Virtuálne meny nesmú financovať terorizmus, Komisia rieši ich anonymitu

Z 3,7 miliardy dolárov v kryptomenách bolo doteraz ukradnutých 10 percent. [Flickr/Microsiervos]

Nedávny prieskum odhalil, že veľkým rizikom pri kryptomenách je odlišná regulácia v rôznych krajinách sveta.

Pri obchodovaní s kryptomenami sa viac ako 10 percent financií stratí alebo je ukradnutých pri hekerských útokoch. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti Ernst & Young (EY), ktorý sa zameral na hlavné riziká investovania do projektov kryptomien.

Európska komisia vníma svetový vývoj v oblasti kryptomien ako potenciálne riziko pre financovanie terorizmu, ale aj ako možnosť vyhýbať sa daňovým povinnostiam a prepierať špinavé peniaze. Už v júli 2016 preto prijala opatrenia, ktorými chce týmto rizikám predchádzať a zabrániť im.

Slovensko už zdaňuje digitálne platformy, chystá sa na internetových gigantov aj kryptomeny

Digitálne platformy, ktoré na Slovensku ponúkajú svoje služby, sa od 1. januára musia kvôli odvodom registrovať aj u nás. Ministerstvo ale sľubuje aj kroky voči internetovým gigantom ako Google či Facebook a progresívnejšie sa obzerá aj po možnostiach zdaňovania kryptomien ako Bitcoin.

Zvyšovanie transparentnosti

Zmeny zavedené eurokomisiou majú za cieľ riešiť nové spôsoby financovania terorizmu, zvýšiť transparentnosť v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a posilniť boj proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v tejto súvislosti spresnil, že iniciatíva Bruselu pomôže vnútroštátnym orgánom vyhľadať osoby, ktoré skrývajú svoje financie s cieľom spáchať trestné činy alebo teroristické útoky.

„Členské štáty budú môcť získať a vymieňať si nevyhnutné informácie o tom, kto v skutočnosti vlastní obchodné a správcovské spoločnosti, kto obchoduje s virtuálnymi menami a kto využíva predplatené karty,“ uviedol.

Podľa eurokomisárky pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej aktualizáciou štvrtej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí, prijatej ešte v roku 2015, chce Únia preklenúť všetky právne medzery, vďaka ktorým by sa teroristi, zločinci alebo hocikto iný mohol snažiť obísť daňové predpisy, a tak financovať svoje činnosti. Tieto právne medzery zahŕňali aj používanie kryptomien.

Európsku spoluprácu v kybernetickej bezpečnosti rozhýbal hackerský útok

„Vydieračský počítačový vírus“ WannaCry prinútil členské štáty a európske agentúry k prvej celoeurópskej spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Akčným plánom na posilnenie boja proti financovaniu terorizmu eurokomisia rieši aj riziká vyplývajúce z obehu virtuálnych mien, a preto navrhla zahrnúť platformy na výmenu elektronických peňazí a poskytovateľov tzv. bitcoin peňaženiek do pôsobnosti smernice o boji proti praniu špinavých peňazí.

Tieto subjekty budú musieť uplatňovať kontroly povinnej starostlivosti vo vzťahu ku klientovi pri výmene virtuálnej meny za menu reálnu, čím sa skončí anonymita spojená s takýmito výmenami.

Z 3,7 miliardy dolárov v kryptomenách bolo ukradnutých 10 percent

Okrem netransparentnosti v používaní mien ostáva veľkým rizikom aj strata údajov, spôsobená hackerskými útokmi.

V rámci nedávneho prieskumu spoločnosť Ernst & Young analyzovala viac ako 372 tzv. Initial Coin Offering (ICO), prostredníctvom ktorých sú nové kryptomeny distribuované záujemcom. Ukázalo sa, že z celkovo získaných 3,7 miliardy dolárov bolo doteraz ukradnutých približne 10 percent.

Hekeri v prípade krádeže kryptomien najviac používajú takzvaný „phishing attack“, prostredníctvom ktorého každý mesiac ukradnú v priemere až 1,5 milióna dolárov.

Princípom phishingu je rozosielanie správ, ktoré predstierajú, že pochádzajú z populárnych sociálnych sietí, aukčných webov, online platobných portálov, orgánov verejnej moci alebo od IT administrátorov.

Prostredníctvom týchto správ sa hekeri snažia získať citlivé údaje používateľa. Pre útočníkov sú zaujímavé najmä digitálne peňaženky držiteľov kryptomien.

Boj s praním špinavých peňazí zasiahne aj bitcoin

Anonymné virtuálne meny zrejme už nebudú tak anonymné ako predtým.

Veľkým rizikom pre investorov do kryptomien zostávajú odlišné pravidlá regulátorov v rôznych krajinách sveta, čo môže napomôcť ilegálnym aktivitám.

„Ako nevyhnutné sa javí zavedenie takých štandardov akceptovaných všetkými zainteresovanými stranami, ktoré umožnia zvýšenie transparentnosti, napomôžu predchádzaniu podvodom a významne sprehľadnia proces súvisiaci s vydávaním a používaním kryptomien,“ uviedol pre TASR partner pre poradenstvo v oblasti kybernetickej bezpečnosti spoločnosti EY na Slovensku Peter Borák.