Vo vývoji umelej inteligencie vedú Američania, Číňania rastú a Únia zaostáva

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Podľa najnovšej expertnej správy majú Američania vedúce postavenie v kľúčových oblastiach, ako sú investície do startupov a financovanie výskumu a vývoja. Európania publikujú množstvo vedeckých prác.

Štúdia Nadácie pre informačné technológie a inovácie hodnotila stav vývoja umelej inteligencie pomocou 30 samostatných metrík vrátane ľudského talentu, výskumnej činnosti, komerčného vývoja a investícií do hardvéru a softvéru.

Podľa správy sú na čele Spojené štáty s celkovým skóre 44,6 boda na sto bodovej stupnici, nasledujú Čína s 32 a Európska únia s 23,3 bodmi.

Európske krajiny volajú po sprísnení regulácie umelej inteligencie, Slovensko sa chystá na ďalšiu „diskusiu“

V Európe sa skončila verejná konzultácia k pripravovanej stratégii o AI a mnohé krajiny už začali s presadzovaním vlastných priorít. Na Slovensku do dnes (1. júla) prebiehalo pripomienkové konanie stanoviska.

Prieskum tvrdí, že Američania majú vedúce postavenie v kľúčových oblastiach, ako sú investície do startupov a financovanie výskumu a vývoja.

Čína však poskočila v niekoľkých oblastiach a minulý rok mala k dispozícii najviac z 500 najvýkonnejších superpočítačov na svete, presne 214. Na porovnanie, Spojené štáty majú v súčasnosti 113 a EÚ 91 superpočítačov.

„Čínska vláda urobila z umelej inteligencie najvyššiu prioritu a výsledky sa už ukazujú,“ uviedol Daniel Castro, riaditeľ Centra pre inováciu dát v think-tanku a hlavný autor správy.

„Spojené štáty a Európska únia musia venovať pozornosť tomu, čo Čína robí, a primerane na to reagovať, pretože krajiny, ktoré vedú v rozvoji a využívaní umelej inteligencie, budú formovať jej budúcnosť a významne zlepšovať ich ekonomickú konkurencieschopnosť, zatiaľ čo tie, ktoré zaostávajú, riskujú v kľúčových odvetviach stratu konkurencieschopnosti“.

Miliarda na európske superpočítače, Slovensko sa zatiaľ nepridá

Európska komisia informovala, že spolu s 13 členskými štátmi plánuje investovať do vybudovania európskej superpočítačovej infraštruktúry na svetovej úrovni.

EÚ zaostávala najmä vo financovaní rizikovým a súkromným kapitálom, zatiaľ čo sa jej lepšie darilo vo zverejňovaní výskumných prác. V správe sa uvádza, že Čína v roku 2018 zverejnila 24 929 výskumných prác týkajúcich sa umelej inteligencie. V prípade Európskej únie to bolo 20 418 príspevkov. Američania odpublikovali na tému 16 233 prác.

Castro dodáva, že „priemerná kvalita amerického výskumu je stále vyššia ako v Číne a Európskej únii“. Prieskum tiež dospel k záveru, že Spojené štáty „sú stále svetovým lídrom v navrhovaní čipov pre systémy umelej inteligencie“.

Ak si chce Európa udržať konkurencieschopnosť, musí podľa správy posilniť daňové stimuly pre výskum a rozšíriť verejné výskumné ústavy, zaoberajúce sa umelou inteligenciou.

Aby si Spojené štáty udržali svoje prvenstvo, musia zvýšiť podporu výskumu a nasadenia umelej inteligencie, ale aj zintenzívniť úsilie podporovať doma dostatočné množstvo talentov a odborníkov na umelú inteligenciu, respektíve lákať špičkové talenty z celého sveta.