Podľa najnovšej expertnej správy majú Američania vedúce postavenie v kľúčových oblastiach, ako sú investície do startupov a financovanie výskumu a vývoja. Európania publikujú množstvo vedeckých prác.
Štúdia Nadácie pre informačné technológie a inovácie hodnotila stav vývoja umelej inteligencie pomocou 30 samostatných metrík vrátane ľudského talentu, výskumnej činnosti, komerčného vývoja a investícií do hardvéru a softvéru.
Podľa správy sú na čele Spojené štáty s celkovým skóre 44,6 boda na sto bodovej stupnici, nasledujú Čína s 32 a Európska únia s 23,3 bodmi.
Prieskum tvrdí, že Američania majú vedúce postavenie v kľúčových oblastiach, ako sú investície do startupov a financovanie výskumu a vývoja.
Čína však poskočila v niekoľkých oblastiach a minulý rok mala k dispozícii najviac z 500 najvýkonnejších superpočítačov na svete, presne 214. Na porovnanie, Spojené štáty majú v súčasnosti 113 a EÚ 91 superpočítačov.
„Čínska vláda urobila z umelej inteligencie najvyššiu prioritu a výsledky sa už ukazujú,“ uviedol Daniel Castro, riaditeľ Centra pre inováciu dát v think-tanku a hlavný autor správy.
„Spojené štáty a Európska únia musia venovať pozornosť tomu, čo Čína robí, a primerane na to reagovať, pretože krajiny, ktoré vedú v rozvoji a využívaní umelej inteligencie, budú formovať jej budúcnosť a významne zlepšovať ich ekonomickú konkurencieschopnosť, zatiaľ čo tie, ktoré zaostávajú, riskujú v kľúčových odvetviach stratu konkurencieschopnosti“.
EÚ zaostávala najmä vo financovaní rizikovým a súkromným kapitálom, zatiaľ čo sa jej lepšie darilo vo zverejňovaní výskumných prác. V správe sa uvádza, že Čína v roku 2018 zverejnila 24 929 výskumných prác týkajúcich sa umelej inteligencie. V prípade Európskej únie to bolo 20 418 príspevkov. Američania odpublikovali na tému 16 233 prác.
Castro dodáva, že „priemerná kvalita amerického výskumu je stále vyššia ako v Číne a Európskej únii“. Prieskum tiež dospel k záveru, že Spojené štáty „sú stále svetovým lídrom v navrhovaní čipov pre systémy umelej inteligencie“.
Ak si chce Európa udržať konkurencieschopnosť, musí podľa správy posilniť daňové stimuly pre výskum a rozšíriť verejné výskumné ústavy, zaoberajúce sa umelou inteligenciou.
Aby si Spojené štáty udržali svoje prvenstvo, musia zvýšiť podporu výskumu a nasadenia umelej inteligencie, ale aj zintenzívniť úsilie podporovať doma dostatočné množstvo talentov a odborníkov na umelú inteligenciu, respektíve lákať špičkové talenty z celého sveta.