Väčšina slovenských europoslancov hlasovala za novú smernicu o copyrighte

Wikipédia získa zo smernice výnimku [EPA-EFE/LUCIANO DEL CASTILLO]

Upravené znenie legislatívy o autorských právach nepodporili Monika Beňová, Branislav Škripek, ani Richard Sulík.

Väčšina slovenských europoslancov hlasovala v stredu 12. septembra za európsku smernicu o reforme digitálneho autorského práva, známu aj ako smernica o copyrighte.

Podľa záznamu z Parlamentu za smernicu hlasovala Jana Žitňanská (NOVA, ECR) a všetci slovenskí europoslanci u ľudovcov (EĽS) – Ivan Štefanec, Miroslav Mikolášik, Anna Záborská (všetci traja KDH), Pál Csáky (SMK), József Nagy (Most-Híd) a Eduard Kukan. Zo socialistov (S&D) ju podporili Boris Zala, Vladimír Maňka a Monika Smolková (poslední dvaja Smer-SD).

Proti hlasovala Monika Beňová (Smer-SD, S&D), ako aj jej kolegovia od európskych konzervatívcov (ECR) – Branislav Škripek (OĽANO) a Richard Sulík (SaS).

Smernica však našla absolútnu väčšinu v Parlamente, ktorý tak môže začať konečné rokovania s ministrami členských krajín EÚ.

Škripek a Sulík boli proti

Poslanec Branislav Škripek (OĽaNO) z politickej skupiny konzervatívcov a reformistov (ECR) uviedol, že je za ochranu autorov, čo je aj cieľom uvedenej smernice, podľa neho však k tomu nevedie cesta cez článok 13 tohto dokumentu.

Kontroverzná smernica o autorských právach prešla na druhý raz

Európsky parlament schválil legislatívu, ktorá posilňuje práva autorov a médií zoči-voči digitálnym gigantom.

„Chrániť hodnotu diela autora a nechať to pritom na nejasné algoritmy, o ktorých nevieme ako budú rozlišovať, je nedôvera v ľudský rozum a schopnosť každého z nás slobodne posúdiť obsah, ktorý na internete zdieľame,“ konštatoval Škripek.

Podobne zareagoval aj jeho kolega z ECR Richard Sulík (SaS), ktorý kritizuje skutočnosť, že sa z navrhovaného textu smernice nepodarilo vymazať alebo pozmeniť do prijateľnej podoby kontroverzné články 11 a 13. „Hlasoval som proti návrhu. Smernicu v tejto podobe považujem za ohrozenie slobody prejavu na internete,“ zdôraznil.

Žitňanská smernicu podporila

Jana Žitňanská (NOVA), rovnako z frakcie ECR, pre TASR povedala, že bolo dobré, keď europoslanci nerozhodli o smernici už v júli, lebo vtedy bol návrh veľmi nevyvážený a po takmer 250 pozmeňujúcich návrhoch sa na hlasovanie do pléna dostal oveľa prijateľnejší text.

„Dnešná situácia je neúnosná, neudržateľná a nespravodlivá voči autorom. Tí nemajú zaplatené za svoju prácu a sú internetové platformy, ktoré žijú z ich diel, pričom niektorí hovoria, že na nich parazitujú,“ konštatovala Žitňanská, ktorá hlasovala za novú smernicu.

Podľa nej nastal čas nastaviť nové pravidlá hry a zmeniť smernicu o autorských právach tak, aby autori dostali zaplatené, na druhej strane však treba mať citlivý prístup voči spotrebiteľom, aby neboli poškodení a aby sa nestalo, že nebudú mať voľný prístup k informáciám. „Táto nová smernica však v žiadnom prípade nemá za cieľ cenzúru internetu,“ odkázala Žitňanská.

Štefanec tiež hlasoval za

Poslanec Ivan Štefanec (KDH), vedúci slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany (EĽS) v Parlamente, tiež hlasoval za smernicu. Pripustil, že ide o citlivú záležitosť, kde na jednej strane treba chrániť autorov a na strane druhej zachovať slobodu občanov v prístupe k informáciám. Ochrana vlastníctva, aj toho duševného, je signál, že nič nie zadarmo, ale do slobody výberu (na internete) tiež netreba zasahovať.

Novinári o copyrighte: Internetové platformy sa na nás priživujú, nová legislatíva musí prejsť

Vedúce osobnosti novinárskej obce z viac ako 20 krajín sa v pripojili k podpore kontroverznej mediálnej reformy, ktorá núti internetových gigantov platiť za spravodajské materiály.

V tejto súvislosti Štefanec ocenil kompromisný text, ktorý pripravil spravodajca uznesenia Axel Voss, lebo chráni záujmy autorov – hudobníkov, skladateľov, filmárov, spisovateľov a novinárov – a núti veľké internetové platformy k zodpovednosti za to, že tvorivý obsah nebudú šíriť bez súhlasu pôvodných médií a autorov. V tejto súvislosti ocenil, že sa znenie smernice nevzťahuje na malé internetové platformy.

„Klauzula, že treba chrániť malé firmy, ktoré sú dôležité pre rozvoj celej ekonomiky, je dobrým východiskom pre to, aby veľké spoločnosti nezneužívali túto smernicu,“ povedal Štefanec. Vyjadril nádej, že kompromisný prístup, ktorý prešiel v Parlamente, sa prejaví aj v rámci trialógu, teda pri rokovaniach s Európskou komisiou a Radou EÚ o konečnom znení novej legislatívy.