riaditeľstvom sa môžu radiť len prostredníctvom faxu. Aukcia prebieha už celé týždne, mala 169 kôl a podľa medializovaných informácií už prekročila sumu päť miliárd eur.

Vláda očakáva, že agentúre sa podarí vydražiť ešte viac. Financie potom investujú do obnovy a revitalizácie broadbandových sietí. V roku 2015, keď Berlín dražil pásma pre 4G siete, nemecký rozpočet si prilepšil o 5,1 miliárd eur. 3G siete zabezpečili v roku 2000 ešte masívnejšiu sumu, až 50 miliárd eur.

Česko dolaďuje podmienky

Základné princípy aukcie už má stanovené aj Česká republika. Začiatkom tohto roka naplno rozbehla aj prípravy a odborné konzultácie. Okrem pásma 700 MHz prihodí Český telekomunikačný úrad (ČTÚ) pre zatraktívnenie aukcie a podporu 5G aj frekvencie z pásma 3400 až 3600 MHz.

„Pre potenciálnych záujemcov umožní (ČTÚ, pozn. red.) zahrnutie kmitočtov z viacerých pásiem určených pre 5G siete rozšíriť ich obchodné stratégie rozvoja 5G sietí,“ informoval regulátor v Čechách s tým, že chce nasledovať pozitívnu prax v Nemecku, Francúzsku, Fínsku, Dánsku, Belgicku a vo Švédsku.

Česká vláda minulý týždeň (8. apríla) vzala na vedomie návrh postupu a podmienok pri dražbe, no stále čaká na konečnú verziu ČTÚ. Praha údajne plánuje vyhradiť časť pásma aj pre záujemcov, ktorí doteraz žiadne frekvencie v krajine nemajú. Dražbu chcú organizovať v druhej polovici tohto roka.

V Českej republike naposledy o najväčší kus pásiem pre 4G siete súperili traja operátori v roku 2013, Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Aukcia vyniesla štátnemu rozpočtu približne 311 miliónov eur.

Poliaci chcú frekvencie dražiť až začiatkom roka 2020, Maďari chystajú aukcie na tretí kvartál tohto roka.

Ohrozujú neúplné fakty aj budovanie vysokorýchlostných sietí na Slovensku?

Brusel kvôli budovaniu jednotného digitálneho trhu tlačí na členské štáty, aby sa pri výstavbe vysokorýchlostného internetu poponáhľali. Slovensko rovnakým smerom tlačí na operátorov. Tí však v ostatnom období čoraz častejšie narážajú na mestá, obce a najmä ich územné plány.

Uvoľňovanie pásma na Slovensku

Aukcia frekvenčného pásma 700 MHz, ktoré sa má do budúceho roka uvoľniť a rozdeliť tak, aby na nej mohli vznikať siete piatej generácie, bude na Slovensku prebiehať v najbližších mesiacoch. Presný dátum však stanovený nebol.

Frekvencie z pásma 700 MHz sú u nás v súčasnosti využívané na digitálne pozemské televízne vysielanie (DVB-T) a licencie k nim vlastní spoločnosti Towercom. Tá prevádzkuje celoplošné televízne multiplexy, no pásmo bude musieť uvoľniť.

Štát s presunom pomaly začal. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb v marci zorganizoval verejnú konzultáciau k výberovému konaniu na „udelenie terestriálnych prevádzkových povolení, ktorými sa prideľujú frekvencie v ekonomicky viazaných frekvenčných vyhradeniach na vytvorenie prvého terestriálneho multiplexu na území Slovenskej republiky“. V súčasnosti prebieha jej vyhodnotenie.

Nakoľko individuálne licencie v pásme 700 MHz mali platiť až do roku 2029, štát bude podľa novely zákona o elektronických komunikáciách držiteľov licencií za ich uvoľňovanie finančne kompenzovať. Prezident Andrej Kiska minulý týždeň (10. apríla) novelu podpísal a v platnosti je od utorka (16. apríla).

Aj vďaka nej sa v rámci rozpočtu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb vyčlenilo na tento účel 150 tisíc eur. Celkové nákady ale zatiaľ neboli vyčíslené.

Podľa hovorcu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Romana Vavra teraz regulátor „pripravuje výberové konanie na pridelenie frekvencií z frekvenčného pásma 700 MHz formou elektronickej aukcie“. V procese prípravy má úrad „spolupracovať s renomovanou konzultačnou spoločnosťou, ktorej služby si obstará“.

Posledné miesta bez internetu na Slovensku sľúbili pokryť operátori

Štát mal na výstavbu sietí vyčlenených 80 miliónov eur. Podľa podpredsedu vlády sa táto suma môže teraz presunúť do ďalších oblastí moderných technológií, vrátane pokrývania neobývaných oblastí, ktorými prechádzajú diaľnice a železnice.

Definitívny prechod pozemskej digitálnej TV na DVB-T2 sa má na Slovensku realizovať najneskôr do 30. 6. 2022. „Toto obdobie bude slúžiť obyvateľom SR na vybavenie domácnosti vhodnými TV prijímačmi,“ tvrdí ministerstvo dopravy.

Podľa Andreja Doležala, riaditeľa pre inovácie spoločnosti Towercom však slovenské domácnosti na tento prechod ešte nie sú pripravené, pričom vychádza z počtu ročne predaných zariadení s podporov príjmu takýchto kanálov. Potvrdil to v rozhovore pre portál Živé.sk.

S dražbami frekvencií má už Slovensko skúsenosti, niektoré aukcie sa však v minulosti museli aj rušiť.

Najväčšie dražby pre 4G siete prebiehali v roku 2013. V januári 2014 Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb informoval, že za aukciu frekvenčných pásiem získal 163,9 milióna eur, čo malo byť až o 11 percent viac, ako sa očakávalo.

Hoci sa do dražby mali zapojiť aj spoločnosti zo Spojených štátov, Ruska a Vietnamu, kmitočty nakoniec zakúpila štvorica operátorov Slovak Telekom, Orange, vtedajšia Telefónica (O2) a Swan. Práve účasť posledného, vtedy ešte virtuálneho operátora, očakával málokto a mnohí o nej ani nevedeli. Podmienkou bol pod hrozbou vylúčenia úplný zákaz výmeny informácii.

Keď sa v roku 2017 na Slovensku dražili kmitočty v pásme 3,7 GHz, najviac frekvencií si na svoje širokopásmové služby zabezpečila spoločnosť Amtel zo skupiny Danubiatel, do ktorej patrí aj operátor Swan a jeho mobilný projekt 4ka. Príjmy z predaja sa nakoniec vyšplhali až na štvornásobok vyvolávacích cien, na 1,95 milióna eur.

Minuloročná aukcia v pásme 1 800 MHz bola regulátorom v priebehu niekoľkých týždňov zrušená. Aukcie sa mohli zúčastniť len traja zo štyroch slovenských mobilných operátorov, teda iba spoločnosť Swan, ktorá prevádzkuje 4ku, prípadne nový operátor. Podľa medializovaných informácii jeden z operátorov, spoločnosť O2, s podmienkami nesúhlasil, presunul časti frekvencií konkurencii a vďaka tomu sa do súťaže mohol zapojiť. Úrad následne aukciu zrušil a termín novej zatiaľ neavizoval.